Yurtdışına Çıkışlarda Getirilen Yeni Düzenleme

15 Temmuz 2016 gecesi yaşanan darbe girişiminin ardından alınan güvenlik tedbirleri kapsamında özellikle hususi (yeşil) ve hizmet (gri) damgalı pasaport sahiplerine yurtdışı çıkışlarında yeni düzenlemeler getirildi.

5682 sayılı Pasaport Kanununun 12’nci maddesine göre Türkiye Cumhuriyeti adına verilmekte olan dört çeşit pasaport mevcut: diplomatik (siyah), hususi damgalı (yeşil), hizmet damgalı (gri), umuma mahsus (bordo).

Umuma Mahsus Pasaportlar (Bordo)

Resmi dili umuma mahsus olan pasaport tipi diğer pasaport türlerini almaya hak kazanmamış tüm vatandaşların kullandığı pasaportlardır. Yeni düzenlemede umuma mahsus pasaport sahiplerinden devlet memuru olmayan herkes, her yere çıkabilmekte. Devlet memurları olanların ise yeşil pasaport sahipleri gibi bağlı oldukları kurumdan bir izin belgesi almaları gerekmiyor. Tek kısıtlama, devlet memurları Kıbrıs ve Gürcistan’a umuma mahsus pasaport sahibi olsalar dahi gidemiyorlar.

Diplomatik Pasaportlar (Siyah)

Diplomatik pasaport sahiplerine herhangi bir kısıtlama getirilmemekte olup, yurtdışı seyahatlerinde problem yaşamamaktalar.

Hususi damgalı (Yeşil) ve Hizmet damgalı (Gri) Pasaportlar

Getirilen düzenleme özellikle hususi ve hizmet damgalı pasaport sahiplerini etkiliyor. Buna göre aktif/görevde bulunan devlet memurları bağlı bulundukları kurumdan “yurtdışına çıkışlarında sakınca olmadığına dair bir belge” göstererek çıkış yapabiliyor. İzin belgesinin içeriği ise “adı geçen şahsın yurt dışına çıkmasında herhangi bir mani kurumumuzca yoktur/sakınca bulunmamaktadır.” şeklinde oluyor.

Aynı şekilde bu, yeşil ve gri pasaport hamili bütün vatandaşların eş ve çocukları için de geçerli bir kural. Onlar için ayrı bir kural yok. Eğer hamili olduğu anne ya da babası üzerinden faydalanıyorsa hem annesi/babası hem de kendisinin ismi, doğrudan kendisi faydalanıyorsa yazıda sadece kendi ismi bulunuyor.

Devlet memurluğundan emekli olanlar ise emekli olduklarını ibraz ettirerek direkt çıkış yapabilmekteler. Tüm devlet kurumlarından emekli olan memurlara yazı şartı yok. Emekli devlet memurları, emekli kimlik kartlarını gösterebilirler ancak zaten SGK’den alınan şifreler ile emeklilik ve devlet memurluğu gibi bilgilere havaalanı görevlileri ulaşabiliyor.

Emekli eşinden/ailesinden dolayı bu pasaportlara sahip olanlar da o eşin/ailenin emekli olduğunu SGK şifrelerinden teyit ettirerek çıkış yapabilmekteler.

Kısacası, getirilen düzenleme hususi (yeşil) ve hizmet (gri) damgalı pasaport sahibi devlet memurları ve 1. dereceden yakınlarına, söz konusu devlet memurunun bağlı olduğu kurumdan izin belgesi şartını getiriyor ve görevde olan tüm devlet memurlarının Kıbrıs ve Gürcistan’a çıkışını yasaklıyor. Birçok hava şirketinin ve haber merkezinin uyarısıysa, özellikle hususi ve hizmet damgalı pasaport sahiplerinin normal şartlarda check-in işlemi için istenen asgari süreden de önce havaalanlarında bulunmaları.

Kaynaklar

Dışişleri Bakanlığı

Pegasus Havayolları Bilgilendirmesi

Cihan Haber Ajansı Röportajı

Evrensel Gazetesi Haberi

Vize Pazarı İnternet Sitesi