Škola hrou v roce 2024

Šárka Portešová
EDTECH KISK

--

Už v 17. století představil Jan Ámos Komenský koncept školy hrou. Jeho koncept je založen na tom, že vzdělání by mělo být pro děti jako hra, která je zábavná, motivující a přirozená. Komenský zdůrazňoval, že děti se nejlépe učí, když jsou zapojeny do činností, které je baví a které jsou pro ně smysluplné. Podle něj by měla být škola pro děti radostnou zkušeností, kde se učí nejen prostřednictvím učebnic, ale také skrze praktické aktivity a experimentování. Děti se tak učí například skrz hraní divadla. Takový přístup k vzdělávání by podle Komenského měl vést k hlubšímu porozumění a trvalému uchopení látky.

Jak ale vypadá škola hrou v roce 2024?
Jsme v době kdy se škola hrou začíná stále více pronikat do edukačního systému i v digitální podobě. Gamefikované edukační nástroje se stále více dostávají do samotné výuky. A proč by taky ne, některé benefity jejich využívání jsou již ověřené. Toto jsou některé z nich.

Herní prostředí možňuje studentovi naučit se pracovat s příležitostmi jako začít, zastavit, začít znovu, dělat chyby a porozumět principu, že chyby se dají opravit. (Lee & Hammer, 2011)

Gamefikace také zvyšuje vnitřní motivaci studenta tím, že mu poskytuje zkušenost vědění a dosahování cílů (Buckley & Doyle, 2016)

Umožňuje studentovi rozhodovat o učení a zpochybňovat výsledky svých rozhodnutí (Sezgin et al., 2018);

Poskytuje prostředí odpovídající potřebám studenta v digitalizovaném světě (Kim et al., 2018).

Z toho důvodu bych ráda upozornila na některé nástroje, které by mohlo být zajímavé ve výuce využívat.

Příklady nástrojů na školu hrou v roce 2024:

Lego Education

(https://www.jeduedu.cz/lego-education/)

LEGO® Education které podporuje praktické učení a zájem o vědu, techniku, inženýrství a matematiku (STEM) ve školách od mateřských až po střední. Pro výuku využívájí speciální LEGO sady, které nejsou běžně k dostání a jsou navrženy s ohledem na konkrétní vzdělávací cíle. Každá sada obsahuje metodický materiál přímo od LEGO Education, který je k dispozici iv českém jazyce. Některé materiály jsou elektronické a pro ovládání modelů je potřeba speciální software, takže ve výuce jsou využívány tablety.

Minecraft education

(https://education.minecraft.net/en-us)

Minecraft Education je herní platforma, která umožňuje kreativní a inkluzivní učení prostřednictvím hraní. Umožňuje vytvářet blokové světy, které odemykají nové způsoby, jak se vypořádat s libovolným předmětem nebo výzvou.

Corinth

(https://www.corinth3d.com/cs/corinth-online)

Corinth je vydavatelem interaktivních výukových 3D pomůcek. Vytváří pro školy 3D modely z různých oblastí (biologie, fyzika, kultura,..). Některé modely jsou i animované. Studenti tak získávají lepší představu o probírané látce.

Reference:

Buckley P., Doyle E. (2016). Gamification and student motivation. Interactive Learning Environments, 24(6), 1162–1175. Crossref

Kim S., Song K., Lockee B., Burton J. (2018). Gamification in learning and education. Springer. Crossref.

Lee J., Hammer J. (2011). Gamification in education: What, how, why bother? Academic Exchange Quarterly, 15(2), 146–151

Sezgin S., Bozkurt A., Yilmaz E. A., Van Der Linden N. (2018). Oyunlaştırma, eğitim ve kuramsal yaklaşımlar: Öğrenme süreçlerinde motivasyon, adanmışlık ve sürdürebilirlik [Gamification, education and theoretical approaches: Motivation, engagement and sustainability in learning processes]. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi, 45, 169–189. Crossref

--

--