A jak jako pracuješ na těch internetech?

Mikki
EDTECH KISK
Published in
3 min readMay 16, 2019

“A jak jako pracuješ na těch internetech?” Libovolná babička 2019

“Já jsem youtuber!” Libovolný puberťák 2018

“Ale je tu krásně…” Libovolný cestovatel od roku 2014

To že digitální nomádi zajímají lidi je vidět i na přípravách na toto téma, kdy se polovina příspěvků točí kolem nich. Proč jsou ale tak lákavým tématem? Těžko říct.

Pokud si zadáte jeho českou verzi do googlu, vyjede na vás 120 000 příspěvků, to není na český jazyk špatné. Pokud si vyhledáte anglickou variantu, už to na vás ukazuje přes 34 000 000 výsledků. A přitom to není tak staré povolání. A nebo jo?

Nejranější užití tohoto termínu se datuje do roku 1997, kdy vyšla stejnojmenná kniha vydaná v nakladatelství Wiley, ale za prvního digitálního nomáda by se dal považovat už Steve Roberts, který v roce 1983 jel na počítačovém lehokole a byl i představen v časopise Popular Computing. V roce 1985 byl vytvořen satelitní systém zvaný Motosad, který umožnil lepší přístup k internetu. S dalším technologickým pokrokem, jako jsou lepší počítače, příruční notebooky a wi-fi skoro na každém kroku umožňuje žít tímto stylem stále více více lidem.

“Digitální nomád je člověk, který se dlouhodobě přesouvá z místa na místo a živí ho práce přes internet.”.

To zní super, ne? Moci si cestovat, jak se mi zachce, nemuset chodit do práce od 8 do 17, 5 dní v týdnu, 11 měsíců v roce, cca 40 let, ale naopak tak, jak mi to zrovna vyhovuje. Pracovat z pláže, kde mi podávají míchané nápoje s paraplíčkem… Na první pohled ano. Ale digitální nomádství má i své stinné stránky:

  1. Předně nic není tak růžové, jak se zdá. Pracovat z pláže se nedá. Na pláži se dá relaxovat a je tam příliš rušivých elementů. Navíc svítící slunce na obrazovku taky nepřispívá zrovna k čitelnosti obrazu. A co teprve to horko.
  2. Pokud nemáte štěstí a nebo se neumíte zapřít, tak buď nebudete pracovat vůbec, nebo naopak budete pracovat až moc. Víc než klasický úvazek 40h/týdně.
  3. Rodina, přátelé, láskyplné vztahy, na to všechno můžete prakticky zapomenout. Rodina se s vámi nepotáhne na Tchaiwan, kamarádi ze školy pojedou na Nový Zéland možná na týdenní dovolenou a partnera se také špatně udržuje, když se za půl roku za měsíc stěhujete jinam. Ovšem, můžete se vždycky vrátit domů, ale pokud se vám uprostřed deštivé noci v Keni zasteskne po mamince, nebo Frantovi z 8B, tak si tam nebudete moci jen tak zaskočit na návštěvu. A pokud jste v jiném časovém pásmu, tak třeba ani zavolat.
  4. Tím že musíte pracovat, si pravděpodobně vybranou destinaci ani neužijete. Nebude to ta dovolená, po které jste tolik toužili.
  5. Je dost možné, že si nebudete moc tu týdenní dovolenou, kdy nic nebudete dělat, ani vzít.
  6. Musíte si sbalit celý svůj život do kufru/krosny a navíc max do 20 kilo. Čím méně, tím lépe, protože každý gram se pronese. Někomu to může vyhovovat, přecijen se teď hodně popularizuje ten trend vlastnictví jen nezbytností, ale běžnému člověku asi nebude vyhovovat, že má jen troje spodní prádlo, dvě trička a jedny kraťasy, protože víc se do batohu nevejde.

Když jsem na tento termín narazila prvně, tak jsem si říkala, páni, to musí být super. Pak jsem si ale uvědomila, že to není nic pro mě. A nejen z výše zmíněných věcí. Zároveň mě ale s tím napadá, jak se to liší od práce z domova? Vždyť v obou verzích mám nějaké deadliny, ale nemusím chodit do kanceláře od-do. Myslím, že jediný rozdíl je v tom, že při homeoffice může mít zaměstnavatel požadavek, že třeba jednou týdně musíte do kanceláře, nebo se fyzicky účastnit porad. Jako digitální nomád jste od toho odproštěni, protože šéf ani nepředpokládá, že vás někdy fyzicky uvidí.

Zdroje:

https://travelbible.cz/digitalni-nomadstvi/

http://dantrzil.cz/odvracena-strana-digitalniho-nomadstvi/

https://en.wikipedia.org/wiki/Digital_nomad#cite_note-early-4

https://dione.zcu.cz/content-digitalni-nomadstvi/

--

--