Študentské portfolio a jeho výhody?

Matus Sedlak
EDTECH KISK
Published in
2 min readMar 22, 2023
Photo by JESHOOTS.COM on Unsplash

So študentskými portfóliami som sa pred nástupom na KISK stretol iba v umeleckej sfére. Je to bežnou požiadavkou pri prijímacom konaní na vysokú školu s umeleckým zameraním. Snažíte sa odprezentovať svoju doterajšiu prácu a komisia hodnotí, či ste v istom ohľade výnimočný alebo či dajú prednosť inému uchádzačovi. V podstate to takto funguje aj v pracovnej sfére, kde si potenciálny zamestnávateľ vyberá toho uchádzača, ktorý ponúka najviac. Reprezentatívne portfólio predstavuje cielený výber prvkov, ktorými sa chceme prezentovať pred ostatnými a cieľom je prinajmenšom ukázať, to najlepšie zo svojej práce. Takéto portfólio je práve umelecké portfólio alebo profesionálne portfólio. (Händel, Wimmer, & Ziegler, 2018)

Študentské portfólio však nemusí byť iba hodnotiaci aparát pre vyučujúceho, ktorý následne udelí známku. Napríklad v reflektívnom portfóliu sám študent vyhodnocuje svoju prácu a vidí svoj posun počas štúdia. Rozdiel je teda v tom, že študent nie je hodnotený zvonku ale zvnútra samého seba, čo prináša sebaistotu a formu sebarealizácie. (Mahasneh, 2020) Zároveň to ponúka možnosť vrátiť sa ku skôr formulovaným myšlienkam a ich prehodnotenie s novonadobudnutými poznatkami.

Aké výhody však portfólio prináša?

Pokiaľ je naše portfólio zamerané na štúdium a monitoruje cestu jednotlivými predmetmi, môže slúžiť ako pomocník pre ostatných študentov pri rozhodovaní sa medzi predmetmi. Otvára to možnosť zoznámiť sa s predmetom skôr ako si ho zapíšeme a máme akú takú predstavu, čo môžeme očakávať. Sám som sa stretol so študentským portfóliom, ktoré bolo takto orientované a vďaka opisu z pohľadu študenta som si vedel vybrať, ktorému predmetu sa chcem venovať.

Portfólio môže slúžiť aj ako nástroj sebaprezentácie. Nehovorím iba o obsahu, ktorý publikujeme na svoje portfólio ale aj o dizajnovej stránke. Možností je nekonečno a spôsobov ako vyniknúť takisto. Využiť teda portfólio ako prejav samého seba, tvorí taktiež podstatnú rolu.

Už len skúsenosti s vedením portfólia sú prínosné pre profesijný život. Máme predstavu, čo by malo také portfólio obsahovať a vieme sa pohybovať v programoch, kde sa dá portfólio vyrobiť.

Spätný pohľad na výsledky našej práce alebo štúdia je rozhodne ďalšou výhodou. Prináša to zreteľnú motiváciu a pocit zadosťučinenia.

Osobne si teda myslím, že tvorba študentského portfólia je prínosom v živote študenta, pokiaľ nie je nijak ohraničený alebo obmedzený spôsob prevedenia. Absolútnu voľnosť, či už pri výbere typu zamerania portfólia (osobné, učebné, profesné,..) alebo forme prevedenia, považujem za kľúčovú, ak chceme aby mal študent motiváciu rozvíjať a zdokonaľovať niečo, čo mu je tak osobné. Pomáha pri uvedomovaní si svojich úspechov a motivuje v ďalšom sebarozvoji, na čo sa dá nadviazať aj v pracovnom alebo osobnom živote.

Bibliografia

Händel, M., Wimmer, B., & Ziegler, A. (17. 8 2018). E-portfolio use and its effects on exam performance — a field study. Dostupné na Internete: https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/03075079.2018.1510388?scroll=top&needAccess=true&role=tab

Mahasneh, O. (2020). A Proposed Model for the University Students’ E-Portfolio. Dostupné na Internete: https://eric.ed.gov/?id=EJ1248214

--

--