Backstage: aplikácia na zlepšenie pozornosti pri výuke

Alica Jašková
EDTECH KISK

--

Poznáme to hádam všetci. Sadneme si do lavice, začne prednáška, počúvame prednášajúceho, no naša pozornosť začne postupom času upadať, a tak vezmeme do ruky mobil či laptop položený na lavici a o pár sekúnd a klikov sme už na hony vzdialení realite prebiehajúcej výuky. Mnoho študentov využíva mobilné zariadenia počas prednášky na kontrolovanie e-mailovej schránky, surfovanie po internete, návštevu sociálnych sietí alebo hranie hier. Aj keď pre mnohých z nás môžu moderné technológie predstavovať skôr zdroj rozptýlenia, existujú viaceré aplikácie, ktoré sa ich snažia premeniť na prostriedok, vďaka ktorému by sa naša pozornosť a záujem o výuku mali zvýšiť. Jednou z takýchto aplikácií je aj Backstage.

Jedná sa o vzdelávacie prostredie vytvorené v rámci spolupráce oddelenia vzdelávacích technológií na Saarland University a oddelenia počítačovej vedy LMU v Mníchove. Cieľom aplikácie je ponúknuť študentom viac interaktivity v rámci výuky a tým zväčšiť pomer aktivít spojených so štúdiom oproti tým mimoštudijným, ktorým sa študenti počas výuky na svojich mobilných zariadeniach často venujú. Aplikácia má tri hlavné funkcie:

1. Umožňuje študentom medzi sebou komunikovať a vyhľadávať v tejto komunikácii na základe rôznych parametrov.

2. Zobrazuje slajdy prednášajúceho, do ktorých môžu študenti vkladať rôzne symboly, ako napríklad otáznik či výkričník, čím upozornia na otázky alebo komentáre k preberanej látke. Taktiež môžu vložiť do prezentácie svoje poznámky.

3. Ponúka prehľad preberanej látky od vyučujúceho a umožňuje prezentáciu obohatiť o kvízy.

Aplikácia kombinuje dva hlavné koncepty, ktorými sú takzvané backchannels a Audience-Response-Systems (ARS). Backchannels napomáhajú zvýšiť zainteresovanosť študentov do výuky tým, že ponúkajú spôsob hromadnej komunikácie oddelenej od výkladu prednášajúceho. Študenti teda môžu pomocou online komunikačného média reagovať na preberanú látku a navzájom o nej diskutovať bez toho, aby to rušilo priebeh hodiny. Tento koncept predstavuje ľahkú možnosť pýtať sa aj pre hanblivejších študentov. Komunikácia môže byť anonymná a môže aj nemusí zahŕňať vyučujúceho. Na druhej strane ARS slúžia na to, aby sa prednášajúci hromadne pýtal študentov. Tí majú možnosť pomocou svojho mobilného zariadenia anonymne odpovedať na položenú otázku. Výsledky odpovedí môžu byť následne vizualizované napríklad formou grafu.

Výskumný článok „Technology Use in Lectures to Enhance Students’ Attention“ sa venoval efektu zapojenia Backstage do výuky a prišiel na zistenie, že vďaka tejto aplikácii sa študenti na svojich mobilných zariadeniach väčšiu časť hodiny venujú aktivitám súvisiacim s výukou. Myslím si teda, že by mohlo byť benefičné, keby sa takéto vzdelávacie prostredia používali pri výuke na univerzitách častejšie. Študenti by mohli dostať šancu diskutovať látku so spolužiakmi mimo sociálne siete a vďaka interaktívnym prvkom (otázky pre celú triedu, mini kvízy atď.) by sa mohli intenzívnejšie zapájať do výuky a udržať tak svoju pozornosť dlhšie.

--

--