Až budu velká, budu muset vykrást banku

Olga Sencakova
EDTECH KISK
Published in
3 min readApr 26, 2017

Až budu velká, založím si anglickou školku…Tak měl původně znít titulek mé dnešní přípravy. Cizojazyčné školky mi totiž přijdou skvělé a byla bych ráda, kdyby mé děti měli možnost jednu z nich navštěvovat.

Myslím, že umět v dnešní době jenom svůj mateřský jazyk prostě nestačí. A také si myslím, že čím dřív se dítě začne cizí jazyk učit, tím lépe. Je to pro ně jednodušší, jazyk se naučí mnohem rychleji a pravděpodobně také lépe. A až trochu povyroste, může se ve škole začít učit jazyk třetí. A čím větší nabídka těchto školek bude, tím víc dětí je bude navštěvovat… nebo to jsem si alespoň myslela a proto jsem chtěla sepsat “návod”, jak takovou školku založit. Pak mě ale víc než překvapilo, kolik taková školka rodiče vlastně stojí. Takže jsem přestala řešit, jak školku založit a začala jsem přemýšlet o tom, proč jsou tak drahé.

Soukromé školky

Anglické školky u nás vznikají jako školky soukromé. Nejsou ale jediné, soukromých školek je celá řada (krásný přehled těch Pražských je tady).

Soukromé školky většinou nabízí něco navíc. Často jde o menší kolektiv dětí, zdravou stravu, pohodovější prostředí, přijímání mladších dětí, velké množství aktivit a kroužků, o kterých si děti ve státních školkách můžou nechat leda zdát nebo právě cizojazyčné prostředí. Hlavně ale státní školky v posledních letech nenabízí dostatečný počet míst a tak se teď soukromým školkám daří.

Pro ty, které by to zajímalo…

Existují dva základní typy soukromého předškolního vzdělávání, které se liší hlavně způsobem financování, podléháním pod MŠMT a názvem. Jde o:

  • Zařízení, která jsou zařazená do rejstříku škol a školských zařízení — tato zařízení můžou mít v názvu “Mateřská škola”. Jde například o školky speciální, univerzitní, firemní, anglické, Montessori, zdravé, atp. Tato zařízení musí splňovat hygienické požadavky, podléhají pravidelným kontrolám a musí dodržovat vzdělávací rámce MŠMT pro předškolní vzdělávání a platí pro ně další pravidla. Za to od státu dostávají příspěvky, samozřejmě ne stejně vysoké jako školky státní.
  • Zařízení, která do rejstříku zařazená nejsou — Tato zařízení by správně název “Mateřská škola” používat neměla, i když to často dělají. I pro ně je stanovena spousta pravidel, jsou však mírnější než u zařízení zmíněných výše. Na rozdíl od nich například negarantují výchovně-vzdělávací program. A hlavně - nedostávají příspěvky od státu.

A teď k věci. Jak všichni víme, za soukromé vzdělávání se platí.

Zajímá vás, na kolik soukromá školka vyjde?

Raději se posaďte. Zatímco ve státní školce rodiče zaplatí zhruba 1 500 Kč měsíčně, ve školce soukromé je běžné měsíční školné okolo 10 000 Kč. V případě školky cizojazyčné se ale připravte spíše na částku blížící se 20 000 Kč. A klidně i více. A to vůbec není málo. (Pro některé rodiče je dokonce výhodnější si založit školku vlastní než platit tu soukromou.)

Ach jo

Chápu, že bez školného to v žádné soukromé škole nejde. Rozumím také tomu, že rodilí mluvčí dpožadují vyšší plat. Ale proč je ta částka až tak vysoká? To nechápu. Jde přece o zařízení, které dostává dotace od státu. A cizí jazyk je dnes tak důležitý.

Moc bych si přála, aby mé dítě jednou mělo možnost chodit do “lepší” školky. Montessori pedagogika, zdravá strava, angličtina — to by byla ideální kombinace. Ale platit 20 000 Kč měsíčně jen za školku? Možná, kdybych vykradla banku...

A co vy? Chtěli byste své dítě jednou poslat do cizojazyčné školky nebo vám to přijde zbytečné? A přemýšleli jste někdy o tom, kolik soukromé školky stojí?

--

--