Aktsiatega Rikkaks Saamise Õpik — Jaak Roosaar

Erik Kaju
Ebook note exports
Published in
2 min readApr 2, 2018

Tulumaksu tuleb maksma hakata alles siis, kui väljamaksed ehk summa, mille oleme oma säästukontolt uuesti tarbimisse võtnud, ületab sisse pandud ja dividendidena saadud summat. Siiski ei tasu hakata aktsiatega liiga tihedalt kauplema ja „ostma-müüma-kahetsema“, pigem võiks võtta õppust Eino Jutikkalalt ja aktsiaid koguda.

Kas teed valikuid üksnes kuningate vahel (50+ aastat dividendikasvu) või võtad valikusse ka aristokraadid (S&P 500 liikmed, kes on dividendi kasvatanud 25 või enam aastat). Veelgi laiema valikuvõimaluse annab David Fishi poolt peetav CCC-nimekiri („Champions“ 25+ aastat dividendikasvu, „Contenders“ 10–24 aastat dividendikasvu ja „Challengers“ 5–9 aastat dividendikasvu). Nimekiri on Exceli tabelina kättesaadav aadressil: www.dripinvesting.org/tools/u.s.dividendchampions.xls. Sarnast nimekirja on võimalik leida ka Euroopa (nomorewaffles.com/euro-dividend-all-stars) ja Ühendkuningriikide (dividendlife.com/uk-dividend-champions-home) aktsiate kohta.

Minu subjektiivne arvamus, mis põhineb eelkõige DGI-investorite blogidel, ütleb, et parimaid investeeringuid leiad aktsiatest, mis pakuvad jooksvat tootlust vahemikus 2–5%, dividendide 5-aastast kasvumäära vähemalt 10–15% aastas ja kattekordajat 20–50% piires.

Öeldakse, et kui taksojuht jagab aktsiasoovitusi, siis pole turutipp enam kaugel.

Kuigi TEO väljaostu oli oodatud tulutult juba aastaid, siis seekord tundus Telia ülejäänud riikide strateegiate valguses see palju tõenäolisem. Ka ilma väljaostuta oli TEO mõistlik investeering. 150 miljonit eurot laenati soodsalt ja kahe ettevõtte liitmise tulemusel on võimalik ettevõttel kulusid oluliselt kärpida. Eeldan ettevõttelt 6–8%-list dividenditootlust ja võimalust, et Telia teeb preemiaga ülevõtmispakkumise. Ostsin oma ettevõtte portfelli 2016. aasta juulis 20 000 aktsiat keskmise hinnaga 0,90 eurot ja plaanin neid pikemalt hoida.

Ma soovitaksin lugeda John Bogle raamatut „The Little Book of Common Sense Investing“, mis seletab indeksitesse investeerimise filosoofia väga hästi ära ja on hea kerge lugemine.

Kui ma siiski peaksin ühe raamatu välja tooma, siis oleks selleks Vicki Robini „Your Money or Your Life“. Enda jaoks sain sealt väga olulise tõuke mõttemaailma muutmiseks selles osas, mis puudutab raha väärtust.

Minu jaoks üheks huvitavamaks raamatuks oli „Aktsiamänguri pihtimus“, mis rääkis börsikaupleja Jesse Livermore tegevusest. Jesse Livermore on üks 20. sajandi erakordsemaid aktsiakauplejaid, kelle tõusud ja mõõnad olid erakordsed. Erakordseks teeb tema karjääri asjaolu, et ta suutis murda maailma rikaste edetabelisse, pankrotistuda ja sinna tagasi tõusta, et siis taaskord kõik kaotada.

--

--

Erik Kaju
Ebook note exports

Tech lead, solution architect and product engineering manager in the fintech industry. Boardsports, fast cars, robot building and tennis outside work.