10 současných trendů ve vzdělávání

Deny99
EDTECH KISK

--

V dnešní moderní době se stále více setkáváme s inovativními přístupy k učení. Tyto přístupy a metody přinášejí různé výhody a přínosy, které žáky učí samostatnosti. Žáci se učí podle vlastní rychlosti a preferencí. (Bartoš, 2023) V tomto článku představím trendy ve vzdělávání, se kterými se můžeme v současnosti setkat na akademické půdě.

Gamifikace je jeden z nejpopulárnějších trendů vzdělávacích technologií. Jedná se o učení prostřednictvím hraní. Cílem je zlepšení výsledků žáků, podpořit kreativitu žáků, spolupráci v týmech a rozvíjet jejich schopnosti a dovednosti v daném předmětu. (Mašek, 2021) Zjednodušeně řečeno se jedná o zábavný způsob učení. (Bartoš, 2023)

Druhým trendem je bezpochyby online vzdělávání zaměřené na personalizaci. V rámci distanční výuky (v době koronavirové pandemie) si školy vyzkoušely tzv. e-learning. To je jistě dobré do jisté míry zachovat i v navrácené prezenční výuce, jelikož prezenční výuka nedokáže do takové míry uplatnit personalizovaný přístup, kterému je snazší se přiblížit v online formě. (Mašek, 2021) Ideální je tzv. kombinovaná výuka (Blended learning). Jedná se o spojení tradiční výuky s e-learningem. To přispívá mj. k individuální rychlosti žáků k přístupu ke vzdělávacím materiálům. (Bartoš, 2023)

Třetím trendem je využívání sociálních médií ke komunikaci žáků mezi sebou, či v interakci žák–učitel. Tyto sítě umožňují žákům a učitelům sdílet své zkušenosti mezi sebou a vést k němu i podmětnou diskusi. (Bartoš, 2023; Mašek, 2021)

Čtvrtým trendem je MOOC. Jedná se o online kurzy, které jsou buď zdarma, nebo za malý poplatek. MOOC umožňuje studentům univerzit čerpat z tohoto zdroje informace a zdroje od odborníků z celého světa. (Bartoš, 2023)

Zajímavým pátým trendem je M-vzdělávání. Jedná se o vzdělávání pomocí mobilního telefonu. To umožňuje žákům ve škole snadný přístup ke studijním materiálům pomocí jednoduché aplikace svého mobilního telefonu. (Mašek, 2021)

Šestým trendem je učení pomocí prvků rozšířené a virtuální reality. Jedná se o tzv. virtuální prohlídky, které mají názorně pomoci žákům vidět konkrétní realitu „naživo“ (např. vesmírnou planetu v rámci projektu od Nasa). (Mašek, 2021)

Sedmým trendem je výuka pomocí videa. Výuka pomocí názorné ukázky na videu je velmi efektivní způsob vstřebávání získaných informací. To může zlepšit nejenom výstupy žáků z výuky, ale i sníží pracovní zátěž u učitelů. (Mašek, 2021)

Osmým trendem je Microlearning. Jedná se o novou formu výuky, která využívá krátkých, interaktivních lekcí k učení nových dovedností. Tato forma je efektivní a studenti si tempo určují většinou sami. (Bartoš, 2023)

Devátým trendem je využívání whiteboard. Jedná se o digitální alternativu od klasické křídové či magnetické tabule. Učitelé zde mohou promítat digitální učební materiály, což může mít za následek větší žákovskou interakci ve výuce. Učitelé mohou využívat např. whiteboardové prostředí Mira, Googlu Jamboardu, či nástroj Microsoft Whiteboard. (Mašek, 2021)

Poslední desátým trendem je adaptivní učení. Jedná se o metodu, která pomocí umělé inteligence sleduje pokrok žáků. Učitel tak může po shlédnutí výsledků přizpůsobit svou výuku jejich tempu a znalostem. (Bartoš, 2023)

Zdroje:

BARTOŠ, Pavel. Současné a moderní trendy ve vzdělávání. Prazskeskoly.cz [online]. 2023, [cit. 2024–04–10]. Dostupné z: https://www.prazskeskoly.cz/vysoke-skoly/soucasne-a-moderni-trendy-ve-vzdelavani/.

MAŠEK, Jaroslav. 10 vzdělávacích trendů pro rok 2021. Národní pedagogický institut [online]. 2021, [cit. 2024–04–09]. Dostupné z: https://spomocnik.rvp.cz/clanek/22792/10-VZDELAVACICH-TRENDU-PRO-ROK-2021.html.

--

--