5 Fenoménov Calgary

Na vlastnej koži zažité javy po pol roku v Kanade, ktoré by som inak nepoznala.

Janka_pleska
“Earth, the Oasis in Universe”
5 min readMay 31, 2019

--

Calgary Downtown evokuje pocit veľkomesta

Už aj do Calgary prišlo leto, stromy rozpučali, sú zelené, biele a ružové, vzduch vonia orgovánom, kanadské husy si vedú na prechádzku svoje malé húsatká, ľudia si máčajú nohy v rieke Bow River, aby sa trošku schladili pri tých horúcich 25 stupňoch vo vzduchu. Každý deň, keď ideme autom do práce sa neviem vynadívať na to svieže ráno, krásne jemné slnečné svetlo, zelenú trávu… a vôbec, to mesto vyzerá zrazu inak ako celých 6 mesiacov doteraz.

Prajem si, aby sme do práce nešli, ale sadli si niekde na lavičku a pozorovali bežný život Calgary. Prianie sa mi prekvapivo rýchlo splnilo, pretože som na dnes dostala voľno! Hneď som si naplánovala niekoľko hodinovú prechádzku po miestach kde som ešte nebola. Nemohla som sa dočkať rána.

Avšak, horí. Horia lesy na severe Alberty a dym sa dostal už aj do Calgary. Ale masívny dym. Vizuálne to pripomína ostravský smog, vôňou fínsku zimu. Cítiť totiž spálené drevo, akoby grilovali celý svet za oknami. Nedá sa ani vetrať, nie ešte ísť von. Bohužiaľ, Dominik do práce musí.

Zostávam teda doma a za ušetrený čas som sa rozhodla napísať tento článok. V ostatných dňoch si totiž uvedomujem, čím všetkým je Calgary také špecifické oproti iným mestám. Bez pochyby sú špecifické aj ostatné, len v inom smere.

5 fenoménov Calgary, na ktoré sa treba pripraviť

Fenomén (z řec. fainomenon od fainein, jevit se) znamená jev, to co se člověku ukazuje, a to bez rozlišení, zda se jedná o skutečnost nebo klam.

— Takže ak so mnou niekto nesúhlasí, môžeme o tom diskutovať, ale to je tak všetko, čo sa s tým dá robiť.

J. Cimrman.

1. Chinook

Chinook teoreticky

Presnejšie “Chinook wind” (šinuk) nastáva, keď teplý vietor priviaty z Pacifiku narazí na studený vzduch s vysokotlakovou hmotou na pláňach a úpätí hôr, a to spôsobí náhle oteplenie vzduchu za krátky čas. Nameraný rekord v Calgary je zvýšenie teploty o 30°C za 4 hodiny!

Tento názov mu dali indiáni z kmeňa Black Foot a znamená “snow eater” pretože dokáže nechať zmiznúť aj 30 cm snehu počas jedného dňa.

Chinook v praxi

Calgary je vlastne osídlená planina a Chinook je tu pravidelný jav — aspoň raz alebo dvakrát do mesiaca sa ukáže. A že doslova. Obloha sa rozdelí na tmavú a svetlú časť a vyzerá to ako prichádzajúca apokalypsa.

To nepríjemné na tom je, že zmena tlaku môže pôsobiť bolesti hlavy a u niekoho stavy migrény. Zo začiatku nás to obchádzalo, ale teraz už solídne trpíme, ja aj Dominik, striedavo. Asi už začíname kanaďovatieť. Ten pocit je ako po dobrej kalbe, nič sa vám nechce, v hlave tupá bolesť, ktorá sa niekedy ozýva aj zo spánku.

2. 333 slnečých dní v roku (№1 v Kanade)

Calgary je obľúbené mesto pretože je “blízko k horám”. K najbližším horám do Canmore je to síce 100 km, ale v kanadskom merítku je to vlastne málo. To znamená, že 100 km od mesta na každú stranu je len rovina, a to znamená veľa svetla a veľa slnka po celý rok. Toto je osviežujúce pre ducha najmä počas dlhej zimy, keď aj v -20°C vie byť vďaka slniečku príjemná a aj na prechádzky znesiteľná.

Aj toto je jeden z dôvodov, prečo sme si za cieľovú destináciu zvolili Calgary. Slnko a pohyb na vzduchu drží človeka v psychickej pohode — nami overené!

9. február 2019, -25°C, Bow River NW Calgary

3. Včera -6°C, dnes 12°C, zajtra 4°C

Výrazné výkyvy teplôt súvisia s už vyššie popísaným Chinook-om. Teplota sa tu často neudrží ani 7 dní vkuse v aspoň približných hodnotách. Teda pardon, vo februári sme mali najmrazivejšiu zimu za posledných 25 rokov, kedy teplota neklesla pod -13°C za celý mesiac :) A hoci bolo jeden deň -15°C a ďalší -22°C, pocitovo to už bolo jedno — kosa jak cyp! :D

Každopádne je dobré sledovať predpoveď počasia a mať vonkajší teplomer, aby ste sa na prechádzke v otepľovákoch poučení z predošlého mrazivého dňa, nespotili.

Tento teplomer používame aj pri výrobe tvarohu :) taká malá vecička a tak sa hodí. Dominikova prezieravosť ma nikdy neprestane udivovať.

4. Letný “opar”

Už asi viem, čo bolo inšpiráciou pre vznik pesničky “Dust in the wind” od kapely Kansas. Aj keď, ako tak pozerám na mapu, štát Kansas je dosť ďaleko od Severnej Ameriky, pre ktorú sú letné požiare lesov typické.

Pokiaľ ide o Kanadu, už sme boli varovaní, že zvyknú byť požiare v júli v Britskej Kolumbii, a že ten dym spôsobuje dopravné kalamity aj v Calgary. Je máj a horia lesy v Severnej Alberte. Je to dosť nepríjemné, museli už evakuovať 10,000 ľudí.

Pre tých, ktorí sa chystajú v lete po Kanade cestovať, odporúčam sledovať aktivitu požiarov tu.

Dymová clona v Calgary, 31. máj 2019

Takže človek tu pol roka čaká, až bude konečne leto a na tretí letný deň sa už vonku nedá dýchať, lebo požiare.

5. Suchý vzduch

Nízka vlhkosť vzduchu, ktorou je Calgary takisto známe, ma po Chinooku prekvapila asi najviac. Na vlastnej koži som ju pocítila asi po týždni, keď sa mi začala šúpať celá tvár. Desne to svrbelo a štípalo. Mysleli sme si, že to je z mrazu, ale pri -5°C čo boli najsilnešie mrazy v čase keď sme prišli, sa nám to akosi nezdalo. Potom nám dobrí ľudia pripomenuli, že to bude asi tým suchým vzduchom. Zachránil ma krém Nivea, ten “najtučnejší”, ktorý v tejto krajine už z ruky nepustím, ani v lete! :)

U Dominika sa sucho prejavilo občasným krvácaním z nosa. Takže nie len ja som citlivka princeznička. Samozrejme, sú tu ľudia, na ktorých sucho nepôsobí vôbec. Asi sú to suchári….

Domink a ja s “leprou” zo suchého vzduchu.

--

--

Janka_pleska
“Earth, the Oasis in Universe”

Life observer, following rainbows & unicorns. @PINECONEbackpacks Designer https://www.pineconebackpacks.com/ | Former writer & editor @MonkeyData Blog