Bezpečně na síti

Kristýna Kvizdová
EDTECH KISK
Published in
3 min readApr 3, 2019
Zdroj

V tomto příspěvku bych chtěla primárně mluvit o kyberšikaně a projektech, které se zabývají bezpečným chováním na síti a riziky, které náš online život může přinášet. K těmto rizikům patří mimo jiné právě i kyberšikana.

Kyberšikana je jedním z poměrně často užívaných pojmů ve spojení s informačními a komunikačními technologiemi. Každý z nás si pravděpodobně dokáže význam tohoto pojmu sám odvodit, i přesto bych tuto problematiku chtěla alespoň krátce uvést, než se budu věnovat projektům zabývajících se online světem a jeho nebezpečím.

Zdroj

Kyberšikana je šikana probíhající v online prostředí (tedy v kyberprostoru) a využívající technologie k nepřátelskému chování či ubližování. Může probíhat zároveň s klasickou šikanou, ale ne nezbytně. Kyberšikaně je podstatně těžší utéct, protože online jsme prakticky pořád a útočníci tak nejsou limitováni konkrétním místem ani časem. Online prostředí totiž stírá mezi uživateli rozdíly, a vytváří tak místo bez hranic a omezení. Dalo by se tedy říci, že podstata šikany zůstává, jen si útočník vybírá jiné prostředky.

Chtěla bych touto cestou představit tři projekty, které mají za cíl šířit osvětu o bezpečném chování a životě v online světě. Jako první zmíním projekt E-Bezpečí, který vznikl v roce 2008 a je realizován Pedagogickou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci. Zabývá se rizikovým chováním na síti a problémy s ním souvisejícími. Věnuje se už ale také tomu, jak je využívat technologie nejen v oblasti vzdělávání, ale také v každodenním životě.

Druhý z těchto projektů má název Internetem bezpečně, který vytvořila nezisková organizace you connected, z. s. Cílem projektu je vzdělávání uživatelů o rizikovém jednání v online prostředí. Vzdělávací aktivity v rámci tohoto projektu reagují na aktuální bezpečnostní rizika, a snaží se tak předcházet nebo alespoň co nejvíce minimalizovat jejich následky.

Poslední projekt, který zmíním, se jmenuje Buď safe online a vznikl na základě spolupráce Jiřího Krále (známého blogera) a společnosti Avast (vše pod záštitou MŠMT). Na webovém portálu je množství výukových materiálů a článků. Zajímavým aspektem projektu je tour po školách, kdy každý měsíc Jiří a experti z Avastu navštíví jednu školu ve vybraném kraji. Školy se k návštěvě samy přihlašují.

Zdroj

Myslím, že je opravdu důležité, aby podobné projekty i nadále o nástrahách života na síti šířily informace a příp. poskytovaly podporu a pomoc pro ty, kteří je potřebují. Obětí kyberšikany totiž může být každý z nás bez ohledu na věk nebo na prostředí, ve kterém se pohybujeme. Je stejně závažná, ne-li možná závažnější, jako klasická šikana, a proto je opravdu nezbytné mít oči otevřené a dále se vzdělávat. Pokud by ale pro někoho kyberšikana nebyla zajímavým tématem, všechny výše zmíněné projekty pokrývají i další zajímavé a neodmyslitelné aspekty online prostředí.

Použité zdroje:

Internetem bezpečně [online]. 2018 [cit. 2019–04–01]. Dostupné z: https://www.internetembezpecne.cz/

E-Bezpečí [online]. Olomouc: Centrum prevence rizikové virtuální komunikace, Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci, 2008 [cit. 2019–04–01]. Dostupné z: https://www.e-bezpeci.cz/index.php

Buď safe online [online]. Avast Software [cit. 2019–04–02]. Dostupné z: https://www.budsafeonline.cz/

Kyberšikana: Jak se liší od fyzické šikany ve třídách škol a jak jí úspěšně čelit. Reflex.cz [online]. CZECH NEWS CENTER, 2018 [cit. 2019–04–02]. Dostupné z: https://www.reflex.cz/clanek/ctete-v-tistenem-reflexu/85743/kybersikana-jak-se-lisi-od-fyzicke-sikany-ve-tridach-skol-a-jak-ji-uspesne-celit.html

Kyberšikana: stále více dětí je obětí i útočníkem. Novinky.cz [online]. 2017 [cit. 2019–04–02]. Dostupné z: https://www.novinky.cz/internet-a-pc/bezpecnost/455060-kybersikana-stale-vice-deti-je-obeti-i-utocnikem.html

--

--