Souběžné řízení vozidla a telefonování — multitasking?

Soňa Pin
EDTECH KISK
2 min readApr 28, 2019

--

Že je multitasking mýtus, jsem věděla už déle. Výzkum multitaskingu vznikl po 2. světové válce s rozvojem letectví, kdy byl vyvíjen tlak na piloty, kteří museli během letu sledovat několik přístrojů a také jejich hodnoty[1]. V důsledku toho vznikaly často nehody. Zpracování dat není pro mozek vůbec jednoduché, zahrnuje tyto činnosti:

  • „přebrat, rozeznat, vybrat si přesně ty, které potřebuje
  • zpracovat a vyhodnotit, zda jsou dobré nebo špatné
  • zašifrovat je, zakódovat, připravit k zapamatování, vytvořit nová propojení
  • uložit a uchovat informaci do „archivu““[2]

Je to ale pár týdnů, co jsem tvrdila známému, že hands free v autě nemá smysl. Nejde přece o to, jestli řidič má nebo nemá volnou jednu (obvykle pravou) ruku. Například u aut s automatickou převodovkou pravou ruku během řízení vůbec nepotřebuje — ani při zpomalení, ani při úplném zastavení nemusí použít řadící páku nebo páčku u volantu, pro které by pravou ruku potřeboval, nehledě na to, že to jde udělat i levou rukou. Jde zde o snížení pozornosti, kterou v takové chvíli (během řízení a telefonování) rozděluje mezi dvě činnosti. Z mé zkušenosti musím říct, že hands free mně přijde jako ještě horší řešení, protože mám téměř neustále potřebu dívat se střídavě na telefon a na mikrofon. Pokud však za jízdy telefonuji s telefonem v ruce, alespoň zrak můžu soustředit jen na cestu.

Dělání dvou a více věcí najednou je možné, ale „jen v případě, že už nad nimi nemusíme přemýšlet, vykonáváme je rutinně a spolehlivě se nám daří“[3]. Což telefonování i řízení vozidla častokrát bezpochyby je. Troufám si to tvrdit i u sebe. Ale… Řešíme po telefonu vždy záležitosti, nad kterými nemusíme vůbec přemýšlet? Těžko. Nestávají se nebo nemůžou během řízení auta nastat situace, na které potřebujeme veškerou svou pozornost, a ani ta nám nemusí k adekvátní reakci stačit?

Daň, kterou můžeme svou nepozorností v tomto případě napáchat, je tak vysoká, že se nepozornost nevyplácí.

Zdroje:

PUSTINA, Jaroslav. Mýtus multitaskingu: pozornost není nekonečná. Everesta: Park [online]. Česká Lípa: © 2012 Everesta, ©2012–2019 [cit. 2019–04–28]. Dostupné z: http://park.everesta.cz/clanky/mytus-multitaskingu-pozornost-neni-nekonecna-40.html.

NOVÁKOVÁ, Lenka. Multitasking je mýtus. Psychologie [online]. Praha: © Copyright Mindlab, 2019, 9. 12. 2010 [cit. 2019–04–28]. Dostupné z: https://psychologie.cz/multitasking-je-mytus/.

[1]PUSTINA, Jaroslav. Mýtus multitaskingu: pozornost není nekonečná. Everesta: Park [online]. Česká Lípa: © 2012 Everesta, ©2012–2019 [cit. 2019–04–28]. Dostupné z: http://park.everesta.cz/clanky/mytus-multitaskingu-pozornost-neni-nekonecna-40.html.

[2]NOVÁKOVÁ, Lenka. Multitasking je mýtus. Psychologie [online]. Praha: © Copyright Mindlab, 2019, 9. 12. 2010 [cit. 2019–04–28]. Dostupné z: https://psychologie.cz/multitasking-je-mytus/.

[3]Tamtéž.

--

--