Budování pozitivní digitální stopy

Stanislav Škop
EDTECH KISK
Published in
2 min readMay 17, 2017

Jednoduše řečeno, digitální stopa je záznam o našich aktivitách v online prostoru. Pokud o nás někdo bude chtít zjistit více informací, digitální stopa je to, co uvidí a co nás reprezentuje. Samotná digitální reputace se odráží od našeho chování i obsahu, který vytváříme. