Aliance pro otevřené vzdělávání

Markéta Endstrasserová
EDTECH KISK
Published in
2 min readMar 29, 2023
Ilustrační obrázek, Zdroj: www.ekontech.cz

Termín “otevřené vzdělávání” se v posledních letech stává součástí mnoha diskuzí a jedná se o termín, který je většině z nás známí a vyskytuje se i zde v řadě článků. Zkusme se nyní na otevřené vzdělávání podívat úplně z jiné perspektivy. Prostřednictvím otevřené platformy, která si klade za cíl aktivně téma otevřeného vzdělávání reflektovat a medializovat.

Jak už někteří z vás možná tuší, budeme se dnes bavit o Alianci pro otevřené vzdělávání, která vznikla dne 9. června 2015 a jejíž vzniku předcházel rok setkávání s organizacemi, které se otevřenému vzdělávání věnují. Jedná se o velmi důležitý milník, jelikož sama aliance je nejvýznamnějším podporovatelem otevřeného vzdělávání v našem prostředí.

Samotný vznik aliance a její následné působení v našem prostředí je úzce spjat také se vznikem a podepsáním Charty otevřeného vzdělávání. Tato charta byla předložena a podepsána členy Aliance při jejím vzniku. Jedná se o stěžejní dokument, obsahující nejen cíle aliance, ale také důvody vedoucí k podpoře otevřeného vzdělávání a zejména pak nástin směru, ke kterému spěje Česká republika v rámci otevřeného vzdělávání.

Zkusme se nyní podívat na cíle, které si aliance vytyčila a které jsou dopodrobna popsané v rámci Charty. Zřejmě každého z nás napadne, že mezi hlavními cíli budou za jisté podpora a propagace otevřeného vzdělávání. A opravdu, tyto dva body stojí hned na začátku, ovšem je zde i celá řada důležitých činností, které nesmíme opomenout. Například pomoc s naplňováním cílů vládou schválených strategií a jiných dokumentů, které podporují otevřené a digitální vzdělávání, dále volné nakládání s materiály, které byli vytvořeny z veřejných zdrojů nebo také podpora principů otevřeného vzdělávání či spolupráce s institucemi i státní správou při podpoře podmínek otevřeného vzdělávání. Jedná se opravdu o rozsáhlý výčet všestranných činností, které se doposud daří dle mého názoru naplňovat na sto procent a díky čemuž se otevřené vzdělávání dostává do popředí zájmu nejen učitelů, ale i odborné veřejnosti.

Závěrem je třeba říci, že vznik Aliance viditelně napomohl propagaci a zejména podpoře otevřeného vzdělávání v našem prostředí. Toto, dříve okrajové téma, zaujalo důležité místo nejen v rámci diskusí, ale i důležité místo v našem vzdělávacím systému.

Zajímá vás téma otevřeného vzdělávání? Chcete se podílet na jeho podpoře a prosazování v našem prostředí? Pak neváhejte a staňte se členy Aliance pro otevřené vzdělávání.

Aliance OV. Aliance pro otevřené vzdělávání. [cit. 2023–03–29]. Dostupné z : https://otevrenevzdelavani.cz/aliance-ov/

ČERNÝ, Michal. Principy a cíle otevřeného vzdělávání. Metodický portál: Články [online]. 05. 05. 2020. ISSN 1802–4785. [cit. 2023–03–29]. Dostupný z https://clanky.rvp.cz/clanek/22455/PRINCIPY-A-CILE-OTEVRENEHO-VZDELAVANI.html

EDUin. Charta Aliance pro otevřené vzdělávání. 2015. Dostupné z: https://otevrenevzdelavani.cz/wp-content/uploads/2015/11/Charta_Aliance_pro_otevrene_vzdelavani-1.pdf

--

--