Ako sa vzdeláva(ť) v hernom vývoji v Českej republike?

Lea Belejová
EDTECH KISK
Published in
5 min readMay 6, 2022

Herný priemysel má v Českej republike pomerne dlhú tradíciu a nesmierny potenciál. V roku 2021 pôsobilo v ČR dokopy 118 firiem s 2074 zamestnancami a ich obrat dosiahol viac než 5,3 miliardy Kč. Z celkového počtu zamestnancov je viac než tretina tvorená cudzincami. Neustále tiež vznikajú nové pracovné miesta — v roku 2020 bolo vytvorených 335 nových pracovných miest, v roku 2021 sa počítalo so 400 ďalšími (GDACZ, 2021).

Podľa slov predsedu České asociace herních vývojářů však v ČR chýba efektívny systém, ktorý by dokázal generovať dostatok českých zamestnancov: “Chybí kvalitní vzdělávání i další alternativy pro generování nových zaměstnanců. Například rekvalifikace, které mohou být zajímavou příležitostí pro lidi z jiných sektorů, kde jsou vlivem pandemie nuceni propouštět. Firmy tak nyní obsazují vybrané pozice lidmi ze zahraničí. České herní odvětví je v globálním měřítku dostatečně atraktivní a konkurenceschopné, proto se firmám daří tyto zahraniční pracovníky získávat.“ (GDACZ, 2021). Aké sú teda možnosti formálneho a neformálneho vzdelania či rekvalifikácie v oblasti herného vývoja pre dospelých v Českej republike?

Vyššie odborné a vysoké školy

V príde, že sa uchádzač kvalifikuje na štúdium na univerzite má možnosť vybrať si zo 7 rôznych odborov na 6 univerzitách — v Prahe, Brne a Plzni. Zatiaľ čo Ateliér herních médií na VUT a Interaktivní design Fakulty designu a umění Ladislava Sutnera sa zameriavajú značne hlavne na umelecké, vizuálne a kultúrne aspekty tvorby hier, programy na Karlovej univerzite, MUNI a ČVUT sa zameriavajú viac na technickú stránku vývoja. Novootvorený odbor Herní design na FAMU sa snaží byť o niečo viac všeobímajúci, program je však nastavený prepomerne malý počet študentov (Vyšší odborné a vysoké školy, n.d.). Na herný dizajn a development sa tiež bližšie zameriava praktická séria kurzov na MUNI — bohužiaľ sa však nejedná o komplexný odbor, ale o voliteľné kurzy, najčastejšie v rámci odboru Teorie interaktivních médií.

Zaujímavým projektom českom prostredí je projekt GameHighED organizovaný pod záštitou Erasmus+, ktorého cieľom je vytvorenie otvorených vzedlávacích materiálov pre herné odbory a posilnenie kooperácie medzi univerzitami venujúcimi sa hernému vývoju (GameHighED: Inovace, n.d.). Tento projekt sa tiež podieľal na analýze vzdelávania v oblasti herného vývoja, ktorého výstupom bol report o jeho stave. Za ČR sa zúčastnila Karlova univerzita, report poukazuje na prakticky najväčšiu výzvu vzdelávania v oblasti herného priemyslu — samotné nastavenie programov. Herný vývoj je značne multidisciplinárne odvetvie, takže je náročné nastaviť študijný program ako študentom, tak potrebám potenciálnych zamestnávateľov (GameHighEd, n.d.).

Neformálne vzdelávanie

Vyhľadávanou alternatívou k zdĺhavému formálnemu vzdelávaniu bývajú čoraz častejšie komerčné kurzy. Ich výhodou býva hlavne dĺžka, veľmi špecifické zameranie, či možnosť absolvovať kurzy dištančne online. Kurzy tiež najčastejšie vyučujú samotní herný vývojári, ktorí za sebou majú niekoľko rokov praxe v odbore. V českom prostredí je ukážkovým a jediným zabehnutým príkladom iniciatíva Game Dev Hub, ktorá ponúka kurzy so zameraním ako na herný dizajn, tak na programovanie, 3D modelovanie, písanie herných scenárov a najnovšie aj kurz testovania (GameDev Hub, n.d.). Pravdepodobnou prekážkou tu však môže byť vyššia cena kurzov, ktorá znižuje prístupnosť pre sociálne znevýhodnených záujemcov, či tiež to, že vývojári zriedka majú pedagogické vzdelanie.

