Circular economy — pierwsze spotkanie z serii Let’s Innovate in

Magdalena Konieczna
Directly on Innovations
2 min readSep 6, 2018

Chociaż określenie circular economy jest odmieniane ostatnio przez wszystkie przypadki, to sam koncept pojawił się po raz pierwszy już w latach 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Przez dekady ewoluował, pozostając trochę na uboczu zainteresowania. Dzięki staraniom ONZ i Unii Europejskiej w ciągu dwóch ostatnich lat wszedł do głównego nurtu rozmów o przyszłości gospodarki na świecie — ponieważ nigdy wcześniej świat nie stanął tak wyraźnie na progu problemu ograniczonych zasobów przed jakim stoi dziś. Jakie szanse i wyzwania kryją się za koncepcją circular economy?

Już w 1966 roku amerykański ekonomista Kenneth E. Boulding jako pierwszy podnosił świadomość, pisząc o kontraście pomiędzy „otwartą ekonomią” z nieograniczonymi zasobami i wyjściowymi produktami, czyli „pochłaniaczami”, a „gospodarką zamkniętą”, w której surowce i „pochłaniacze” są ze sobą powiązanie i pozostają jak najdłużej częścią gospodarki. Przez lata pojęcie ewoluowało, czerpiąc z takich prądów myślowych jak industrial economy, regenerative design czy biomimicry.

Temat zagospodarowania odpadów w ciągu ostatniego roku szczególnie przybrał na sile dzięki staraniom Unii Europejskiej i ONZ. Coraz większa ilość polityków zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji i podejmuje zagadnienie na różnego rodzaju spotkaniach, w wystąpieniach parlamentarnych i telewizyjnych, a organizacje pozarządowe zaczynają domagać się regulacji w kwestii zawartości surowców przetworzonych w nowo produkowanych towarach. Powstają nowe studia i raporty dotyczące zaangażowania poszczególnych krajów. Jak odnosi się do tego biznes?

Wielu przedstawicieli biznesu wyraża obawy, że przekształcenia gospodarki w kierunku modelu zamkniętego ograniczy konkurencyjność ich produktów. Obawiają się wyższych cen powtórnie przetworzonych surowców, a co za tym idzie — wzrostu kosztów produkcji. Zadają sobie pytanie, jak mogą przekształcić swoje firmy, by utrzymać bez spadku ich poziom rozwoju. Inni zastanawiają się, jak stworzyć nowe modele biznesowe, które sprawdzą się w modelu gospodarki o obiegu zamkniętym. Pojawia się w głowach przedsiębiorców pytanie o to, jak wykorzystać w swojej działalności modele sharingowe, które również wpisują się w myśl circular economy.

Direct People Innovation wybrało circular economy, aby tym istotnym tematem rozpocząć cykl spotkań Let’s Innovate in, który ma za zadanie zintegrować ludzi związanych w Polsce z innowacjami. Chcemy pokazać, że przestrzeń dla innowatorów rodzi się w różnych miejscach, często nieoczekiwanych, które dopiero czekają na odkrycie. Circular design jest jednym z dwóch głównych elementów gospodarki o obiegu zamkniętym i może stać się niesamowitym polem do odkrywania innowacji i wyznaczania trendów w swoich sektorach.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych innowacjami i zrównoważonym rozwojem, nowymi produktami i usługami oraz gospodarką o obiegu zamkniętym, tych, którzy projektują na co dzień nowe rozwiązania i tych, którzy chcą korzystać z nich w zrównoważony sposób. Spotkajcie się z nami już 19 września!

Nazwa wydarzenia: Let’s Innovate in: Circular economy — chances and challenges

Termin: 19 września, 16.00–20.00

Lokalizacja: Business_link Astoria, ul. Przeskok 2, Warszawa

Wstęp wolny, obowiązują zapisy: http://letsinnovate.in/#rec64322390 Strona wydarzenia: http://letsinnovate.in/

Strona wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/389271471609091/

--

--