Değişken havalarda bebekler nasıl giydirilmeli?

Sonbahar gelecek, geliyor ve geldi. Her geçen sene kürüsel ısınma nedeniyle şaşırtan mevsim havaları yine yaptı yapacağını. Normal şartlarda Eylül ayından itibaren kendisini göstermesini beklediğimiz Sonbahar, tam anlamıyla geldiğini hissettirmedi.

Bebekler için mevsimsel değişikliklere alışma dönemi olması gerekirken; görünen o ki kış aylarının ne zaman geleceğini biz bile anlayamaz hale geldik. İşte bu yüzden miniklerimize giysi seçerken; çok daha hassas olmak gerekir. Çünkü bebekler, ısıyı dengeleme yetenekleri henüz gelişmediğinden aşırı duyarlıdırlar. Sıcak havada hemen terleyip, serin havada da derhal üşürler. Buna istinaden neler mi yapmalıyız?

Ebeveynler her zaman hazırlıklı olmalı

Sıcaklıkların çok yüksek olduğu günlerde bile; yanınıza pamuklu, uzun kollu giysiler almayı unutmayın. Sağanak bir yağmurun ardından ya da akşam olduktan sonra hava bir anda serinleyebilir. Bebeklerimizin üşümesi ve hastalanması isteyeceğimiz son şey bile değil.

Nem bebeğinizi terletir

Ne yazık ki biz yetişkinlerin bile dayanamadığı nemli havalara, bebeklerinizin dayanma gücü çok daha az. Bu yüzden terlerini çekebilen pamuklu atlet badiler tercih etmelisiniz. Sentetik iplikten yapılmış giysiler bebeklere giydirilmemelidir. Pamuklu giysiler hem ısıyı kolay geçirir, hem de teri emerler. Hatta buna biz yetişkinler bile dikkat etsek ne güzel olur.

Ayacıklara dikkat!

Bilindiği üzere bebekler çıplak ayakla dolaşmaya bayılırlar. Hatta kimi bebekler çoraplarını çıkarıp ayaklarıyla bile oynar. Aslında ayaklardaki kalın yağ tabakası, soğuğa karşı iyi bir koruyucudur. Ancak dışarıya çıkarken bebeğinizi daha modern bir tarzda giydirmek isteyen ebeveynlerdenseniz; tabanı yumuşak ve rahat olan yürüyüş öncesi ayakkabısı olarak da bilinen bebek patiklerini tercih edebilirsiniz.

Peki ya uyurlarken;

Gündüz uykularında ya da geceleri uyurken; bebekler olabildiğince az giydirilmeli ve üzerileri terletmeyecek penye ya da pamuklu battaniye ile örtülmelidir. Yattıkları yerin ısısı değişiklik gösterebilir tabi bu durumda göz önünde tutulmalıdır. Ancak bulundukları ortamı sürekli havalandırmak onların daha sağlıklı bir uyku çekmesini sağlayacaktır. Unutmayalım ki oksijen her şeydir, yaşam enerjisidir. Mutlu bebekler sizinde enerjinizin yükselmesinde büyük rol oynayacaktır.

İşte onlar için düşünüp yapacağımız küçük şeyler, hayatı sizler için biraz daha kolay bir hale getirecek. Sonuçta onlar sağlıklı, huzurlu ve mutlu oldukları sürece sizinde yüzünüzden gülücükler eksik olmayacak.