Samovzdelávanie

Najprístupnejším a tiež pravdepodobne najčastejším spôsobom ako sa je možné vzdelávať v oblasti herného vývoja je formou samoštúdia. V súčasnosti existuje nespočetné množstvo bezplatných online zdrojov či platených samoštudijných kurzov so zameraním na rôzne disciplíny v oblasti herného vývoja. V českom prostredí sa momentálne aktívne rozvíja platforma Chci dělat hry, pre ktorú sú postupne tvorené návody na to, ako začať s tvorbou hier a ako používať základné nástroje, ktoré sú k nej vhodné (Aktuality: Jak začít doma, n.d.). Pri samoštúdiu sa však môžu často objavovať problémy s motiváciou, orientáciou v zdrojoch, či s informovanosťou o tom, ako priemysel vyzerá a čo sa požaduje od uchádzačov. V ČR v orientácii v informáciách pomáha platforma Creatoola, na ktorej je možné nájsť podrobné popisy rôznych pracovných pozícií

Problémy, bariéry a priestor na rozvoj

Ako bolo zmienené v úvode textu, vzdelávanie v oblasti herného vývoja v Českej republike má nesmierny potenciál. V praxi sa však objavuje značné množstvo problémov, ktorými sú obtiažne nastavovanie kurikula a obsahov vzdelávania, nedostatok lektorov s pedagogickým vzdelaním, náročná orientácia vo voľne dostupných vzdelávacích materiáloch, či motivácia k samoštúdiu. Je tiež nutné podoknúť tiež to, že hry ako technológia napredujú veľmi rýchlo — je tak náročné predpokladať trendy vo vývoji a nastavovať kurikulum tak, aby bolo flexibilné a použiteľné aj o niekoľko rokov.

Môžeme však pozorovať stúpajúci trend v oblasti rozvoju vzdelávania a zdieľania skúseností a znalostí z oblasti herného vývoja. Dokazuje to vznik nových odborov a vzdelávacích inštitúcií, či vznik edukačných platforiem akými sú napríklad už zmienené webové stránky Chci dělat hry, či Creatoola. Trend tiež lokálne podporujú komunitné aktivity, akými sú v Brne napríklad pravidelné stretnutia herných vývojárov — GameDev Area Meetups, ktoré vždy začínajú prednáškov a sú otvorené verejnosti, či napríklad herná developerská konferencia Game Access Conference, ktorá združuje vývojárov z celého sveta a ponúka im možnosť vzdelávať sa skrz prednášky od špičkových vývojárov, či rôzne menšie workshopy (GameDev Area: About us, n.d.)

Na záver je nutné podotknúť, že výskum v oblasti vzdelávania herného vývoja v ČR je zatiaľ bohužiaľ minimálny. Okrem vyššie zmieneného reportu, ktorý sa zameriava len na UK v Prahe a pár článkov od Asociace českých herních vývojářů je náročné zdroje dohľadať. Táto krátka analýza si kladie za cieľ zmapovať dostupnosť zdrojov a na ich základe sformulovať problémy, ktoré sa môžu v ČR momentálne nachádzať. Na ich potvrdenie, či vyvrátenie je nutný podrobnejší výskum, ktorý by mohol mať potenciál rozvoj tento oblasti posunúť ďalej.

Referencie:

  1. Aktuality: Jak začít doma. (n.d.). Chci dělat hry. https://chcidelathry.cz/jak-zacit-doma/#nástroje
  2. GameDev Area: About us. (n.d.). GDA Network. https://gda.network/studios/gamedev-area/
  3. GameHighEd: Inovace a rozvoj vzdělávání herního průmyslu na univerzitách. (n.d.). GDACZ. https://gda.cz/cs/gamehighed/
  4. GameHighED. (n.d.). Output 1: Initial Research & Analysis GameHighED — Report Summary in Czech. GDACZ. https://gda.cz/wp-content/uploads/2020/04/Czech-Summary.pdf
  5. GDACZ. (2021, ján 25). Herní průmysl ČR 2021 [Tisková zpráva]. https://gda.cz/cs/cesky-herni-prumysl-2021/
  6. Nauč se tvořit hry od profíků z oboru. (n.d.). GameDev Hub. https://www.gamedevhub.cz/home
  7. Vývoj her: Hrajte a navíc vytvářejte vlastní hry. (n.d.). Creatoola. https://creatoola.cz/vyvoj-her/
  8. Vyšší odborné a vysoké školy. (n.d). Chci dělat hry. https://chcidelathry.cz/vyssi-odborne-a-vysoke-skoly/

--

--