ADDIE model

Simona Pašková
EDTECH KISK
Published in
3 min readMay 22, 2022
Photo by islandworks on Pixabay

ADDIE je jedním z rámců pro návrh výukových systémů, který je hojně využíván vývojáři při tvorbě výukových programů a kurzů. Název je akronymem pro Analyze, Design, Develop, Implement a Evaluate, což je dle tohoto modelu pět fází potřebných pro vytváření funkčních a efektivních výukových systémů. Tento model by měl vést k dokončení každé fáze vždy před přechodem k další fázi. Ačkoliv je považován za lineární a může být časově náročnější, je poměrně flexibilní a může být použit k vývoji materiálů pro tradiční výuku, lze ho ale také přizpůsobit potřebám individuální výuky.

Tento model vytvořila již v roce 1975 Florida State University, ovšem pro účely armády. ADDIE byl pak během let vyvíjen a revidován, aby se stal více dynamickým. Původně měl model ADDIE popsat procesy spojené s programem rozvoje instrukčních systémů pro vojenský meziútvarový výcvik, který by dostatečně vycvičil jednotlivce pro požadované výkony, viz Branson (1975):

PREFACE

This document, the Interservice Procedures for Instructional Systems Development: Executive Summary and Model is a description of the approved techniqups and procedures to be followed in the development and conduct of interservice training. It was prepared under Contract Number N-61339–73-C-0150 between the Center for Educational Technology at Florida State University and the U.S. Army Combat Arms Training Board, Ft. Benning, Georgia. After the inception of the project, the Interservice Committee for Instructional Systems Deelopment became the approving authority by agreement with the Army. This change in approving authority broadened the project’s scope to include requirements from the Air Force, Marines, and Navy as well as from the Army. [1]

Tento model popsal velmi detailně Branch (2009).

ANALYZE

Hlavním cílem této fáze je určit nedostatky již existujících výukových plánů, tedy určit mezery ve vědomostech nebo schopnostech studentů. Prvním krokem je tedy vždy nalezení a určení konkrétní mezery nebo nedostatku. Ve druhém kroku je pak potřeba stanovit vlastní cíle výuky a také její cílové skupiny, tedy co a koho chceme naučit. Dále je potřeba najít zdroje potřebné pro výuku, ty by měly být především kvalitní. Na konci této fáze pak zbývá určit, pomocí čeho bude tato výuka probíhat, a posledním krokem je sestavení plánu řízení výuky.

DESIGN

Druhá fáze si klade za úkol navrhnout výuku samotnou. Proto je její náplní ověření požadovaných vlastností výuky a také určení vhodných výukových metod. Prvním krokem v této fázi je tak určení učebních cílů, tedy menších částí, které umožňují splnit výukové cíle. Je potřeba sladit tyto cíle s náplní výuky. Potom je možno vytvořit testovací strategie, které poskytují zpětnou vazbu o pokroku studentů při plnění učebních cílů.

DEVELOP

Cílem třetí fáze je vytvářet a ověřovat výukové zdroje. V první řadě je třeba určit obsah výuky, sestavit osnovy a vybrat či vytvořit podpůrná media. Také je potřeba vytvořit návod k výuce jak pro studenty, tak pro učitele. V průběhu celé fáze je třeba provádět formativní revize a na závěr je potřeba provést pilotní test.

IMPLEMENT

Čtvrtá fáze si klade za cíl připravit učební prostředí a zapojit studenty. Proto je potřeba před samotným začátkem výuky připravit učitele a studenty. Ti mohou například absolvovat školení, workshopy, nebo se registrují do výukových systémů.

EVALUATE

Náplní poslední fáze je hodnocení kvality výukových prostředků, a to po implementaci i před ní. Proto je nejprve potřeba určit hodnotící kritéria a také vybrat nástroje pro hodnocení. Úplně posledním krokem celého ADDIE modelu je pak provádění samotného hodnocení. Při hodnocení je potřeba zaměřit se na spokojenost vyučujících i studentů, na míru získaných znalostí a také na míru využitelnosti těchto znalostí.

Zdroje:

[1] BRANSON, Robert Keith. Interservice procedures for instructional systems development. Fort Monroe: VA: U.S. Army Training and Doctrine Command, 1975. Dostupné online z: ADA019486.pdf (dtic.mil)

[2] BRANCH, Robert Maribe. Instructional Design: The ADDIE Approach. Boston: MA: Springer-Verlag US, 2009. ISBN 978–0–387–09506–6. Dostupné online z: Instructional Design: The ADDIE Approach — Robert Maribe Branch — Knihy Google

--

--