Alternatívne modely univerzitného vzdelávania

Karin Vicianová
EDTECH KISK
Published in
3 min readMar 3, 2022
Photo by Philippe Bout on Unsplash

Rýchly vývoj digitálnych technológií a pokroky v tejto oblasti umožňujú vznik novej éry vzdelávania, kedy môžu naše inštitúcie a spoločenské štruktúry vyzerať dramaticky inak ako dnes. S príchodom nových technológií sa mení spôsob akým žijeme, pracujeme a učíme sa. Alternatívne modely univerzitného vzdelávania sa môžu v blízkej budúcnosti zaoberať aj otázkami ako sú napríklad:

· Umelá inteligencia a strojové učenie, ako ovplyvňujú, vytláčajú a vytvárajú mnohé zamestnania?

·Aká bude rola vzdelávania a čo bude znamenať vysokoškolské vzdelávanie pre zamestnávateľov?

· Je možné aby sa vysokoškolské vzdelávanie spoliehalo menej na tradičné inštitucionálne štruktúry, ale zameralo sa viac na sieťové štruktúry a na potreby a záujmy študenta?

· Môžu nové nástroje a postupy založené na technologickom vývoji priniesť viac personalizovaný prístup vzdelávania voči študentom a tak vytvárať viac responzívny prístup vzdelávania (Prince 2019)?

Alternatívne formy vzdelávania navrhujú nové spôsoby definovania účelu vysokoškolského vzdelávania, David Staley (2019) uvádza ako príklady microcolleges alebo nomad university.

Microcolleges (Mikrouniverzity)

sú inštitúcie, ktoré môžu byť žložené len z jednej fakulty a mať len 20 študentov. Modely inštitúcií mikrouniverzít sú založené na učiacej sa komunite, zahŕňali by semináre, kurzy s vlastným tempom, výučbové programy a skupinové vzdelávanie. Tieto inštitúcie by mohli mať silné vzájomné prepojenie, čo by viedlo k vytvoreniu vzdelávacích ekosystémov (David Staley 2019). Mikrouniverzity majú v úmysle zostať malými inštitúciami kvôli filozofickému predpokladu, že ľudia sú sociálne bytosti, ktoré sa najplešie rozvíjajú v komunite, ktorá ich podporuje a kde si môžu vytvárať pozitívne vzťahy medzi jej členmi. Zatiaľ čo sa študenti môžu zaoberať rôznymi oblasťami, cieľovým zámerom tohoto vzdelávania je budovať u študentov schopnosť ktitického, konštruktívneho a tvorivého myslenia (Ford 2022).

Nomad University (Kočovné univerzity)

je ďalším modelom alternatívneho vzdelávania, ktorého prístup je založený na myšlienke toho, že sa vzdelávanie môže odohrávať hocikde. “Kočovné univerzity sa nachádzajú všade a nikde.” (David Staley, 2019, str.83). Pri tomto type univerzity študenti a učitelia cestujú po celom svete, učia sa na rôznych miestach a neustále reformujú svoju štruktúru. Študenti a profesori vyhľadávajú výskumné otázky kdekoľvek, kde sa nachádzajú. Vzdelávajú sa spôsobom in situ, teda skúmajú predmety, ktoré sa vyskytujú na svojom pôvodnom mieste (IBI 2021).

Niektoré univerzity už dnes ponúkajú na svojich kampusoch nové modely vysokoškolského vzdelávania ako je napríklad Minerva, ďalej vznikajú nové hypotetické modely:

Minerva
Forma výučby tohto odboru sa odlišuje tým, že nemá fyzický priestor, všetky prednášky sú vedené synchrónne videom. Všetci študenti žijú v rovnakom meste a majú osobné stretnutia, zatiaľ čo profesori prednášajú z celého sveta. Nevýhodou online formátu je, že nemôže poskytovať prístup k laboratórnemu výskumu, praktickým kurzom, telesnú výchovu, prezenčnú výučbu jazyku a iné.

Mission U

Je jednoročný program navrhnutý tak, aby pomohol študentom s ich kariérov v oblasti technológií. Slúži namiesto tradičného štvorročného programu, študenti za vzdelanie neplatia dopredu, ale až po získaní práce (nad 50 000 dolárov ročne) zaplatia 15% zo svojich príjmov počas troch rokov. Tento model poskytuje možnosť študovať bez tradične vysokého študentského dlhu. Kritikou tohoto modelu je názor, že za tak krátky čas nemôže nahradiť tradičné štúdium na univerzite, ale skorej predstavuje program kariérneho vzdelávania. Kritici tvrdia, že to študentov pripraví len na prvé zamestnanie, ale neposkytne im širokospektrálne vedomosti.

New Research University

Cieľom tohto programu je vytvoriť výskumnú univerzity, ktorá by zbúrala tradičné disciplinárne bariéry a zameriavala by sa viac na experimentálne a projektové vzdelávanie. Areál tohoto kampusu by nemal žiadne učebne ani prednášky, namiesto toho bude mať veľké otvorené priestory určené na laboratórne výskumy a miestnosti pre študentov na prácu v skupinách. Niektorí na tomto programe kritizujú nedostatok špecifík a či je vôbec možné získať dostatok financií na takýto projekt (Young 2017).

Použitá literatúra

FORD, M., 2022. Why we need microcolleges [online] www.flagstaffcollege.education [cit. 03–03–2022]. Dostupné na: https://www.flagstaffcollege.education/why-we-need-tiny-colleges

IBI. 2021. The radical new models that could revolutionise higher education [online] www.timeshighereducation.com [cit. 03–03–2022]. Dostupné na: https://www.timeshighereducation.com/hub/ibi/p/radical-new-models-could-revolutionise-higher-education

PRINCE, K., 2019. Alternative Universities: Ideas that Could Shape Higher Education Futures [online] https://knowledgeworks.org [cit. 03–03–2022]. Dostupné na: https://knowledgeworks.org/resources/alternative-universities-higher-education/

STALEY, D. J., 2019. Alternative universities: Speculative design for innovation in higher education [online]. Baltimore: JHU Press [cit. 03–03–2022]. Dostupné na: https://books.google.sk/books?hl=sk&lr=&id=GkSHDwAAQBAJ&oi=fnd&pg=PP1&dq=Alternative+Universities:+Speculative+Design+for+Innovation+in+Higher+Education&ots=DuRrJSPVl3&sig=XFe4V2NqKs_PRiTs7Y6tfTIkXsI&redir_esc=y#v=onepage&q=Alternative%20Universities%3A%20Speculative%20Design%20for%20Innovation%20in%20Higher%20Education&f=false

YOUNG, J., 2017. What a reinvented college looks like: 4 Alternative Higher-Ed Models [online] www.linkedin.com [cit. 03–03–2022]. Dostupné na: https://www.linkedin.com/pulse/what-reinvented-college-looks-like-4-alternative-higher-ed-young

--

--