Bakalářská portfolia na KISKu: první zkušenosti

Michal Černý
EDTECH KISK
Published in
5 min readJul 8, 2024

V rámci povinného kurzu Digitální kompetence si — téměř sedmdesát studujících oboru informační studia a knihovnictví vytvořili portfolia, která by měla sloužit pro jejich studium. Dříve, než se podíváme blíže na nějaké zajímavé jednotlivosti, tak si dovolíme několik obecnějších komentářů.

Portfolia jsou na KISKu už poměrně dlouho, ale pracovalo se s nimi pouze v navazujícím magisterském studiu, což mělo své zdůvodnění. Hodně studentů přichází z jiných oborů a mohou v portfoliu dobře integrovat své zkušenosti, které vyučující nemusí vůbec očekávat. A současně — umožňovala vyučujícím poznat lépe studenty, o kterých nic předchozího nevěděli. Sociální transformace skladby studujících na bakalářském programu nás ale vedla k tomu, že jsme se rozhodli zaměřit se také na ně. Protože i oni mají své pracovní, volnočasové nebo oborově odlišné zkušenosti, i oni mají potřebu reflektovat výuku, a i jejich poznání nám umožní pro ně lépe designovat vzdělávací proces.

Integrace portfolií do kurzu v druhém semestru přináší jisté výhody — studenti mají za sebou první semestr studia, který již mohou do portfolia integrovat. Ukazuje se, že právě přítomnost nějaké materie je pro ně významná a důležitá. Současně jde o čas, kdy se stále ještě seznamují s univerzitním prostředím a portfolio jim může případně pomoci s volbou v dalším studijním směru nebo profilování se, v reflexi studia a své vlastní profesní identity.

Zadání bylo relativně volné:

Vytvořte si vlastní portfolio formou webové stránky (službu zvolte libovolnou) — tento úkol není anonymní — které bude obsahovat minimálně:

· Stránku o Vás

· Stránku o tom, proč studujete to, co studujete (KISK nebo jiný obor)

· Stránku, kde bude budete mít nějakou stručnou reflexi předchozího semestru

· Stránku s nějakým kontaktem na vás.

Prosím pečujte jak o obsahovou, tak grafickou stránku věci. Portfolio si můžete nechat po celý zbytek studia, nebo ho po zapsání známky na konci semestru smazat, dle osobních preferencí. Do úkolu vložte screenshot titulní stránky portfolia a URL odkaz na něj. Pokud máte obavy o soukromí, můžete nastavit “viditelnost jen na odkaz”.

Studující k tvorbě nedostali žádnou speciální podporu (do příštího semestru zlepšíme) a zpětnou vazbu dostaly jak od svých spolužáků, tak od vyučujícího předmětu. Každý z nich by tak měl mít tři zpětné vazby na svoji práci. Současně je třeba říci, že téměř všichni technicky vytvořit portfolio zvládli. Pro některé byla evidentně důležitější grafické než obsahová stránka úkolu, pro jiné naopak.

Deset kurikulárních inspirací od studentů

Nechci na toto místo dávat ukázky portfolií (z různých důvodů), ale rád bych zde nabídl alespoň některé kurikulárně zajímavé postřehy, se kterými by bylo možné pracovat do další výuky. Současně platí, že jde o určitou generalizaci, kterou je možné z portfolií vyvodit, takže určitě neplatí pro všechny studenty.

