Být, či nebýt digitálním nomádem?

Markéta Cejpková
EDTECH KISK
Published in
2 min readMay 16, 2018

Písečná pláž, azurově modrá obloha bez jediného obláčku, tyrkysové moře, ve kterém si máčíme nohy, a ruku v ruce v tomto prostředí jde pracovní nasazení. Nebo snad malá chata v horské oblasti, čerstvý vzduch provoněný právě spadenými kapkami deště, výhled na protilehlé hřebeny a do dalekého okolí… Kdo by nechtěl takové pracovní prostředí? Být digitálním nomádem, jsou nám tyto věci umožněny.

Digitální nomádi jsou lidé, kteří prostřednictvím digitálních technologií vykonávají své pracovní povinnosti a zároveň využívají svého času k cestování. Digitální nomádství je poměrně nov pojem, jedná se o profesi, která svým způsobem předběhla dobu. Dalo by se říci, že digitální nomádi mohou být dvojího typu, ti, kteří cestují příležitostně (například pouze v létě, nebo jen několikrát do roka), a přitom vykonávají svoji práci na dálku. Druhý typ je více flexibilní, prakticky nemají jedno stálé místo bydliště, stěhují se z místa na místo a procestují tak mnoho světových destinací v relativně krátké době. Výhodou digitálního nomádství je bezesporu cestování samotné, poznávání nových kultur, lidí, ale zároveň má i svá negativa. Člověk je, především v případě druhého typu, povětšinu času odkázán pouze sám na sebe, nemá žádný pracovní kolektiv, stálý okruh přátel nebo fungující vztah s partnerem/partnerkou. Takovým lidem to ale nevadí, ba naopak. Jejich životní styl jim vyhovuje a nevraceli by se zpět do “běžného” života.

Pokud někdo uvažuje, zda se stát digitálním nomádem, ale má strach se do toho pustit sám, není třeba se obávat — existují i zaměstnavatelé, kteří pod svá křídla berou digitální nomády jako zaměstnance. Většina digitálních nomádů však volí variantu fungování na své vlastní noze. Výhodou je, že si jsou pánem svého času, je ale dobré mít tzv. “druhé oči” pro případnou kontrolu vykonané práce.

Žít, pracovat, cestovat. Buď, kde chceš být, dělej, co a kdy chceš dělat.

A jakou práci nomádi vlastně vykonávají? Kupříkladu mohou založit blog, mohou vytvářet různé online kurzy, ať už jazykové nebo jiné. Možná je také výuka či doučování přes skype, psaní knih, článků, aj. Jedním z úspěšných digiálních nomádů, kteří rozjeli svoji kariéru právě cestováním, je Colin Wright. Původem z Kalifornie, v roce 2009 se rozhodl opustit svůj dosavadní život a zanechat za zády vše, co se nevešlo do jeho cestovní tašky. Založil blog, kde publikoval články, podcasty, aj. Opustil tak Los Angeles a vydal se tam, kam mu jeho čtenáři poradili — pravidelně po čtyřech měsících se stěhoval z místa na místo právě na základě hlasování čtenářů jeho blogu. Navštívil tak Nový Zélan, Thajsko, Rumunsko, Českou republiku a další desítky zemí. Nyní se věnuje především psaní knih, pořádá různé přednášky a konference po celém světě.

--

--