İsmail Hakkı Pekin: Suriyeli pilotun iadesi, Türkiye-Suriye ilişkileri için önemli bir adım olabilir.

Genelkurmay İstihbarat Dairesi Eski Başkanı emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, Hatay’a düşen Suriye’ye ait savaş uçağının pilotunun iadesinin, Türkiye-Suriye ilişkilerinin gelişmesi için önemli bir adım olabileceğini söyledi.

Pekin, Sputnik’e yaptığı açıklamada “Türkiye’nin bu pilotu iade etmesi, Suriye-Türkiye ilişkilerinin gelişmesi için bir adım olabilir. Yeni baştan bir irtibatın kurulması, en azından irtibatın başlaması açısından önemli bir gelişme olabilir. Belki doğrudan değil ama dolaylı görüşmelerle bu iş başlayabilir” dedi.

Hatay’ın merkez Antakya ilçesi Yaylacık mahallesi kırsalına Suriye’ye ait bir savaş uçağı 4 Mart Cumartesi günü düşmüş, uçak düşmeden önce paraşütle atlayan pilot sağ kurtulmuştu. Pilotun Hatay Devlet Hastanesi’ndeki tedavisi sürüyor.

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, dün yaptığı açıklamada pilotun Suriye’ye iadesiyle ilgili izlenecek yolun henüz belli olmadığını söylemişti.

‘TÜRKİYE, SURİYE İLE SAVAŞ HALİNDE DEĞİL, PİLOTUN İADESİNDE SORUN OLMAZ’

© AA/ CEM GENCO

Başbakan Yardımcısı Canikli, Suriyeli pilotun iadesine ilişkin açıklama yaptı

Pilotun Suriye’ye iadesiyle ilgili nasıl bir yol izlenebileceğini değerlendiren eski Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı Pekin, “Türkiye ve Suriye savaş halinde değil. Türkiye orada muhalifleri destekliyor ama Suriye ile savaş halinde değil. Savaş halinde olsalar bu pilotun iade edilmesi zordu, pilot, harp esiri olarak Türkiye’de kalırdı. Ama şimdi Türkiye ve Suriye resmen savaş halinde olmadığı için bu pilotun iadesinde sorun olacağını sanmıyorum” dedi.

‘PİLOT RUSYA VASITASIYLA SURİYE’YE İADE EDİLEBİLİR’

Pilotun iadesi için görüşmelerin yapılması gerektiğini ancak Türkiye ile Suriye arasında diplomatik ilişkilerin olmadığını kaydeden Pekin, şöyle konuştu:

“Belki devreye Kızılay, Kızılhaç gibi kurumlar girebilir. Ya da Rusya devreye girebilir ve pilot Rusya vasıtasıyla iade edilebilir. Bu konuda belki Suriye resmen talepte bulunacaktır ama Türkiye ve Suriye arasında diplomatik ilişki olmadığı için sorun çıkabilir. Rusya devreye girebilir, belki Rusya vasıtasıyla pilot iade edilebilir. Türkiye’nin pilotu iade etmeme durumu da olabilir, pilotun sorgusu yapılır, sorgudan sonra gönderilebilir. Sonuçta pilot Suriye devletinin kendisine verdiği vazifesini yapıyordu. Muhaliflere karşı havadan müdahale etmek için görevlendirilmiş birisi, sonuçta devletin verdiği bir görev, suç değil. Ülkede bir terör hareketi, bir iç savaş var, iç savaşta devletin verdiği görevi yapıyor. Bu açılardan baktığımızda ben bu konuda arabuluculuk yapılabileceğini düşünüyorum. Rusya’nın ya da İran’ın arabuluculuğu olabilir.”

‘TÜRKİYE-SURİYE İLİŞKİLERİNİN GELİŞMESİ İÇİN BİR ADIM OLABİLİR’

Suriyeli pilotun iadesinin, Türkiye ile Suriye yönetimi arasındaki ilişkinin yeniden kurulması için önemli bir adım olabileceğini kaydeden Pekin, “Pilotun iadesi, iki ülke arasında yeni bir ilişki başlatılmasının adımı olabilir. Hatırlarsanız YPG’nin Menbiç bölgesini Suriye güçlerine bırakmasıyla ilgili haberler çıktı. Bu, Türkiye açısından olumlu bir şey aslında. Şimdi Türkiye’nin bu pilotu iade etmesi, Suriye-Türkiye ilişkilerinin gelişmesi için bir adım olabilir. Yeni baştan bir irtibatın kurulması, en azından irtibatın başlaması açısından önemli bir gelişme olabilir. Belki doğrudan değil ama dolaylı görüşmelerle bu iş başlayabilir” dedi.

‘PİLOTUN İADESİ YENİ BİR BAŞLANGIÇ OLABİLİR’

Türkiye’nin Suriye hükümetiyle mutlaka işbirliği yapması gerektiğini ifade eden Pekin, şunları söyledi:

“Mesela Menbiç konusunda işbirliği yapmalı. Hatta Menbiç’ten sonra o kantonların dağıtılması konusunda da işbirliği yapmalı. Bu konuda büyük devletlerin farklı düşünceleri olabilir. Rusya’nın, ABD’nin, İran’ın farklı düşünceleri olabilir ama Türkiye ve Suriye’nin işbirliği yapması, Suriye-Türkiye sınırında Suriye güçlerinin tekrar kontrolü ele almasına ve o bölgelerde sevk ve idarenin Suriye rejimine geçmesine neden olabilir. Böylece o bölgede bir koridor ya da ayrı bir devlet oluşturulması konusu gündemden çıkabilir. Ve Türkiye güç kullanmadan, diplomasi yoluyla bu işi sağlayabilir. Bütün bunlar için bu pilotun iadesi bir başlangıç olabilir diye değerlendiriyorum.”

Kaynak: Sputnik Türkiye.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.