Jedan dan u stanju klimatske uzbune

Više nego ikada prije udaljeni smo od regenerativne kulture, odnosno globalne permakulturne civilizacije. Nema vremena za gubljenje. O klimatskoj uzbuni u Velikoj Britaniji — ishodištu industrijske revolucije i industrijsko-potrošačke civilizacije koja je ljude i život na planetu Zemlja dovela pred izumiranje — za Gaia Education piše Naresh Giangrande, jedan od suosnivača organizacije Transition Network iz Totnesa u Engleskoj.

Nenad Maljković
Dobra ekonomija
5 min readMay 19, 2019

--

Foto: Extinction Rebellion, © Open Source

U Velikoj Britaniji upravo doživljavamo naglu promjenu odnosa društva prema klimatskim promjenama. To je pozitivan pomak. U posljednjih 5 godina prihvaćeno je da se se klima mijenja i da je za to odgovorno čovječanstvo. Poricanje klimatskih promjena postalo je marginalno — iako se u nekim krugovima nastavlja širiti.

Ipak me, u ovo vrijeme brzih promjena, ponekad iznenadi brzina i opseg tih promjena. Doživio sam to i prije nekoliko tjedana. Bilo je to usred tjedna prosvjeda što su ga organizirali aktivisti Pobune protiv izumiranja (eng. Extinction Rebellion, skraćeno XR), kada su u Londonu blokirali mostove i glavne ulice.

Foto: Extinction Rebellion, © Open Source

Ovi nenasilni prosvjedi izazvali su ogroman i pretežno pozitivan publicitet. Čak je i načelnica Londonske policijske uprave Cressida Dick teško pronalazila riječi kojima bi osudila tu građansku inicijativu. No policija je svejedno privela oko 1.000 aktivista.

Pomak je u tome što više nije potrebno opravdavati radikalne akcije usmjerene na promjenu našeg načina življenja, a uz taj pomak zamjećujem spremnost i otvorenost mnogih (većine?) za promjene. Hoće li se ta otvorenost za traženje radikalnih promjena stvarno i pretvoriti u radikalno djelovanje? Vidjet će se.

Foto: Extinction Rebellion, © Open Source

Ovaj pomak osvijestio sam kada me BBC Radio tražio za intervju u udarnom terminu nacionalnog programa na temu temeljite prilagodbe (eng. Deep Adaptation). Temeljita prilagodba je prihvaćanje činjenice da smo u stanju klimatske uzbune, u klimatskom izvanrednom stanju. To se prihvaćanje temelji na najnovijim znanstvenim spoznajama. Osim toga, svi možemo vidjeti da se priroda ubrzano mijenja.

Mi koji istražujemo temeljitu prilagodbu počinjemo se suočavati sa stvarnim značenjem tih promjena i što one zapravo znače za nas:

  • Naši politički i ekonomski sustavi do sada nisu bili u stanju pokrenuti promjene u razmjerima potrebnima da bi se osigurao opstanak ljudske vrste.
  • Trebat ćemo promijeniti ili preobraziti doslovno sve što činimo i kako to činimo, od proizvodnje energije do našeg ekonomskog sustava.
  • Mijenjamo stav i osjećaj o nama samima iz ‘mi smo odvojeni od planeta Zemlja’ u ‘mi smo dio planeta Zemlja’.
  • Upravo smo na početku ogromnih i naglih promjena u našim životima.
  • Trebat ćemo se pomiriti s velikim promjenama i velikim gubicima.
  • Kolaps, odnosno slom društava zbog klimatskih promjena (i gubitka bioraznolikosti) je neizbježan, globalna katastrofa je vjerojatna, izumiranje ljudi je moguće.

Temeljitu prilagodbu imenovao je profesor dr. Jem Bendell u članku koji je dostupan ovdje (prijevod na hrvatski uskoro, nap. prev.). Smatra se da je to najčitaniji znanstveni članak ikada.

S moje točke gledišta, dati intervju za vrlo popularnu nacionalnu radio postaju o radikalnim stavovima u kontekstu klimatskih promjena, i to bez potrebe za ‘mišljenjem druge strane’ potpuno je izvan mojih dosadašnjih iskustava. Zapravo je cijeli jutarnji program, od 6 do 9 sati, bio o klimatskim promjenama i o svemu što je potrebno učiniti u vezi s njima. Kako je došlo do toga?

Čini se da je, barem u Velikoj Britaniji, došlo do pomaka Overtonovog prozora u kontekstu ekologije i klime. Kada dođe do pomaka Overtonovog prozora onda je promjena, pa i temeljita, radikalna promjena — iznenada moguća. Ta promjena ne mora nužno biti dobra ili pozitivna ili voditi do rješavanja stvarnih problema s kojima se društvo suočava. Na nama je da ovu priliku iskoristimo i napravimo promjene koje će nas stvarno usmjeriti prema regenerativnoj kulturi.

Kako bismo pomogli tom usmjeravanju, Gaia Education će u mjesecima koji su pred nama ponuditi nove tečajeve usmjerene na stvaranje istinskih rješenja za klimatske i ekološke neprilike s kojima se nosimo. Te ćemo tečajeve prirediti oko pitanja kao što su: Jesu li kapitalizam i planet na kojem se može živjeti međusobno isključivi? te Uzmemo li u obzir klimatsku krizu i potrebu za temeljitom prilagodbom, što zapravo znači imati dobar život?

Ovo pišem zato što naša braća i sestre u drugim zemlja možda nisu čuli za promjene koje se događaju u Velikoj Britaniji. Mediji možda ne prenose sve što se ovdje događa. Osim toga, osjećam da je ovo važna tema koje se treba prihvatiti — barem je tako u Velikoj Britaniji — i prema njoj preusmjeriti naše kampanje, naše organizacije i naše privatne živote. Ako to ne učinimo mogli bismo propustiti novootvorene prilike za novi svijet koji se u stvarnom vremenu pojavljuje pred našim očima.

Pobuna protiv izumiranja ima tri zahtjeva za britansku Vladu: “reći istinu” o razmjerima ekološke krize s kojom se nosi ovaj svijet, donošenje zakona koji će emisije ugljičnog dioksida u Velikoj Britaniji svesti na nulu do 2025. godine, te formiranje građanskih skupština koje će nadzirati promjene potrebne da bi se to stvarno i dogodilo. Prvi zahtjev je prihvaćen, 1. svibnja britanski Parlament izglasao je objavljivanje klimatske uzbune.

Foto: Extinction Rebellion, © Open Source

Više nego ikada prije udaljeni smo od regenerativne kulture. Nema vremena za gubljenje, no ipak je važno zastati i uživati u ljepotama ovoga svijeta. Živimo u vremenu paradoksa i nepoznanica, u vremenu bez ikakvih garancija. To nas ne smije zaustaviti ili dovesi u dvojbu. Ritam života poziva nas da bez odlaganja djelujemo na usklađivanju naše kulture i nas samih — sa životom!

Napisao Naresh Giangrande, s engleskog preveo Nenad Maljković. Izvorni članak objavljen 9.5.2019. na web stranici organizacije Gaia Education:

Želiš emailom primati obavijesti o objavama na ovom blogu? Prijavi svoju email adresu <OVDJE>.

--

--

Nenad Maljković
Dobra ekonomija

Network weaver and group process facilitator with "Towards regenerative cultures through dialogic collaboration" motto. Based in Zagreb, Croatia.