4 druhy rozptýlení a ako sa s nimi vysporiadať

Diana Huslíková
EDTECH KISK
Published in
3 min readApr 15, 2021

Digitálne prostredie môže byť pri sústredení pomocníkom aj pánom.

Príklady rušivých elementov spracované podľa schémy Chrisa Baileyho

V dobe keď prevažná väčšina vzdelávania prebieha online sa zvýrazňujú problémy s prácou z domu a na internete. Štúdium z domu vyzerá jednoducho — vstať z postele, sadnúť si za počítač a začať sa učiť. V realite do tohto procesu ale prichádza množstvo vecí, s ktorými veľa ľudí nebolo zvyknutých pracovať. Doma sa nachádzajú zdroje rozptýlenia, ktoré sú oveľa prístupnejšie ako v dedikovanom priestore v škole či mimo domu.

Podľa autora Chrisa Baileyho [1] sa vyrušenia dajú klasifikovať do štyroch kategórií — otravné, zábavné, ovplvniteľné a neovplyvniteľné. V tomto článku sa pokúsim zhrnúť, ako s každou z týchto kategórií vyrušení pracovať. Vrátiť sa k práci po rozptýlení nie je také jednoduché. Po vyrušení priemerne trvá 23 minút, kým je človek schopný znovu sa plne sústrediť na svoju prácu. [2]

Najmenej sa dá urobiť s neovplyvniteľnými vyrušeniami. Ak pri práci vyrušuje hluk od susedov alebo spolubývajúcich, riešením môžu byť rôzne nerušivé hudobné mixy — lo-fi hip hop, jazz, klavír. Zdarma sa taktiež dá nájsť “hlučné ticho“ — biely šum, hnedý šum, zvuky krbu a dažďa, prípadne si môžete skúsiť namixovať vlastný ambientný zvuk. Zaujímavými môžu byť isochronické tóny či binaurálne rytmy. Prekvapivo efektívny je aj 8,5-hodinový prejav Bernieho Sandersa s lo-fi audio pozadím.

Neovplyvniteľným vyrušením môžu byť aj intruzívne myšlienky. V takom prípade je dobré si pri pracovnom mieste nechávať zápisník, do ktorého si myšlienky zapíšete. Tak budete vedieť, že na nič dôležité nezabudnete a zároveň nemusíte na myšlienky reagovať ihneď.

Pri veciach, ktoré sa dajú ovplyvniť je dôležitá prevencia. Niektoré druhy vyrušení môžu prekvapivo urýchliť prácu na danej úlohe — ak s ňou tématicky súvisia. [3] V určitých prípadoch môže byť teda dobré po očku sledovať konverzáciu spolužiakov alebo kolegov na Teams, ak sa napríklad bavia o projekte na ktorom momentálne pracujete. Okrem týchto “prospešných“ vyrušení sú ale chatové oznámenia konštantným zdrojom noviniek, ktoré mozog odpútavajú od zdĺhavej práce. Vaše pracovné prostredie ale bude menej stresujúce ak si v produktívnych častiach dňa notifikácie zo všetkých chatovacích a pracovných platforiem vypnete. Ak používate Teams, môžete si napríklad naplánovať v konkrétne časy “schôdzky“ sami so sebou. Nielenže budete mať určité hodiny vyblokované pre seba, ale taktiež ostatní uvidia, že ste zaneprázdnení.

Ak je pre vás ťažké nechodiť na určité stránky ktoré vás odpútavajú od štúdia, existuje množstvo blokátorov aplikácií a webových stránok, ktoré v tom môžu pomôcť. Na Chrome je to napríklad StayFocusd, pre všetky Windowsové prehliadače FocalFilter, na Mac SelfControl. Na Android aj IOS je jednou z najpopulárnejších aplikácií Forest.

Na to aby ste mohli byť správne pripravení na všetky vyrušenia, je dobré si ich uvedomiť. Môžete si napríklad skúsiť zapísať všetky rušivé elementy ktoré vás napadnú na papier či do tejto schémy. Keď pred očami uvidíte všetko, čo vás počas dňa rozptyľuje, môžete si pripraviť akčný plán na eliminovanie čo najväčšieho počtu vyrušení, ktoré sú pre vás nežiadúce.

[1] Bailey, Chris. ‘4 Types of Distractions That Derail Your Productivity’. A Life of Productivity (blog), 6 December 2016. https://alifeofproductivity.com/4-types-of-distractions-that-derail-your-productivity/.

[2] Mark, Gloria, Victor Gonzalez, and Justin Harris. No Task Left Behind? Examining the Nature of Fragmented Work. CHI. Vol. 2005, 2005. https://doi.org/10.1145/1054972.1055017.

[3] Mark, Gloria, Daniela Gudith, and Ulrich Klocke. The Cost of Interrupted Work: More Speed and Stress. Conference on Human Factors in Computing Systems — Proceedings, 2008. https://doi.org/10.1145/1357054.1357072.

--

--