10 důvodů, proč používat umělou inteligenci (AI) ve vzdělávání

Petra
EDTECH KISK
Published in
5 min readJun 13, 2024

AI jako nástroj pro vzdělávání

Vzdělávání z pohledu technologií prochází v posledních letech rychlým vývojem a generativní umělá inteligence (AI) náleží ke klíčovým důvodům proč tomu tak je. AI otevírá dveře k inovativním přístupům k výuce a učení, slibuje personalizaci výuky a podporuje studenty v jejich individuálním rozvoji. Umělá inteligence (AI) má tedy v oblasti vzdělávání obrovský potenciál. Může nabídnout nové možnosti jak pomoci učitelům a studentům a zlepšit procesy výuky.

Průlom umělé inteligence začal s GPT (Generative Pre-trained Transformer) což je sériová rodina modelů umělé inteligence vyvinutá společností OpenAI s často používaným ChatGPT. Nyní lze využít i Gemini dříve Bard od Googlu, Copilot od Microsoft a další. (Gemini, b.r.; GPT-4 | OpenAI, b.r.; Microsoft Copilot, b.r.)

Jedním z hlavních přínosů AI je schopnost individuálního přizpůsobení vzdělávacího obsahu potřebám každého studenta. Analyzuje jeho styl učení, tempo a silné a slabé stránky. Na základě této analýzy pomáhá studentovi dosáhnout jeho cílů co nejefektivněji. Využití personalizace se dá využít při tvorbě personalizovaného učebního plánu, také lze rychle získat hodnocení prací a zpětnou vazbu prací i s návrhy na zlepšení, tím může student zapracovat na svých slabých stránkách a dosáhnout lepší sebereflexe. Jednou ze základních funkcí je i velmi rychlé stručné shrnutí důležitých bodů z textu. (Celik 2022; AI for Education | Life Skills, b.r.)

Výzkum také ukazuje, že komunikace s AI může studenty motivovat k hlubšímu a kritickému myšlení. Integrování AI do výuky umožňuje studentům pracovat s reálnými daty a problémy, což podporuje rozvoj analytických schopností. (Celik 2022)

Na stránkách NPI (revize rámcových vzdělávacích programů) https://revize.edu.cz/ke-stazeni#ai také nalezneme doporučení pro využívání umělé inteligence na základních a středních školách, konkrétně jsou uvedeny tipy na aplikace umělé inteligence, jak používat nástroje AI pro pedagogickou praxi, generování obrázků a mnoho dalších témat. (https://www.solidpixels.com, b.r.)

Na základě dříve zmíněného je využití AI ve vzdělávání jistě přínosem. Při použití AI, ale narážíme i na překážky jako problém s citlivostí dat, etické a právní otázky. Proto je nutno zajistit transparentnost a správnost algoritmů, tak aby nedocházelo k tvorbě či zvýrazňování existujících chyb. Kromě toho je důležité učit studenty kriticky myslet a rozumět tomu, jak AI funguje. Je nutné si uvědomit, že AI není neomylná a má také své limity.

Zde je 10 důvodů pro používaní nástrojů AI při vzdělávaní:

  1. Personalizované učení
  • Generativní AI může vytvářet individuální učební plány pro studenty na základě jejich pokroku, zájmů a potřeb, čímž zajišťuje, že se každému studentovi dokáže přizpůsobit dle jeho vzdělávacích potřeb.

2. Automatizace hodnocení a zpětné vazby

  • AI může automaticky hodnotit eseje a poskytovat detailní zpětnou vazbu, což může učitelům ušetřit čas a tím studentům poskytnout rychlejší zpětnou vazbu na jejich práci.

3. Tvorba učebních materiálů

  • Generativní AI může vytvářet nové studijní materiály, jako jsou kvízy, pracovní listy a interaktivní lekce, přizpůsobené konkrétním tématům a úrovním obtížnosti. K tomuto účelu lze například použít nástroj Quizlet. Což je platforma, která umožňuje vytvářet vlastní studijní kvízy za pomoci AI.

