Adaptace vzdělávání pro studenty se speciálními vzdělávacími potřebami

Diana Kašparová
EDTECH KISK
Published in
3 min readMar 23, 2023

Vyžadují zvláštní podporu a úpravu vzdělávacího systému, aby mohli dosáhnout svého potenciálu a být naplno integrováni do vzdělávacího procesu - studenti se speciálními vzdělávacími potřebami (SVP).

Photo by moren hsu on Unsplash

Potřeby těchto studentů mohou být způsobeny různými faktory, jako jsou například vývojové odchylky, zdravotní omezení nebo sociální a emocionální obtíže. Adaptace vzdělání je pro tuto skupinu studentů nesmírně důležitá. Umožňuje rovné příležitosti, pomáhá předcházet sociálnímu vyloučení a poskytuje prostor pro plné využití potenciálu v rámci vzdělávacího procesu.

Kategorizace studentů se SVP

  • studenti se zdravotním postižením (zrakové, sluchové, tělesné, mentální, poruchy pozornosti (ADD, ADHD), poruchy učení (Dyslexie, Dysgrafie…) vady řeči, vývojové poruchy či poruchy chování
  • studenti se zdravotním znevýhodněním (dlouhodobé onemocněním, zdravotní poruchy lehčího typu…)
  • studenti se sociálním znevýhodněním (z znevýhodněných rodin, s nařízenou ústavní výchovou, ohrožení sociálně patologickými jevy…)

Inkluze > Integrace

Dva různé přístupy, jeden cíl - začlenit studenty se SVP do běžných tříd.

V něčem se však přece jen rozcházejí. Jeden přístup očekává, že se tito studenti přizpůsobí stávající struktuře a druhý se pokouší, aby se stávající struktura přizpůsobila studentům (DeCesare, N., 2018).

Obecně lze vnímat inkluzi jako vyšší stupeň integrace. Inkluze vnímá jinakost jako přirozenou, a proto není potřeba studenty rozdělovat. Naopak integrace vnímá jinakost jako chybu jedince, má tedy za určité pomoci prokázat potřebné úsilí, aby se dokázal začlenit (DeCesare, N., 2018).

Zdroj: vlastní tvorba

V posledních letech se inkluzi v prostředí českého školství věnuje větší pozornost. V roce 2016 byl v České republice přijat zákon, který přinesl mnoho změn v oblasti inkluzivního vzdělávání. Zajištění plného přístupu ke kvalitnímu vzdělávání pro všechny studenty a posílení podpory studentů se SVP lze zařadit mezi jeho hlavní cíle.

Situace v prostředí českých škol

Snaha o inkluzivní vzdělávání čelí na školách stále velkému množství problémů. Mezi hlavní překážky řadíme:

  1. Nedostatek financí: náklady na inkluzi studentů se SVP jsou podstatně vyšší, dochází tedy k tomu, že školy nemají dostatek financí na zajištění potřebných zdrojů jako jsou speciální pomůcky, asistenční pedagogové nebo třeba adaptace prostor školy.
  2. Nedostatek kvalifikovaných pracovníků: speciální pedagogové, asistenční pedagogové a terapeuti jsou klíčovou složkou inkluzivního vzdělávání.
  3. Nízké informovanost: nedostatečné povědomí a informovanost o problematice inkluze ve vzdělání, může vést k nepochopení a k nedostatečné podpoře.
  4. Sociální stigma: má v českém prostoru stále poměrně silné postavení, mnohdy jsou tito studenti považováni za “jiné” a jsou ve školním prostředí přijímáni s obtížemi.
  5. Nedostatečná podpora státu: stát nedostatečně podporuje inkluzivní vzdělávání, sektor je značně podfinancovaný.

Severské země aneb Ráj inkluze

Jestli se někde daří adaptovat vzdělávání lépe, než je tomu v ČR, tak je to nepochybně směrem na sever. Mnohé nepřekvapí, že je to zrovna tato část Evropy, která je o krok napřed a lze ji považovat za příklad dobré praxe.

V čem jsou napřed?

Tyto státy kladou důraz na individuální přístup, snaží se o zajištění rovných příležitostí pro všechny studenty a postupně pracují na odstranění segregace i speciálních škol.

Země jako Norsko, Švédsko a další jsou známy pro svou vysokou úroveň vzdělání a vzdělávacích systémů. Do tohoto sektoru věnují vysoký podíl HDP - díky tomu se pohybují nad průměrem vyspělých zemí OECD, který činil v roce 2019 5,2 % HDP (OECD, 2019). To znamená, že vkládají více finančních prostředků do vzdělávání než většina ostatních zemí. Severské školy mimo jiné věnují také speciální pozornost úzké spolupráci s rodinami studentů se SVP, což jim umožňuje lépe porozumět potřebám jednotlivců.

Závěrem

V českém prostoru je ještě stále řada překážek a inkluzivnímu vzdělání by se měla věnovat větší a zvláštní pozornost. Severské země nám mohou být v mnoha ohledech inspirací, jejich úsilí je totiž viditelné ve skvělých výsledcích inkluzivního vzdělávání.

Zdroje:

Education resources — public spending on education — OECD data (no date) theOECD. Available at: https://data.oecd.org/eduresource/public-spending-on-education.htm (Accessed: March 22, 2023).

DeCesare, N. (2018) Integration vs. inclusion: Bridgeway education, Bridgeway Education |. Available at: https://www.bridgewayed.com/integration-vs-inclusion/ (Accessed: March 22, 2023).

(2021) Teaching strategies for students with special needs. Available at: https://www.positiveaction.net/blog/teaching-special-education-strategies (Accessed: March 22, 2023).

Serap Keles, Dieuwer ten Braak & Elaine Munthe (2022) Inclusion of students with special education needs in Nordic countries: a systematic scoping review, Scandinavian Journal of Educational Research, DOI: 10.1080/00313831.2022.2148277 (Accessed: March 22, 2023).

--

--