1000 návodov, 1 notebook. Ako sa stať digitálnym nomádom po tisíce prvé.
Mám kamaráta, volá sa Viktor. Viktor má kapelu a jazdia hrávať po svete, hlavne po Ázií. Dodnes síce nechápem ako je to možné, ale darí sa im. Ťahá im na tridsiatku, keď sú doma v Česku bývajú u mamy, nemajú trvalé vzťahy. Väčšinu roka trávia v zahraničí, ďaleko od domova. Poznajú letiská po celom svete a rozdávajú rady ako prespať prakticky kdekoľvek. Na letisku vraj najlepšie pod bezpečnostnou kamerou.
Nejako takto žijú digitálni nomádi. Na cestách, s notebookom na nohách či v ruke, pripojení k sieti môžu pracovať prakticky odkiaľkoľvek. Z hotela, z letiska, z pláže, vo vlaku, v knižnici. Môžu cestovať, venovať sa záľubám a na živobytie si zarábajú práve vďaka svojmu notebooku. Šetria čas cestovaním do práce, pracujú počas cestovania.
Chalani v kapele sú freelance grafici a programátori. Vytvárajú malé weby a aplikácie, robia grafiku. Všetko väčšinou pre malých podnikateľov či neziskovky. Vo fotobankách predávajú svoje fotografie a strihajú videá. Na to všetko im stačia notebooky, častokrát aj bez pripojenia na internet. Digitalizácia nahráva digitálnym nomádom aj vo vzdelávaní. MOOC kurzy či štúdium cez OpenUniversity im otvára ďalšie možnosti. Mnohé potrebné pre svoju prácu sa tak vedia naučiť vďaka rôznym dostupným vzdelávacím online platformám.
Práve toto sú povolania, ktoré sú pre digitálnych nomádov ideálne. Programátori, grafici, marketingoví špecialisti ale aj viruálni asistenti, spisovatelia či novinári a prekladatelia. Ďalšie nápady čomu sa pracovne venovať ako digitálny nomád môžete nájsť tu.
Digitálne nomádstvo je celosvetovo rozšírený fenomén, na internete nájdete tisíce návodov ako sa stať jedným z nich. Nepíše sa o nich len na rôznych malých záujmových blogoch, téme digitálneho nomádstva sa občas venujú aj veľké seriózne periodiká ako napríklad Forbes, ktoré sem — tam uverejnia nejaké zaručené tipy pre digitálnych nomádov, či už miesta kam sa vydať alebo typy práce do ktorej sa pustiť.
Po svete vznikajú rôzne komunity digitálnych nomádov, ktorí si okrem predávania skúseností o tomto spôsobe života pomáhajú aj so zháňaním práce. Podobne funguje aj slovenský projekt digital_nomads, v rámci ktorého skupina digitálnych nomádov roztrúsená po celom svete ponúka svoje služby.
Digitálne nomádstvo je spôsob životného štýlu. Nemôže sa ním stať každý, človek na to musí mať osobné predpoklady. Stať sa digitálnym nomádom vyžaduje aktivitu, chuť cestovať, vedieť jazyky a hlavne, byť ochotný prispôsobiť sa každému prostrediu. Slečna, ktorá sa nevie zbaliť do malého batôžka ale potrebuje so sebou ťahať dva veľké kufre, príliž nepochodí.