École 42

Bea Mociarik
EDTECH KISK
Published in
3 min readMar 20, 2017

Škola 42 — École 42, School 42. Škola bez kníh, bez učiteľov, bez MOOCčiek, bez poplatkov, s mottom Born2Code. Napriek tomu je jej plánom vytvárať kvalifikovaných, vzdelaných a namotivovaných programátorov, ktorí sa vzdelávajú v 3–5 ročných programoch navrhnutých tak, aby ich naučili naozaj všetkému potrebnému, aby sa z nich stali IT špecialisti a špičkoví programátori.

42 je nezisková a je úplne zadarmo. Kto ju založil a na akom princípe funguje?

Xavier Niel

Xavier Niel má 49 rokov a na Forbes zozname bilionárov roku 2017 je na 159. mieste, vo Francúzsku na 9. Orientuje sa na to, aby vo Francúzsku zaviedol na internete založenú podnikateľskú kultúru.

V roku 1993, keď mal 25 rokov, založil prvého poskytovateľa internetu vo Francúzsku — WorldNet. Jeho ďalšia firma — Free — zameraná na internetové služby ako prvá na svete predala trojbalíček — telefón, televízia a Internet. Odvtedy pridal aj ďalšie služby a v 2013 bol druhý najväčší poskytovateľ Internetu (po Orange). Založil firmu Iliad (dnes vlastní 55 %), ktorá bola v roku 2015 ohodnotená na 14 biliónov dolárov. Tiež založil Kima ventures, čo je firma, ktorá každý týždeň investuje do 2 až 3 start-upov, obvykle okolo 100 až 200 tisíc dolárov na firmu (a plánuje takto investovať minimálne do 100 start-upov ročne, každý rok, navždy. Je za to niekedy dokonca označený za anjela investora).

V roku 2013 založil IT školu pre vývojárov, ktorú nazval 42. Každý, kto sa chce prihlásiť, musí absolvovať 4hodinový test v počítačovej logike, ktorý je umiestnený na internete.

42

Od roku 2013 sa prihlásilo do 42 cez 150,000 ľudí z celého sveta. Aktuálne sa v nej vzdeláva 2,500 študentov z Ameriky (Mexiko, Brazília či Bolívia), Ázie (Čína, Singapur, Japonsko), Európy (Taliansko, Belgicko či Švédsko) aj Afriky (Maroko či Senegal).

Jediné, čo musí človek spĺňať, je, že musí mať medzi 18 až 30 rokov. 40 % študentov na École 42 nedokončilo strednú školu, čo len potvrdzuje, že pri prijímaní nezáleží na vzdelaní, pôvode, rase či pohlaví, iba záleží, či dokáže spraviť projekt a posunúť sa ďalej.

42 má 2 kampusy — v Paríži a od leta 2016 v Silicon Valley. Parížsky kampus je otvorený, rovnako ako ten v Silicon Valley vo Fremonte, 24/7. Parížska budova sa nazýva „the Heart of Code“ a je to budova veľká 4,242 m2. Americká budova s menom „the Soul of Code“ má 10,960 m2 a 1024 pracovných staníc.

Neil na začiatku do školy investoval 70 miliónov eur, dokopy už cez 100 miliónov dolárov. Zo školy neočakáva žiadne peniaze naspäť.

Ako to funguje?

Na 42 je ťažké sa dostať, dokonca ťažšie ako na Harvard. Prvý rok sa hlásilo 70,000 ľudí, 20,000 z nich testom prešlo. Z nich 4000 bolo pozvaných, aby strávili 4 týždne v “Piscine”. Na konci tohto všetkého bolo vybratých 890 študentov.

Názov “Piscine” znamená po francúzsky bazén a má predstavovať, ako sú ľudia hodení do úplne nových skúseností. Je to o tom, že ľudia 4 týždne viac ako 100 hodín týždenne strávia kódovaním, aby spravili projekt a aby získali miesto v škole. Ak sa tam dostanú, je určený priemerný čas 3 roky na to, aby sa študent dokázal uspokojivo naučiť, čo potrebuje.

Základná myšlienka školy je zobrať všetkých študentov a nechať ich v jednej budove, kde dostanú Mac a musia riešiť úlohy, ktoré sú postupom času ťažšie a ťažšie. Dostanú veľmi málo pokynov a rád, ako ich riešiť, takže si musia pomáhať navzájom medzi sebou, alebo hľadať odpovede na Internete. Tým je vlastne vysvetľovaná aj neprítomnosť učiteľov — všetko je už nájditeľné na internete zadarmo, takže pokiaľ sú ľudia dosť motivovaní, dokážu sa naučiť akýkoľvek jazyk a čokoľvek iné po pár mesiacoch intenzívneho učenia.

Študenti sa musia spoliehať sami na seba a na svojich spolužiakov, podporuje sa sila skupiny a výmena informácií. Môžu pokračovať a napredovať štúdiom ako im to vyhovuje, nemusia ísť naraz s ostatnými, obsah je maximálne individualizovaný.

Systém hodnotenia je na základe videohier — dostávajú sa body skúseností, keď je hotový projekt, odomkne sa ďalší a tak ďalej. Takáto gamifikácia robí z učenia zábavu a drží študentov v stálej motivácií. Žiaci tiež dostávajú ocenenia za to, že sa zúčastňujú okrem projektov aj na fungovaní komunity.

Ukážka gamifikácie na 42

Táto škola je ukážkou, že sa to dá robiť aj inak. Myšlienka je veľmi zaujímavá a to, že sa po Paríži otvoril ďalší kampus v Amerike, naznačuje, že má úspech. Časom sa ukáže, či sa nájde ďalší “Xavier Niel”, ktorý by založil školu podobného typu, zameranú aj na inú oblasť ako kódovanie.

--

--