Asistivní technologie ve vzdělávání

Radka Myslivcová
EDTECH KISK
Published in
3 min readApr 11, 2023
Ilustrační obrázek, z pexels.com

Technologie ve vzdělávání bývala všeobecně vnímaná jako novinka ve vztahu k přístupu vzdělávání. Nabízí alternativní možnost, jak co nejlépe zpřístupnit možnosti učení, interaktivitu, aj. Jednou z výhod, kterou technologie ve vzdělávání poskytuje, je možnost inkluze v širším spektrum, než jaké by se dosáhlo bez technologií. Inkluzí zde převážně myslím zpřístupnění výuky studentům se zdravotním postižením, nebo sociálně vyloučeným a nabídnout jim stejné podmínky a kvalitu učení, jaké má intaktní většina.

Vzdělávací technologie poskytuje možnost samostatného praktického učení, kdy studenti mohou pracovat podle svých schopností a časových možností, čímž je tato možnost vítaná i pro studující se specifickými potřebami [1].

Pro studenty se specifickými potřebami, ať už mluvíme o nevidomých, slabozrakých, nebo barvoslepých, popřípadě s poruchou učení, nemusí samostatná vzdělávací technologie být vyhovující, a proto, aby se předešlo bariérám (popřípadě snížila na nějaké procento) a byla zde možnost přijetí stejně kvalitní výuky bez rozdílu, mohou v tomto případě pomoci asistivní technologie, které podpoří přístup a inkluzi k vzdělávacím technologiím.

„Asistivní technologie je shrnující výraz pro asistivní, adaptivní a rehabilitační zařízení určená lidem s postižením a zahrnující také proces vybírání, zpřístupnění a užívání kompenzačních pomůcek.“ [2].

Výhodou je její dynamický vývoj, asistivní technologie se rychle mění a neustále se zdokonalují. Díky univerzální přístupnosti některých technologií, které kladou důraz na politiku přístupnosti, obsahují funkce, které podporují přístupnost, tj. zabudovaní základních nebo rozšiřujících funkcí uvnitř informačních a komunikačních technologií, například operační systém Windows bezplatně nabízí aplikaci Lupa, kterou využívají uživatelé se zrakovým znevýhodněním. Podporu také nabízejí jiné operační systémy jako Mac, Android, Google. Asistivní technologie mohou být využity také ve prospěch široké škály studentů ve třídě [3].

Ne vždy ale jsou asistivní technologie vhodné a dostupné pro všechny adaptivní uživatele, existují zde odlišnosti a nerovnosti v jejich přístupu. Každý student se specifickým nárokem má individuální vzdělávací potřeby, které se mohou od ostatních razantně lišit. Přesto existují obecná a základní doporučení v oblasti designové výuky, která by mohla být využita pro výuku na podporu nejen studentům se specifickými potřebami, ale i pro jednotlivé intaktní jedince, kterým nemusí vyhovovat stávající formáty a funkce.

Rámec univerzálního designu pro vzdělávání (Universal Design for Learning) doporučuje tři principy, které nelze opomínat při sestavě plánu inkluzivního vzdělávání, například pro vzdělávání osob se specifickými potřebami [4]:

  • technologie pro obecné použití — např. stolní počítač, Microsoft Office;
  • přístupná technologie — jedná se o zařízení, produkty, aplikace, které umožňují přístup k samotnému obsahu, bez nichž by obsah nemusel být přístupný, např. podpora operačního systému Windows k nástroji pro převod řeči do textu.
  • asistivní technologie — podpůrná technologie, která přispívá kvalitě učení a bez níž by nebylo možné pro studenta plnohodnotně přistupovat k učení, např. aplikace pro převod řeči do textu, braillská klávesnice.

Plánování využití asistivní technologie a samostatné technologie ve vzdělávání je proces, ve kterém je potřeba klást důraz na aktuální potřeby vyučujících a studentů, díky tomu lze tak zpřístupnit a zkvalitnit výuku i pro neintaktní jedince.

Použité zdroje

[1] Zaionce, B. (2022). WHAT IS EDUCATIONAL TECHNOLOGY AND HOW DOES EDTECH HELP STUDENTS AND TEACHERS?. Code monkey. https://www.codemonkey.com/blog/what-is-educational-technology/

[2] Pešák, M. a Verner, B. (n. d.). Využití asistivních technologií v procesu vzdělávání [SlidePlayer]. Citováno z https://slideplayer.cz/slide/17300490/

[3] NSW GOVERNMENT (2023). Assistive Technology. Dostupné 10. 4. 2023 z https://education.nsw.gov.au/teaching-and-learning/disability-learning-and-support/resources/assistive-technology

[4] Caitlin Moss Coflan and Tom Kaye (2020). Using Education Technology to support students with Special Educational Needs and Disabilities in low- and middle-income countries. (EdTech Hub Helpdesk Response №4) DOI: 10.5281/zenodo.3744581.

CAST (2018). Universal Design for Learning Guidelines version 2.2. Dostupné http://udlguidelines.cast.org

--

--