Dikkat Bebek Geliyor!

Anne oluyorum! Baba oluyorum!

Evet, dünyanın en zorlu ama en güzel sorumluluklarından birini kaptınız. Tek farklı detay masa başında yapabileceğiniz bir işten çok daha fazlası artık sizi bekliyor. Belki bu zamana kadar iş yerinizde çok eleman yetiştirdiniz, ailenizde kardeşinizin, kuzeninizin bakımına yardımcı oldunuz. Ancak hiç biri kendinizden bir parça kopararak, hayata getirdiğiniz savunmasız bir melek kadar sorumluluk yüklemedi omuzlarınıza.

Kimini korkutan, kimini inanılmaz mutlu eden bir gerçek var ki; bebeğiniz olduktan sonra hayatınız tam anlamıyla değişir. Yaşam şeklinizden tutunda, ev düzeninize uyku zamanınız ve süresine kadar her şey başka bir boyuta geçer adeta. Bebek yokken normal olan tüm düzeninizin, onun sağlığını tehlikeye atmayacak şekilde tekrar gözden geçirilmesini gerektirir.

Alışkanlıklarınız, ev düzeni, evdeki eşyaların konumu ve yapısı kapılar, pencereler, evde bulunan ufak tefek eşyalar dahil her şey, bebek için tehdit oluşturabilir. Her anne babanın bilmesi ve gözden geçirmesi gereken bu güvenlik önlemlerin bazılarına birlikte bakalım:

Oda ısısı: Rahimde geçirdiği 9 ay boyunca sıcak bir ortamda olan bebekler yeryüzünde nefes almaya başladıktan sonra uyum sağlarken yumuşak geçişlere ihtiyaç duyar. Anne karnındaki gibi bir ortamda hissetmek onlara daima daha iyi hissettirir, bu nedenle sağlıklı bir bebeğin bulunduğu odanın ısısı 22 ile 24 derece arasında olmalıdır.

Yenidoğanda olabilecek hastalıklar: Cildini muhakkak gözlemleyin. Hastalık belirtisi olabilecek morarma, döküntü, sarılık ancak bebeğin cildinin gün ışığı veya aydınlık ortamda gözlenmesi ile fark edilebiliyor. Bu nedenle annenin bebeğini iyi ışık alan bir ortamda günde birkaç kez gözlemlemesi önemlidir.

Uyku pozisyonu: Bebeğinizi yüz üstü yatırmamaya dikkat edin, çünkü bebeğin solunum yolunun tıkanması en tehlikeli sonuçları doğurabilir. Yorgan ya da battaniye seçimleri sırasında dantel detaylı olan ürünlerin de nefesi tıkayabileceği noktası akıldan çıkartılmamalıdır. Sade, detayı olmayan, çarşafının lastikli ve yatağın altına geçirilen cinsten olması önemlidir. Yatak parmaklığının aralığı da kol ve bacaklarının sıkışmasına imkan tanımayacak şekilde olmalıdır. Bebeğinizin yatağının çevresinde de; emzik kıyafet, ipli veya pilli oyuncak vb. gibi hiçbir eşyanın olmaması da olası bir tehlikeyi önler.

Emziren annelerin bakımı: Memelerinize dikkat etmeniz sağlığınız için önemlidir. Meme bölgesinde sıklıkla gözlenen şişlikler normal ve birkaç haftada kendiliğinden gerileyebiliyor. Bu şişliklerin ovulmaması ve sıkılmaması gerekiyor. Ateş yükselmesi durumunda doktorunuza danışmanız gerektiğini de unutmamalısınız.

Küçük parçalı her şeye dikkat: Bebeğiniz biraz daha büyüyüp bir şeyler tutmaya ve emeklemeye başladığı zamanlarda; bebeğinizin çevresinden oyuncakları dahil küçük ve koparabileceği parçaları uzak tutmalısınız. Boğulmasına sebep olabilecek nohut tanesi, fındık içi, üzüm, şekerleme gibi örneklerinin çoğaltılabileceği sert ve yuvarlak yiyecekleri bebeğinizin çevresinde bulundurmamaya çok dikkat edin. Bebeğinizin oyun alanlarında ya da bulunabileceği yerlerde kablo ip gibi boynuna dolanabilecek materyallerin olmaması da gerekir. Hatta sizin de arada bir bebeğiniz gibi emeklemeniz, ağzına koyabileceği şeyleri keşfetmenize yardımcı olacaktır.

Araç içinde güvenliği: Bebeğinizi mutlaka onun boy kilo ve yaşına uygun araç içi bebek koltuğunda seyahat etmesine özen gösterin. Bebeğinizin koltuğunu sabitlerken emniyet kemerinin yeteri kadar sıkı olduğundan emin olun. Fren yapma durumunda onun üzerine devrilebilecek şeyleri çevresinden uzak tutun. Ve asla bebeğinizi ya da çocuğunuzu kısa süreliğine dahi olsa araçta yalnız bırakmayın.