Ako vzdelávať tzv. multitaskingovú generáciu?

Radka Kacová
EDTECH KISK
Published in
2 min readMar 24, 2020

--

Nové technológie prinášajú v krátkom čase obrovské zmeny takmer vo všetkých oblastiach spoločenského, ale aj súkromného života. Vďaka vždy a všade prítomným mobilným zariadeniam sme dnes schopní učiť sa prakticky kdekoľvek a kedykoľvek . Sme zahltení informáciami, dezinformáciami, úlohami a podnetmi z každej strany, na ktoré nestíhame reagovať a tak žijeme pod sústavným tlakom v nedostatku času. Vďaka technológiám teda nepopierateľne čelíme veľkej zmene aj v tradičnom vzdelávaní, ktorá prináša minimálne 4 veľké premeny. Z individuálneho prechádzame na kolektívne učenie, z pasívneho na aktívne, máme dostupných viac foriem výuky a predovšetkým — celkom prirodzene fungujeme v tzv. “multitaskingovom režime”.

Shift Elearning

Prieskum Anastasie Kononovej z roku 2016 ukázal, že drvivá väčšina (79 % respondentov) prepína svoju pozornosť medzi učivom a Facebookom počas štúdia a dokonca až 81 % z nich sa priznáva k tomu, že počas výuky posiela textové správy. Napriek tomu, že technológie v sebe nesú obrovský potenciál k vzdelávaniu, na druhej strane rozptyľujú pozornosť žiakov od učenia. Zistenia výskumu ukazujú, že len veľmi zriedka môžu ľudia skutočne rozdeliť svoju pozornosť medzi viaceré úlohy. Niektorí vyučujúci sa preto snažia aspoň na základných a stredných školách zakázať používanie osobných technológií. Doktorka Kononová ponecháva svojim študentom voľnú ruku a spolieha sa na ich zodpovedný prístup, pričom o svojom výskume multitaskingu pred nimi otvorene hovorí, čo sa zatiaľ ukazuje ako úspešné riešenie. Študenti sami musia k tejto problematike pristupovať uvedomele a rozumne presúvať svoju pozornosť tam, kde je to pre nich dôležité.

Moderný učiaci sa človek je neustále roztržitý a zahltený, ochotný učiť sa a v priemere sa 10x za hodinu pozrie na mobil. Rozhodnutiu, či je pre neho nejaký obsah zaujímavý venuje maximálne 7 sekúnd a vyžaduje personalizovaný, včasný a kvalitný obsah. Podľa tejto charakteristiky je zrejmé, že študenti sú prirodzene náchylní k osvojeniu si multitaskingu. Technológie sú určitým spôsobom vžité do spoločnosti a mladí ľudia, ktorí s nimi vyrastali, sú konfrontovaní s rýchlym svetom. Neustále sa niekde ponáhľame a len výnimočne venujeme celú svoju pozornosť určitej činnosti, čo má za následok to, že začala vyhrávať kvantita nad kvalitou. V takomto prostredí vzniká pôda pre boj o pozornosť, na čo by mali adekvátne reagovať vzdelávacie systémy.

V novom vzdelávacom prostredí sa objavujú tri trendy, ktoré sú účinné a kompatibilné s multitaskingom. Tzv. mikrolearning bojuje so zahltením tým, že produkuje informačný materiál pre rýchlu a efektívnu konzumáciu pričom sa vyhýba dlhým nudným opisom a ide “priamo k veci”. Gamifikácia je spôsob učenia, ktorý využíva prirodzenú súťaživosť ľudí a udržuje ich pozornosť hrou. Tretím, veľmi rozšíreným trendom je sociálne učenie pomocou napr. krátkych prínosných správ na Twittri.

--

--