Budoucnost knihoven — bez knih?

Markéta Cejpková
EDTECH KISK
Published in
2 min readMar 22, 2018

Dnešní doba je především příznačná pro velké objevy ve vědě a vývoj nových technologií, provádí se řada výzkumů ve všech oblastech, vývoj technologií jde nezadržitelným krokem kupředu a v 21. století je až neuvěřitelné, kam se lidstvo dokázalo postupem času dostat. Zatím ale není jasné, co nám přinese budoucnost, ať už ta více vzdálená, nebo ta, která na nás čeká za prvním rohem.

Jistě každý z nás již někdy navštívil knihovnu, procházel se mezi regály, pročítal si stránky své oblíbené publikace ve studovně, či vlastnil nějakou knihu ve svém osobním fondu v knihovničce doma v obývacím pokoji. Knihy, ať už v knihovnách či knihkupectvích, byly dříve pouze v papírové podobě a jiná forma byla takřka nemyslitelná. S příchodem počítačů, čteček knih, tabletů, mobilních telefonů a jiných zařízení, je pro tuto dobu čím dál více charakteristické čtení knih v elektronickém formátu, tzv. e-knih. Ačkoliv již před obdobím přelomu 20. a 21. století, kdy vydavatelé knih začínali pomalými krůčky objevovat taje elektronických knih, bylo možné číst dokumenty v .pdf, .html, .txt, či jiných textových formátech. Pojďme si ale uvést některé formáty, které vznikly právě pro čtečky knih, např. .epub, .pdb, .azw, .fb2, .ibooks a další.

V posledních letech se začíná prosazovat fenomén knihoven, ve kterých nenalezneme jedinou tištěnou publikaci. Lidem se tak otevírají nové možnosti ve studiu a vyhledávání informací. První kompletně digitální veřejná knihovna vznikla na území Texasu, ve Spojených státech amerických. Místo tradičních regálů s knihami v papírové podobě zde nalezneme řadu stolů s blikajícími monitory počítačů, iPadů a notebooků, pro návštěvníky jsou připraveny desetitisíce publikací v elektronické podobě, které si mohou přečíst v prostorách dané knihovny, stáhnout do vlastního zařízení, nebo si mohou některé z elektronických zařízení vypůjčit domů. Někteří návštěvníci si kladou otázku, zda je knihovna bez knih stále knihovnou? Možnou argumentací některých knihovníků je, že účel přeci zůstává stále stejný — předat čtenářům co nejvíce informací.

Po celém světě již bylo provedeno nespočetně výzkumů, zda lidé v dnešní době technologií preferují četbu materiálů tištěných, nebo materiálů v elektronické podobě. Názory jsou různé a každá verze čtení má samozřejmě své klady i zápory. Otázkou tak zůstává, vymizí tištěné publikace zcela z regálů knihoven? Nebo se vždy najdou nějací zastánci tradiční formy čtení, kdy má čtenář možnost publikaci fyzicky v rukou cítit a listovat si stranami…

--

--