Dijital Çağda Satış Teknikleri

Satış değişiyor! Artık insanların yolunun üzerinde olmanız, o yoldan geçenlere satış yapacağınız anlamına gelmiyor.


Eskiden model çok fazla reklam vermekti. Yeterince fazla ilan panosu alıp, yeterince TV reklamı vermek, insanların para ödemeleri için yeterli oluyordu. Ancak günümüzde Sanayi Ekonomisi yerini Bağlantı Ekonomisine bırakmak üzere. Artık ilk defa pazarlamayı farklı şekilde yapabiliyoruz. Büyük firma, küçük firma rekabeti çok kolay sağlanabiliyor. Sektöre yıllarını vermiş bir firma 3 aylık bir firmaya yenilebiliyor. Dijital ortamda bağlantı sağlayan girişimler artık milyar dolarlar seviyesinde satılıyor. Kısacası artık insanların yolunun üzerinde olmanız değil, onların kullandığı bağlantı noktalarında olmanız gerekiyor.

Satış nihayet kişiye özel yapılabiliyor. Eski yöntemler artık işe yaramıyor. Bir Tv’ye Reklam veridğinizde, bir reklam panosu kiraladığınızda veya bir dergiye reklam verdiğinizde bu reklamın kime ne şekilde ulaştığını hesaplayamazsınız. Sosyal medya ve internetteki bağlantı noktaları sayesinde artık her müşterinize, alışkanlıklarına göre davranma lüksünüz var. Bunu kullanın, tek tek tüm müşterilerinize farklı davranın, istedikleri gibi..

2000’li yıllar internetin altın çağını başlattı. Şuan herkes internette. Sosyal Ağlarda. İnsanlara satış yapmak istiyorsanız sizi sevmelerini sağlamalısınız. Bildiğiniz tüm satış teknikleri yerini yenilerine bırakıyor. Firmanıza genç ve girişimci pazarlamacılar katın ve onlara sorumluluk verin. Çağı yakalamaya çalışın, siz yapamıyorsanız bırakın ekibiniz sizin için yapsın, bunu yapmaktan büyük mutluluk duyacaklardır.

İnsanlar ile bağlantı kurmak, yeni inşa edilen satışın temeli konumunda. Artık kimse işinizi yaptığınız için sizi takip etmiyor. Hele kendilerine birşey satacağını düşündüğü biriyle asla bağlantı kurmaz. Ya da diğerleri gibi olduğunuz için sadık kitleniz artmaz.

Satışta, sosyal medya ile gerçekleşen bir devrim var. Devrimlerin gerçekleştiğini gördüğünüzde onunla birlikte dans etmelisiniz, değişik ve yeni birşeyler yapma fırsatını yakalayın.

Markanızı mutlaka internete taşıyın. Bugüne kadar reklama harcadığınız rakamların yarısını bile harcamadan, eskiden ulaşmaya alışık olduğunuz fakat günümüzde çok gerisinde kaldığınız hedeflere ulaşın. İletişim kurun. Sosyal medyayı profesyonel bir ekibe teslim edin. İnsanlar ile konuşun, onların merakını, sorunlarını giderin. Kulaktan kulağa markanın itibarını zedeleyebilecek olayları, ilk ağızdan siz çözün. Bırakın kulaktan kulağa markanızın değeri taşınsın.