VEGAN “KEMİK” SUYU

VEGAN, GLUTENSİZ

http://stylecaster.com/how-to-make-vegan-bone-broth/

Yaklaşık 10 gün önce buzda düşüp kuyruk sokumumu kırdım. Daha önce pek bir yerinin kırmamış benim gibi biri için çok ağrılı ve psikolojik olarak da acılı birkaç gün oldu. Nihayetinde yataktan kalkıp bu durumu daha hızlı nasıl iyileştireceğimi düşünürken -ve araştırırken- karşıma çıkan şey sürekli aynıydı; kemik/ ilik suyu. 
10 küsur senedir ağzına kırmızı et koymamış ve hayatında hiç kemik suyu içmemiş olduğum için bu teklifleri reddettim tabi. 
Ancak söylenenler doğru, kemik içindeki ilikte bulunan kolajen ve protein bağ dokunun, kemiklerin gelişimi ve tamiri için çok faydalı. Yine de vejetaryen olun olmayın esas sorun şurada ortaya çıkıyor; kemik suyuynun çok uzun süre kaynatılması sonucunda ortaya bir takım asidik maddeler çıkıyor (ikna olmadıysanız konuyla ilgili detaylı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz)

instagram @minimalmutfak

Ben de ne yapsam etsem bunun bir hayvansal içeriksiz çaresini bulsam derken şimdi size anlatacağım tarife denk geldim. Aslında bu tarifi bulmak da kolay olmadı! Çünkü vegan kemik-siz suyu tarifleri genelde Amerikalı bloggerlar tarafında yazılmış ve bizim Türkiye’de (özellikle de Eskişehir’de) kolay kolay bulamayacağımız malzemeler içeriyordu. Neyse ki bu karşıma çıkan tarifte iki şeyi modifiye ederek uyarlama yapabildim. Bunlardan birincisi, Shiitake Mantarı -ki aslında kendisinin kurusunu büyük marketerde bulmak mümkünmüş. İkincisi de; Spirulina. Eğer ikisini de toz kullanmak isterseniz hem Spirulina hem de Shiitake aradolu.com ‘da var. Ama ben Solgar’ın tablet spirulinasını ezerek kullandım ve iş gördüğünü düşünüyorum.

Ben tarifi sevdim, bundan sonra kış günlerinde yapıp evde bulundurmayı düşünüyorum. Tüm taneciklerini süzerek yemeklerde ve makarnalarda sebze suyu/ et suyu gibi de kullanmak mümkün.

Umarım siz de benim kadar memnun kalırsınız.

Malzemeler:

1 küçük soğan, küçük doğranmış

2 diş sarımsak, küçük doğranmış

1 cup/ büyük su bardağı doğranmış mantar (bulabilirseniz shiitake mantarı yoksa kültür mantarı, istridye mantarı ya da kestane mantarı da iş görür)

1/2 acı biber

1 çorba kaşığı zeytinyağı

1 havuç, doğranmış

1–2 kerevizin sapı, doğranmış

1 diş sarımsak boyutunda taze zencefil, soyulmuş ve doğranmış

2–2,5 lt. su

1/2 demet maydonoz (bulabilirseniz yarısını taze kişiniş kullanabilirsiniz)

1 cup/ büyük su bardağı ıspanak,pazı, karalahana gibi koyu yeşil yapraklı sebze

1 çay kaşığı deniz tuzu

1/2 limonun suyu

1 çay kaşığı Spirulina (ben Solgar markasının 1 tabletini ezerek kullandım)

Yapımı:

  1. Adım: Soğan, sarımsak, acı biber ve mantarları zeytinyağında soteleyin.
  2. Adım: Havuç, kereviz sapları, zencefil ve suyu bir tencereye koyun. Biraz kaynasın sora altını kısıp 45 dk. pişmeye bırakın. Bu sırada sebzeler tüm özlerini suyabırakacak ve sonuda harika kokan bir sebze suyu elde edeceksiniz.
  3. Adım: Bu adımda isterseniz sebze suyunu süzün ve sadece sıvısını kullanın. Ama ben sebzeleri içinde bıraktım ve ıspanağı bu adımda ekleyip azıcık pişmesini sağladım. Ya da suyu süzerseniz direkt 4.Adıma geçin.
  4. Adım: Sebze suyunu, 1.Adım’da sotelediğiniz sebzelerle karıştırın. Ispanak ya da pazı ya da karalahana, maydonoz ya da kişniş, limon suyu, deniz tuzu ve spirulinayı da ekleyin.
  5. Adım: Sıcak sebze suyunun ısısı ile kattığınız sebzelerin biraz yumuşaması ve aromayı emmesi için 10–15 dk bekleyin.
  6. Adım: Kepçe ile kaselere alın ve bu şifalı ve mis kokulu çorbanın tadını çıkarın.
  7. Adım ** Opsiyonel : Ben sebze suyumu tekrar kaynatıp içine biraz kırılmış makarna ve haşlanmış nohut/bezelye attım. Böylece daha doyurucu bir öğün elde ettim :)
Afiyet olsun!
Like what you read? Give Ecehan Yavuz a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.