  1. Rádi čtou — obecně četba patří mezi koníčky studentů a zdá se, že i společenské, technologické a kulturní změny na tom nic nemění. Čtou beletrii, abychom si rozuměli a rádi by se o ní učili, diskutovali.
  2. Zajímavá je demografie — relativně málo je jich z velkého města, pro velkou část je náročné se sžít s městským životním stylem, s rychlostí, složitostí, s univerzitou. Část z nich moc neví, jak takový „podnik“ funguje a první semestr je tak zdrojem určitého stresu a nejistoty. I včetně toho, jak třeba probíhá zkouškové, jak si sehnat ubytování nebo kam je nebo není třeba chodit.
  3. Z toho plyne, že je pro ně podstatný socializační program v prvním semestru — především Prolegomena, ale nejen ta. Pečovat o to, aby studenti dokázali najít přátele, informace a celkově se na fakultě cítil dobře, je pravděpodobně podstatně důležitější pro jejich budoucí rozvoj a profesionalitu než obsah kurzů, které v prvním semestru mají.
  4. Což ale nevylučuje jejich důležitost. Především psaní Wikipedie je pro velkou část z nich zážitkem a určitou formou přechodového rituálu — ze středoškoláka se stávají odborníky, kteří dokáží vytvářet něco, co je časově překračuje. Zdá se, že úkoly, které nezůstanou v šuplíku, ale mají určitou trvanlivost jsou zásadně důležité. Současně sami akcentují, že jsou kreativní, pro velkou část z nich je právě tvořivost podstatnou hodnotou určující jejich vlastní sebe uchopení.
  5. Knihovnictví je pro bakalářské studenty lákadlo. Ne úplně málo jich v knihovně pracuje nebo plánuje pracovat. Na druhé straně informační studia jsou černá skříňka, které nerozumí skoro nikdo. Ale nechají se nalákat.
  6. Co studenti hodně oceňují je široká nabídka předmětů, možnost věnovat se datům i literatuře, vzdělávání i designu. A důležití jsou nadšení učitelé — právě nadšení je vnímané jako důležitá součást profesionality vzdělavatele.
  7. S tím souvisí také snaha oboru o „nestresové“ (což ale neznamená nenáročné) studium. Studující často akcentují, že se rádi posouvají a rozvíjí, ale že je pro ně nepříjemná představa stresu ze zkoušek. Právě hledání forem studia, která budou dostatečně podporující, stimulující, ale méně stresující (často může jít o drobnosti), je jedním z klíčových úkolů proměny studijních přístupů.
  8. Na KISKu je podstatná komunita. Což víme. A zdá se, že hraje docela silnou roli ve snižování studijní neúspěšnosti u bakalářských studujících. Jen s tím musíme takto více pracovat.
  9. Studující nepřichází obecně se silnou představou, co by se chtěli naučit. Jsou otevření hledání nových cest, přístupů, inspirací. Což je pak vidět i u navazujících magistrů, kteří když popisují své studijní představy, často hovoří o nějaké posunu nebo vývoji. Práce s otevřeností, směřováním a formací je klíčová.
  10. Studující chtějí jezdit na ERASMUS a další mobility. Je nezbytné s touto složkou studia více pracovat a současně posilovat kapacity mobilit jako takových. Což se snad v posledních měsících daří.

Co dál?

Potřebujeme vyřešit především tři důležité aspekty práce s porfolii tak, aby pro studující byla práce s nimi funkční a dlouhodobě udržitelná:

  • Potřebujeme systematizovat technickou a metodickou pomoc studentům v rámci kurzu Digitální kompetence — současná forma se ukázala být jako překvapivě funkční (většina studujících si zvládla vytvořit portfolio po technické stránce), ale větší podpora by byla žádoucí. Na druhé straně bychom se měli vyhnout unifikací, protože studující pracují s vysokou mírou rozmanitosti technických řešení svých portfolií… a i si část z nich evidentně určité studijní know-how sdílí.
  • Potřebujeme si jasně nastavit strategii práce s portfoliem v dalších povinných a povinně volitelných předmětech, včetně nějaké infrastrukturní podpory studujících. Tedy jak se na portfolia systematicky dívat, rozvíjet je a dávat k nim zpětnou vazbu. A případně je postupně přesouvat do státnicového profilu.
  • Potřebujeme hledat cesty k určité systematizaci — v současné době jsou bakalářská a magisterská portfolia trochu odlišný koncept, ale potřebujeme hledat způsoby, jak je propojovat — třeba přes Scrapbook.

Třeba se s nimi i příště domluvím, že sem dám nějaké reálné ukázky jejich práce a portfolií. Zatím takový souhlas nemám a nežádal jsem toho, takže obrázky jsou jen ilustrační z Unsplash a odkazy na portfolia zde nejsou. Třeba příští jaro!

--

--

Michal Černý
EDTECH KISK

Vysokoškolský pedagog edTechu a publicista, učitel na KISKu, filosof, experimentátor, snílek.