42 jako odpověd vesmíru, životu a vůbec studiu

Zdeněk Studený
Mar 20 · 4 min read

Škola 42 je projekt, který odpovídá na potřebu programátorů v 21. století. Když do školy 42 vejdete uvidíte obrovskou místnost plnou iMaců kde se studenti učí programovat dnem i nocí. Učitele tady nenajdete, vše je pouze na studentech, vzájemném vzdělání a práce zadaných projektech bez jasných deadlinů. Mísí se tady lidé různých vzdělání, pleti i příjmu, 42 je totiž zcela zdarma. Přesto se na ní ale všichni nedostanou.

Školu založil francouzský miliardář Xavier Niel v roce 2013, k roku 2017 do ní vložil už přes 94 miliónů euro a plánuje projekt kompletně financovat prvních 10 let. Jeho cílem je reagovat na poptávku po kvalitních vývojářích a problémech univerzit je dostatečně vzdělat a připravit na život a reálnou praxi. Výsledkem je něco naprosto jiného, než si pod univerzitou můžete představit.

“We don’t teach anything, the students create what they need all the time.”

Nicolas Sadirac, Ředitel 42

Vstupní test la piscine

Na 42 se dostanou jen někteří. Vstupní test není jako na jiných vysokých školách, je třeba nejprve přežít la piscine (“bazén”), který otestuje studenty vývojářskou formou Hunger games. Během měsíce se postupně seznámí s programováním a každých 48 hodin musí odevzdat splněný projekt. Vydrží jen někteří a to často ve spánkovém deficitu s měsícem stráveným dnem i nocí před monitorem.

Přestože přes 30 % studentů přichází s předchozí developerskou zkušeností, po jednom měsící performují stejně dobře, jako ti co došli s čistým štítem.

Nicolas Sadirac, Ředitel 42

Připravení na budoucnost

42 věří, že tradiční učení pro ovládnutí profese směřuje k učení se informací a způsobům. To je však v kontextu programování nepraktické. Dostat informaci do mozku stojí spousta usíli a co terpve tu informaci potom dostat ven, nebo se něco naučit dělat jinak. Dnes se však technologie mění rychle a s ní taky procesy, je proto důležité zaměřit se více na kreativitu a schopnost řešení problémů.

“Knowledge is un-useful, dangerous, and removes your freedom.”

Nicolas Sadirac, Ředitel 42

Celý systém vzdělání je založený na peer-to-peer učení, žáci se učí od sebe a navzájem si taky úkoly opravují. Celé kurikulum je gamifikované a Sadirac (ředil 42) ho popisuje jako World of Warcraft ve kterém jsou dungeony nahrazeny digitálními produkty. Pro opravení svých projektů musí studenti utrácet “opravné body”, které získávají opravováním projektů ostatních studentů.

Škola dříve požadovala, aby studenti obsáhli určité množství dovedností, než odejdou. A byly zde zavedené roční studijní skupiny, ve kterých studenti pracovali. Oba tyhle požadavky ale už zrušila, protože studenti pracují v rozdílném tempu a učí se jinak rychle. Cílem je více se přiblížit reálnému světu, kde také všichni nepracují stejně rychle a projekty zaberou různě času.

“It was SO cool to see. It’s really unique and I haven’t seen anything else like it in the world.”

Jack Dorsey | Co-founder & CEO, Twitter

Při pohledu na několik fotek z příjmacího la piscine mě napadá, jestli taková škola má opravdu smysl, nebo je to jen výstřel francouzského miliardáře? Určitě je to projekt, který není pro každého. Nedostatek spánku, punkové úkoly a život v samořízeném kampusu vypadá někdy jako konec světa. Ale v kontextu programování a vývoje je to přesně ten styl, který podporuje kreativitu, nalézání řešení a hackování pravidel (například výtah ve francouzské 42 už nejezdí a jen hraje disco písničky, protože jej studenti hacknuli).

O úspěchu potom svědčí nově otevřená druhá 42 v Sillicon Valley a přetlak studentů kteří si na univerzity chtějí dostat. Jak zmiňuje její ředitel, většina studentů také získá práci už během dokončování la piscine a poptávka po jejich studentech je obrovská. Na závěr už jen přidávám hodnocení bývalých studentů, kteří 42 dokončili…

“The really awesome thing about going to 42 is you feel like you’re walking into a school from the future.”

Evan Spiegel | Co-founder & CEO, Snapchat

“I think it’s a completely 21st century concept of education.”

Brian Chesky | Co-founder & CEO, Airbnb

… Proč mi o tomhle nikdo neřekl dřív?


Zdroje

Oficiální stránka 42 [online]. [cit. 2019–03–20]. Dostupné z: https://www.42.us.org/

A free, teacher-less university in France is schooling thousands of future-proof programmers. In: Quartz [online]. [cit. 2019–03–20]. Dostupné z: https://qz.com/1054412/a-french-billionaires-free-teacher-less-university-is-designing-thousands-of-future-proof-employees/

EDTECH KISK

Educational Technology, KISK Masaryk University

Zdeněk Studený

Written by

EDTECH KISK

Educational Technology, KISK Masaryk University