Pamuklu ve Organik Bebek Kıyafetleri

Uzun bir süredir doğal yaşamayı rafa kaldırmış durumdayız. Aslında hayatımızda her şeyin doğal olması gerekirken her geçen gün bizlerde sunileşiyoruz. Tükettiğimizi üretmemekten kaynaklı bir durum olmasıyla beraber, dünya üzerindeki nüfusun artışı da gözardı edilebilecek gibi değil. Tabi artış oranıyla doğru orantıda hatta daha fazla tüketim olup, üretimin buna yetişmesini beklemek büyük bir hata olur. Seri üretimler, daha fazla kimyasal kullanımı, raf ömrünü uzatan katkı maddeleri, hoş ve canlı gözüksün diye katılan renklendiriciler bizi önüne geçemeyeceğimiz büyülü bir serüvenin içine çekti ve bıraktı. Büyü tesiri altında olduğumuzu bilmek ürpertmiyor mu sizi de?

Dünyadaki tarım arazilerinin yaklaşık %2.4 ‘ü pamuk yetiştirmek için kullanılırken, tüm dünyada kullanılan böcek öldürücü kimyasalların %24’ü sadece konvansiyonel (alışılagelmiş üretim) pamuk için tüketilmektedir. Bu demek oluyor ki; pamuk alışagelmiş yöntemlerle üretiliyorsa bol miktarda böcek ilacına maruz kalıyor. Tabi burada bitmiyor ve nihai ürün olana kadar kimyasal ile işlenmeye devam ediliyor. Aynı zamanda bebeğinize zarar veren bu kimyasallar toprakta birikiyor, yer altı sularına karışıyor, üretilen diğer tarım ürünlerine bulaşıyor. Sonuç olarak daha ucuza daha çok tüketebilmeyi sağlayan üretim biçimleri insanların sağlıklı yaşam alanlarını sınırlamaya ve normal koşullarda kendi kendini yenileyebilen dünyanın gittikçe körelmesine sebep oluyor.

Gözünüzü korkutarak sizleri karanlık bir kuyuya çekmek değil elbet derdimiz. Aksine karanlık olan kısımlara biraz olsun ışık tutabilmek. Ne kadar doğru bilgiye sahip olursanız; o kadar bilinçle yaklaşacaksınız bebeklerinize. Bu sebepten gerçeklerin araştırılabilir olan kısmını elimizden geldiği kadar sizlerle paylaşmaktır amacımız. Sonuçta pamuk gibi teni olan bebeklerinize ne yedirip ne içirdiğinizi bilmek istemeniz kadar, ne giydirdiğiniz ve sağlığına zararı olup olmadığını bilmekte en büyük hakkınız.

Örneğin; eğer bir ürün yıkanırken boya veriyorsa oldukça yoğun bir kimyasal kullanılmıştır demek oluyor ve dolayısı ile içeriğindeki kimyasalı bırakıyor. İşte ter de aynı şekilde, bir bebek terlediğinde üzerinde bulunan giysinin üzerindeki kimyasallar ile reaksiyona giriyor ve ter yoluyla vücut tarafından emiliyor. Bu kimyasallar hatta vücutta birikmeye başlıyor. Kimi insanda daha kısa, kimisinde daha uzun sürede vücutta rahatsızlıklara sebep olmaya başlıyor. Bu noktada bebeklerin polyester katılmamış pamuklu kumaşlardan yapılmış kıyafetleri ya da organik üretilmiş kıyafetleri giymesi büyük önem taşıyor.

Elbette ki evdeki bir çok alınan ürüne dikkat ediyorsunuz ancak altını çizmeden edemeyeceğim bir diğer konu ise; kullandığımız deterjanlar. Anlayacağınız ebeveynler olarak görevimiz hiç bir zaman bitmiyor. Çamaşırları yıkadığımız deterjanların verdiği zarar da küçümsenemeyecek kadar fazla. Yine organik deterjanlar kullanmak ve yumuşatıcı gibi ürünleri kullanmayı azaltmak ya da hiç kullanmamak bir nebze olsun bebeğinizin teninin saflığını koruyacaktır.

Aslında çok eskilere gittiğimizde bu kadar çok detayı düşünmeye de, koşturmaya da gerek yoktu değil mi? Yalnız ne yazık ki dünya gitgide büyüyor ve kirleniyor bizlerde ister istemez; bu kirliliğin içinde temiz ve saf olanları korumaya daha çok itiyoruz kendimizi. Halbuki bebek gibi kokan bir dünya olsa, ne muhteşem olur. Sizce de öyle değil mi?

O zaman dileklerimizi o yöne çevirip, bebek kokulu günlerin sizinle olmasını dilerim :)

Like what you read? Give Dudi Collection a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.