KADINLAR İÇİN YOGA + ÇEMBER

Merhaba, Çok Sevgili Kadınlar!

Son zamanlarda birçok arkadaşımdan kendi cinselliğini ifade etmekle ilgili sorular ve paylaşımlar alıyorum. Bilenler bilir, kadınlık, cinsel ifade ve kadın bedeni üzerine okuyup tartışmaya bayılırım! Geçen hafta sonu katılmış olduğum Gizem Onay ile Sağlıklı Menstural Döngüler Atölyesi de üstüne krema oldu ve eve döndükten sonra aklımda bu etkinlikle ilgili ufak ufak fikirler belirmeye başladı. Şimdi gelin isterseniz size bu fikirlerden birazcık bahsedeyim. Hazır mıyız?

“Beden çok dilli bir varlıktır” diyor Clarissa Pinkola Estes efsane kitabı Kurtlarla Koşan Kadınlar’da. Ve şöyle devam ediyor:

“Beden anımsar, kemikler anımsar, eklemler anımsar, hatta küçük parmak anımsar. Suyla dolu bir sünger gibi, etin sıkıştırıldığı, burulduğu, hatta ona hafifçe dokunulduğu her yerde, bir anı nehir gibi taşarak dışarı çıkar.

Bedenin güzelliğini ve değerini bu ihtişamından soyutlamak, bedenin hak ettiği tini, hak ettiği şekli, sonsuz mutluluk hakkı olmadan yaşamaya zorlamaktır.”

Estes’in bahsettiği gibi beden çok güçlü bir varlık. Hele ki kadın bedeni!

Ancak bedeninde taşıdığı bu güç ve güzelliğine rağmen kadınlardan sadece belirli arzuları, huyları; belirli bir biçimde iken kabul edilebilirmiş gibi bahsedilmiyor mu çoğu zaman? Diğer türlü ise hep bir yerilme hali; çok şişman, büyük, fazla arzulu/ tutkulu, hırslı, göz korkutucu ya da tam aksine çok soğuk/ donuk, zayıf, yavaş, güçsüz, kıskanç, huysuz…

Birçoğumuz -ben de dahil olmak üzere- günlük yaşamımızda kendimizi bir kadın olarak ortaya koymak ile ilgili sorunlar yaşıyoruz, biliyorum. Genelde cinsellik ifadesi dediğimizde çoğunlukla akla gelen şey seks ile ilgili kavramlar olsa da aslında bu eksik bir bakış açısı. Bana göre bu kadının kendi feminen enerjisini, ikili doğasını herhangi bir biçimde dışa vurması ile daha çok bağlantılı bir tanımlamadır. Anne, eş, kız arkadaş rolleri içinde kaybolabilen bizler birer criatura (doğasının gerektirdiği gibi bir hayat süren yaratık) olarak kendi içsel hayatımızın neresindeyiz? Her zaman itiraf ediyor olmasak da bedenlerimizin, dünyanın kendisi gibi, erkeklerin ihtiyaçları ve işlerinde kullanmak dışında çok az amacı olduğuna inan(dırıl)madık mı?

İşte size sunmaya niyetlendiğimiz bu atölye çalışmasında kadın bedenimizin ve kadınlık tanımımızın bu ikili doğasını inceliyor olacağız. Bunun için atölyeyi iki parçaya böldük:

  • Birinci bölümde; ben, Ecehan, sizlere kısa bir yoga seansı veriyor olacağım.

Yaklaşık 45 dakika — 1 saat kadar sürecek bu bölümde — Estes’in deyimi ile- etimizi sıkıştırıp buracağız ve oralarda sıkışmış olan duyguları, davranış kalıplarını kendini dışa vurması için teşvik edeceğiz. Bu yoga pratiği esnasında, bedenimizde sıkışmaya en müsait olan alanlardan; bel, pelvik bölge/ alt karın, ve göğüs kafesi/sırt etrafına odaklanacağız. Seriyi duygusal faydalarının dışında, fiziksel olarak da ağrı, sızı ve gerginliklere iyi gelecek şekilde tasarlamaya çalışacağımdan emin olabilirsiniz. Yavaş ve nazik ancak etkili bir yöntem olan Yoga Terapi ekolünün şifasından faydalanmış olarak kendimizi çember öncesi derin dinlenmeye bırakacağız.

  • Yaklaşık 1 saat sürecek ikinci bölümde ise; sevgili Özge bize bir Kadın Çemberi için kolaylaştırıcılık yapacak.

Özge, bir psikolog, hamile yogası eğitmeni ve yazar. Ayrıca sezgiselliğine ve güvenli alan yaratabileceğine inancımın sonsuz olduğu çok yakın bir arkadaşım.

Bu arada daha önce deneyimi olmayanlar için çember tanımından biraz bahsedeyim. Çember; katılımcıların gerçekten bir çember biçiminde oturduğu ve yaratılan güvenli alan içinde, kolaylaştırıcının sunduğu bir tema hakkında paylaşımda bulunduğu kadim bir ritüel. Yapılan paylaşımların kişiyi rahatlatması dışında, her çemberin kendi iyileştiriciliğinin olduğu ve paylaşılanların bir efor olmaksızın o alanın enerjisi ile şifalandırıldığı söylenir. Çoğu zaman bir çemberin ortasında bir altar (sunak) olur. Bu sebeple gelirken sizin için anlamı olan herhangi bir obje getirmenizi rica edeceğiz. Bunlar; bir yüzük, heykelcik, kilit, çatal/kaşık, ruj, çiçek vb. aklınıza gelen bir obje olabilir. Bu çemberde temamız, kadınlık algımız ve cinsel ifademiz ile ilgili olacak. Bu konu etrafında Özge’nin çember açılışında bize soracağı, bizi yönlendireceği konular ile ilgili paylaşımlar yapacağız.

  • Katılım Payı: Katılım armağan(*) usulüdür. Eğer yapılan etkinlikten bir fayda elde ettiğinizi hissederseniz, bize istediğiniz miktarda para ya da bir hediye bırakabilirsiniz. Yoksa bir ödeme yapmak zorunda değilsiniz, bu esas etkinliğin amacı kadınlar olarak kalplerimiz açık bir biçimde beraber vakit geçirmemizdir.

(*) Eğer Armağan Ekonomisi ile ilgili kafanız karıştıysa -kendisi de bir çember kolaylaştırıcısı olan- Filiz Telek’in şu röportajına bir göz atın derim.

  • Yanınızda Getirmeniz Gerekenler:
  • Yoga yapabileceğiniz ve yerde oturabileceğiniz rahat kıyafetler (çok kalın giyinmemenizi tavsiye ederim Gordion’un salonu oldukça sıcak oluyor)
  • Çember sunağına koymak için -giderken geri alacağınız- sizin için anlamı olan bir obje

*Eskişehir’de yaşıyor ve bu etkinlikle ilgileniyorsanız, beni arayıp bir dahaki çember için yer ve zaman bilgisi alabilirsiniz.

Ecehan Yavuz :ecehanyavuz@gmail.com — 05307872404