PolitiFact’in üyelik programı, 20 günde 105 bin dolar bağış topladı

Meryl Streep’in Golden Globe konuşmasının ardından Gazetecileri Koruma Komitesi bağışlarında ve The New York Times ve Vanity Fair gibi Trump’ın başkanlığına muhalif paylaşımlar yapan hesapların takipçi sayılarında gözle görülür artış yaşandı.

Tampa Bay Times’a ait doğruluk kontrolü (fact-checking) organizasyonu olan PolitiFact de Trump’ın yükselişinden yararlanmış gözüküyor. Hibeler ve yardımlarla beraber PolitiFact’in yeni başlatılan üyelik programı, kurumun 2017 hedeflerini aşarak 20 günde 105 bin dolar bağış topladı.

Pazartesi sabahı 611 kişi Truth Squad üyeliği için 50 dolarlık bağışta bulunurken bir kaç yüz kişi ise daha düşük miktarlarda bağışta bulundu.

Truth Squad üyeleri sanal kahveler ve kapalı Facebook gruplarına erişim sağlarken, PolitiFact ekibini iddiaların gerçekliğini belirlerken dinleme fırsatı da buluyor.

Üyelik programına başlamadan önce gerçekçi beklentiler için istekli olduklarını belirten PolitiFact İcra Direktörü Aaron Sharockman, organizasyonun kısa sürede kaydettiği gelişmeden oldukça memnun olduğunu belirtti. Organizasyon kar amacı gütmeyen bir oluşum olmadığı için üyelerin katkılarının vergiden düşürülmesi söz konusu olamıyor.

Sharockman sözlerine “Doğru olduğunu bildiğimiz bir şey var o da yaptığımız işe bir çok insanın değer verdiği ve bizi desteklemek istemeleri” diyerek devam etti. PolitiFact’in mütevazi kitle fonlaması ile hedeflediği miktarı aşmış olması da Sharockman’ı doğrular nitelikte. 500 dolardan fazla olmayan bağışlarla hedeflediği miktarı aşan organizasyon, çok sayıda ama küçük bağışları tabandan karşılıklı bir yanıt olarak değerlendiriyor ve ekip bu konuda oldukça hevesli.

Çağımızın ruhu doğruluk kontrolü ile ilgileniyor gibi gözüküyor.

Sharockman, bir çok insanın gazetecileri desteklemek için farklı yollar aradığını da ekledi, örneğin Sean Spicers’in 23 Ocak’ta gerçekleştirdiği 80 dakikalık ilk basın toplantısında Trurth Squad üç bin dolar fona ulaştı.

PolitiFact ekibi üyelik programı için altı aydan uzun süredir çalışıyor. Voice of San Dieofs News Revenue Hub organizasyona bir yıldır medyada etkili bir program yürütülmesi için yardımcı olurken, stratejik ve uygulamaya ilişkin tavsiyeleriyle de ekibe destek oluyor.

“Asıl heyecanlı olduğum nokta; hem partizan olmadan, çalışmalarımızı objektif ve özgürce yürütebilme şansına sahip olmamız, hem de sürekli farklı sonuçlarla seçimlerin doğruluğunu tehdit etmiyor olmamız.” diyen Sharockman, üyelik fonunun faturaları ödemek için oluşturulmuş yeni bir proje olmadığını belirtti.

Sharockman uzun vadede üyelik sisteminin reklam ve sendikalaşmadan artan miktar ile birlikte PolitiFact için üçüncü bir gelir kalemi olacağını umuyor.

Doğruluk kontrolü organizasyonları destekleyicilerinin bağışta bulunmasını sağlamada oldukça başarılılar.

Factcheck.org 2016 yılında 1,154 bağışçıdan 70.000 dolardan fazla bağış topladı.

Arjantinde, Chequeado’nun bağış kampanyası 2014 yılından beri 30.000 dolardan fazla bağış topladı.

Britanyalı Full Fact’in 300 den fazla her ay düzenli olarak bağış yapan bağışçısı bulunuyor.

Proje, başarılı kitle fonlaması kampanyalarına imza atıp, üyelik planını eyleme geçirmiş olsa da, henüz üyelere ekstra hizmetler sağlamak için gerekli kaynaklara sahip değil. Buna rağmen, Full Fact ekibinden Mevan Babakar’a göre “Güzel bir doğruluk kontrolü ruhunu aşılayan ve bunun için bir cemiyet oluşturan bu hareket, doğruluk doğrulayıcıların geleceği için doğru bir hamle.” açıklamasında bulundu.

Sharockman, proje için tam zamanlı bir çalışma gerektiğini ve PolitiFact ekibinde gazeteci olmayan çalışanların ve iş geliştirme koordinatörlerin Truth Squad projesinde asıl işi üstlendiğini de ekledi.

Ekip çift yönlü olarak çalışmakta; hem yayımlanmış bilgileri kontrol ediyor hem de kendi yayımlarının kontrol edilmesini sağlıyorlar örneğin geçen hafta kapalı bir Facebook grubunda Milli Güvenlik Kurulu ile ilgili bir broşür yayımlamadan önce üyelere Milli Güvenlik Kurulu ile ilgili neler bildiklerini sorarak elindeki broşürü önce doğruladı sonra yayımladı.

Son olarak üyelerin PolitiFact için yaptıkları bağışlardan çok daha değerli olduğunu belirten Sharockman sözlerini “Uzun vadede olgu doğrulamada bize yardımcı olacak bir ordu biriktiriyoruz.” diyerek bitirdi.

Orjinal Metin: https://www.poynter.org/2017/politifact-raised-105000-in-20-days-through-its-newly-launched-membership-program/447559/

Çeviri: Zeynep Uyarer, Doğruluk Payı

Like what you read? Give Doğruluk Payı a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.