Bebek Kıyafetleri ve Egzama

Kruvaze Badi ve Çoraptolon

Bebek giyiminde kullanılan kimyasallar bir çok cilt problemine neden olabilmektedir. Bu problemlerin en başında da egzamaya neden olacağına dair çok sayıda anekdot bulunmaktadır. Formaldehit bu kimyasalların en başta gelen şüphelisidir ki; bu kimyasal mumyalama maddesi, sabitleyici veya dezenfektan olarak kullanılmaktadır. Giyimde kullanılmasının nedeni ise kumaşa daha keskin bir his vermek ve kırışıklıkları önlemektir.

Aslında formaldehitle temasın zararlı olabileceği uzun zamandır bilinmektedir. Maruz kalma süresine göre; farklı semptomlar ortaya çıkabilir, egzama ve diğer alerjik reaksiyonları deri üzerinde biz yetişkinler dahi görebiliriz. Bu doğrultuda bir bebeğin cildinin yetişkin birine oranla daha ince ve narin olduğunu düşündüğümüzde formaldehitle işlemden geçirilmiş kumaşlarla temas ettirmekten kaçınmamız gerektiğini yazmama gerek bile kalmıyor aslında.

Bunu yapmanın en iyi yollarından birisi sertifikalı ve organik pamuklu kıyafetler satın almaktır. Bu, kumaşın sert kimyasallarla muamele edilmeyeceğini ve pamuk bitkileri üzerinde zararlı böcek ilacı veya herbisitlerin kullanılmayacağını garanti eder. Bu akreditasyonu uluslararası olarak sağlayan kuruluş is GOTS’tur.

Organik Dreams Planet Patikli Tulum

Sertifikalı ürün ve organik kelimesi aynı cümle içinde girdiğinde bizleri artık ücret konusunda korkutur olmuş durumda; ona hiç şüphem yok. Ancak bu kadar da ön yargılı olup kesin çok pahalıdır diyerek ve araştırma yapmadan hemen kafanızı başka yöne çevirmeyin. Keza iyi bir gece uykusuna, iç rahatlığına ve sağlığa ne yaparsanız yapın bir fiyat koyamazsınız.

Aynı zamanda alerjik ve deri hastalıklarının çoğunu çekmiş biri olarak söylüyorum ki, bu hastalıklarla ömür boyu yaşamak hiç kolay değil. Her an kabarabilir ve kaşınmaya başlayabilirsiniz. Aman dikkat!

Like what you read? Give Dudi Collection a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.