BiblioTech: první plně digitální veřejná knihovna

Christopher
EDTECH KISK
Published in
3 min readMar 20, 2019

Od dob starověké Aššurbanipalovy knihovny v Ninive přes Alexandrijskou knihovnu až po dnešní knihovny je možné pozorovat velký vývoj. Jedno však tyto knihovny měly vždy společné. Každá sloužila k uchovávání hmotných artefaktů — dokumentů. V dnešní době se však setkáváme s fenoménem digitálního obsahu a tak i knihovny začínají postupně reagovat na tento trend. Některé nabízí digitální obsah pouze okrajově, jiné mohou být na tomto obsahu založené. A právě jednou takovou kompletně digitální si v tomto článku představíme.

Digitální veřejná knihovna BiblioTech byla založena v texaském San Antoniu v roce 2013, přičemž v té době se jednalo o první plně digitální knihovnu. V současnosti má tři pobočky a nabízí možnost vypůjčení nepřeberného množství elektronických knih, audioknih, časopisů, komiksů, filmů, hudby a rovněž zprostředkovává přístup k elektronickým databázím. Navíc umožnuje svým uživatelům přístup ke vzdělávacím platformám Lynda.com, Mango Languages, Treehouse a Universal Class, které nabízí jazykové, počítačové, obchodní, finanční, zdravotní a jiné užitečné kurzy.

Vše, co je potřeba ke zpřístupnění obsahu, je zřízení registrace. Ta je možná prostřednictvím vyplnění online formuláře nebo osobní registrace na pobočce. Následně si pak do svého osobního zařízení (tablet, chytrý mobilní telefon, počítač) stáhnete jednu z nabízených aplikací, která slouží pro vypůjčení digitálního obsahu. Výběr vždy záleží na skutečnosti, jaký obsah chcete zprostředkovat. Bohužel však neexistuje jednotná aplikace pro veškerý obsah a vždy tak záleží na tom, zda chcete číst noviny, komiksy, elektronické knihy nebo poslouchat audioknihy. V případě, že nemáte vlastní zařízení, tak je možné vypůjčit některé z nabízených přenosných zařízení či konzumovat obsah přímo v knihovně, kde se nachází desítky stolních počítačů.

Další službu, kterou lze v souvislosti s knihovnou využít, je možnost vzdělávání a vykonávání zkoušek či certifikací. Samotná knihovna nabízí různé vzdělávací aktivity v podobě vzdělávacích lekcí, seminářů, exkurzí pro školy a taktéž se účastní různých kariérních veletrhů, akcí na zvýšení digitální gramotnosti či knižních veletrhů. Knihovna také slouží jako prostor pro vykonání zkoušky GDE (General Educational Development).

Osobně si myslím, že tato knihovna je opravdu průlomová a dovolím si tvrdit, že roli moderní plně digitální knihovny reagující na potřeby uživatelů, plní dokonale.

No a jak si takovou knihovnu představit? Mnoho knih nehledejte…

Nelson Wolff, místní zastupitel a člověk, který se podílel na vývoji této knihovny, se vyjádřil následovně:

„Jestli chcete vědět, jak knihovna vypadá, tak si zajděte do obchodu s počítači Apple.“

A pro ještě lepší představu přikládám fotografie knihovny a rovněž doporučuji prohlédnout opravdu přehledné a intuitivní oficiální stránky knihovny.

Zdroje:

BiblioTech: Bexar County’s All-Digital Public Library [online]. San Antonio, 2019 [cit. 2019–03–20]. Dostupné z: https://bexarbibliotech.org

DI LEO, Jeffrey R. Corporate humanities in higher education: moving beyond the neoliberal academy. New York: Palgrave MacMillan, 2013. ISBN 9781137364616.

BiblioTech: Bexar County. Muñoz and Company [online]. San Antonio: Muñoz and Company, 2015 [cit. 2019–03–20]. Dostupné z: http://munozandcompany.com/portfolio/bibliotech/

--

--