4. Tvorba obrázků a videa

  • AI generátorů obrázků máme více a jejich potenciál je veliký, a to třeba v poskytnutí rychlé, efektivní řešení pro tvorbu vizuálního obsahu. Umožňují personalizaci a konzistenci v tvorbě obrázků. Zvyšují kreativitu a inovaci, zlepšují přístupnost pro lidi bez specializovaných dovedností v grafickém designu a umožňují experimentování s různými vizuálními styly. Tyto generátory nalézají uplatnění ve vzdělávání, marketingu, umění a mnoha dalších oblastech.
  • Praktické využití je při generování tematických obrázků, tak aby se tematicky hodil k použitému textu. Na tvorbu ilustračního obrázku k tomuto článku byl použit generátor obrázků DALL-E. Je možné však použít jiné jako MidJourney, Canva atd.

5. Nástroj pro lepší vizualizaci

  • Nejen tvorba obrázku na základě textu jak bylo uvedeno předcházejícím textu, ale generativní modely lze použít i k tvorbě realistických simulací pro vědecké experimenty, design, tvorbě tabulek a grafů.

6. Organizace práce

  • AI Generativní umělá inteligence může být využíta při organizaci práce pro automatizaci opakujících se úkolů, tvorbu obsahu a personalizaci komunikace. Například nástroj Zapier využívá gen AI ke spojení různých aplikací a automatickému provádění akcí na základě určitých podmínek. Na tvorbu obsahu lze použít chatGPT4, GEMINI, COPILOT a další.

7. Jazyková podpora

  • Generativní AI může pomoci studentům s výukou cizích jazyků tím, že nabízí interaktivní konverzace, překlady a gramatické opravy. Momentálně mezi nejoblíbenější a nejpřesnější nástroj na překlad můžeme zařadit DeepL Translate. Dále mezi aplikace pro výuku cizích jazyků můžeme zařadit Duolingo, který využívá AI k přizpůsobení učebního obsahu.

8. Vylepšení pro nástroje určené ke spolupráci

  • AI může analyzovat spolupráci studentů na projektech, poskytovat návrhy na zlepšení komunikace a efektivity týmu. Jako příklad lze uvést Miro. Miro je online kolaborativní platforma, která používá AI k usnadnění týmové práce a brainstormingu.

9. Přístupnost a inkluze

  • Generativní AI může vytvářet materiály pro studenty se speciálními vzdělávacími potřebami, například zvětšené texty pro slabozraké nebo obsah v jednoduché angličtině pro studenty s jazykovými bariérami. Také lze použít různé převaděče textu na zvuk, což může být užitečné pro slabozraké a pro nevidomé. Mezi nástroje pro čtení textu, které pomáhají studentům s dyslexií a jinými čtecími obtížemi jsou například GPT4, Microsoft Immersive Reader, Vaibe.ai.

10. Zlepšení kreativity a kritického myšlení

  • Generativní AI může vytvářet scénáře pro kritické myšlení, jako jsou hypotetické problémy otázky a dilemata, která studenty přivádějí k hlubšímu zamyšlení a diskusi. Mohou také využít k inspiraci pro další kreativní tvorbu. (Abe & Birabil, 2022)

Použití generativní umělé inteligence ve vzdělávání nabízí ovšem mnohem širší škálu možností než uvedených 10 důvodů. Možností nástrojů AI umožňujících učinit výuku efektivnější, interaktivnější a přizpůsobenější pro potřeby jednotlivých studentů.

Zdroje:

Abe, E., & Birabil, S. (2022). Fostering Creativity and Critical Thinking in 21st Century Classroom. Innovare Journal of Education, 8–12. https://doi.org/10.22159/ijoe.2022v10i3.44671

AI for education | Life skills. (b.r.). Khan Academy. Získáno 13. březen 2024, z https://www.khanacademy.org/college-careers-more/ai-for-education

Celik, I. (2022). The Promises and Challenges of Artificial Intelligence for Teachers: A Systematic Review of Research. TechTrends, 66(4), 616–630. https://doi.org/10.1007/s11528-022-00715-y

Gemini. (b.r.). Získáno 12. červen 2024, z https://gemini.google.com/app

GPT-4 | OpenAI. (b.r.). Získáno 12. červen 2024, z https://openai.com/index/gpt-4/

https://www.solidpixels.com, solidpixels. (b.r.). Umělá inteligence | revize ICT RVP v ZV. revize.edu.cz. Získáno 12. červen 2024, z https://revize.edu.cz/ai

Microsoft Copilot: Váš každodenní AI pomocník. (b.r.). Microsoft Copilot: Váš každodenní AI pomocník. Získáno 12. červen 2024, z https://ceto.westus2.binguxlivesite.net/

--

--