Škola základ života

Zbyněk Tajovský
EDTECH KISK
Published in
2 min readApr 22, 2018

Škola základ života je název oblíbené komedie Martina Friče z roku 1938. Jak má postupovat obec, která chce tento základ života poskytnout svým občanům? Modelový příklad je zaměřen na vznik základní školy ve formě příspěvkové organizace.

Podle § 178, odst. 1, zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (dále „Školský zákon“) je obec povinna zajistit podmínky pro plnění povinné školní docházky dětí s místem trvalého pobytu na jejím území. Tuto povinnost může obec splnit dvěma způsoby:

  1. Uzavře veřejnoprávní smlouvu o zajištění povinné školní docházky s jinou obcí nebo svazkem obcí. V tomto případě pak většinou hradí smluvně sjednanou částku za každého žáka, který školu v jiné obci navštěvuje.

2. Zřídí vlastní základní školu.

Pokud se obec rozhodne pro vlastní základní školu, může tak udělat buď formou zřízení školské právnické osoby nebo příspěvkové organizace, k čemuž ji opravňuje § 23, odst. 1, zákona č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů.

Pravomoc zřídit příspěvkovou organizaci má, podle § 84, odst. 2, písm. d), zákona č. 128/2000 Sb. o obcích, zastupitelstvo obce. Součástí návrhu na zřízení příspěvkové organizace musí být zřizovací listina, jejíž náležitosti stanovuje odst. 2, § 27, zákona č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů. Další odstavce uvedeného paragrafu stanovují obci další povinnosti v souvislosti se zřízenou příspěvkovou organizací. Zákon dále řeší finanční hospodaření příspěvkové organizace nebo podmínky stravovacích služeb, jsou-li příspěvkovou organizací poskytovány.

Po splnění uvedených podmínek musí obec zajistit zápis zřízené příspěvkové organizace do rejstříku škol a školských zařízení. Náležitosti žádosti o zápis ukládá § 147 školského zákona. Žádost se podává u krajského úřadu příslušného podle sídla právnické osoby, která bude vykonávat činnost školy nebo školského zařízení. V případě splnění všech podmínek stanovených uvedeným zákonem je proveden zápis a takto zřízená škola může začít fungovat a naplňovat svoje poslání.

Pro zřizovatele však tímto krokem jeho povinnosti zdaleka nekončí. Po dobu existence příspěvkové organizace například schvaluje její rozpočet, pokrývá náklady nad rámec příspěvků ze státního rozpočtu, podílí se na inventarizaci majetku svěřeného příspěvkové organizaci nebo jmenuje a odvolává ředitele. Hospodaření příspěvkové organizace je také součástí pravidelné kontroly hospodaření obce, prováděné příslušným krajským úřadem.

Velice podobný postup platí i v případě zřizování předškolního zařízení a v obcích se často oba případy řeší souběžně.

--

--