Řekni mi, kdy ses narodil a já ti povím, kdo jsi

Daniela Luňáčková
EDTECH KISK
Published in
3 min readMay 20, 2020
Photo by Toa Heftiba on Unsplash

Ale je to tak jednoduché?

Zvykli jsme si používat různá označení generací a používáme je jako takovou nálepku, která nám umožňuje lidi kolem sebe kategorizovat, abychom věděli, co od nich můžeme očekávat. Co z těchto označení tedy plyne? Mohou nám o nás říct něco víc?

Mileniálové

Tato generace je známá také jako Generace Y. Podle Marcie Merriam jsou mileniálové sebestřední, idealističtí, kreativní a závislí (Merriam, 2015). Dále jdou mileniálové popisovaní jako narcisističtí, líní, soutěživí, ale zároveň liberální, technologicky zdatní, mají otevřenou mysl, jsou sebevědomí a starají se o své zdraví (Lundin, 2019).

Generace Z

Generaci Z definuje její sebeuvědomění, vytrvalost, realistický přístup, inovativnost a samostatnost (Merriam, 2015). Jako příklad uvádí přístup k udržitelnosti a uvědomělost v dopadu životního stylu na naše prostředí. Sami sebe přitom popisují jako názorově diverzní s netradičním pohledem na svou identitu (Levin, 2019).

Podle Pew Research Center, které se zaměřuje na studium veřejných postojů mezi různými demografickými skupinami, tyto generační kohorty umožňují studovat změny ve společnosti na základě různých událostí, které danou generaci ovlivňují (Dimock, 2019).

Narozená v roce 1997, kdo tedy jsem?

Pew Research Center uvádí, že hranicí pro generaci mileniálů jsou roky 1981–1996, pro generaci z pak roky 1997–2012:

Zdroj: https://www.pewresearch.org/fact-tank/2019/01/17/where-millennials-end-and-generation-z-begins/

Podobnou hranici pro generaci Z uvádí také Marcie Merrimam (2015). Pouze těsně tedy spadám do kategorie generace Z. Někteří moji spolužáci se však narodili o rok dřív. Znamená to, že i když jsme vyrůstali ve stejném kontextu, náleží do generace mileniálů?

Definice hranice generace

Podle Dimocka generace nemohou být ostře vyhrazeny pouze podle roku. Jsou totiž silně ovlivněny politickými, sociálními a ekonomickými faktory (Dimock, 2019). Závisí tedy na okolních událostech, které spolu daná věková skupina prožije.

Hlavním cílem definování generace je tak umožnění zobecnění podle chování nebo charakteristiky určité věkové skupiny. Hranice proto často bývají rozostřené a různých zdrojích se od sebe odlišují. Umožňuje však určit obecné tendence, které s sebou jednotlivé generace přináší.

Toto souhrnné generační označení (ať už mileniál nebo generace Z) s sebou tedy podle mě nese hodně předsudků a až přílišného zobecnění. Nemůžeme proto tvrdit, že se celá generace chová stejně a determinovat tak charakteristiky člověka jen kvůli jeho roku narození.

Na druhou stranu si ale také myslím, že nám umožňuje nahlédnout na jinou generaci s odstupem. Můžeme tak lépe porozumět jejich odlišnému kontextu, ve kterém vyrůstali a ovlivňuje tak jejich chování a rozhodování.

Na médiu si můžete přečíst zajímavý článek shrnující zjištění o generaci Z Understanding Generation Z Before They Are Sitting Next to Me. Za přečtení také stojí Předurčeni dobou. Kdo vlastně jsme?

Jak jste na tom vy? Potřebujete vědět, do které generace patříte?

Zdroje:

--

--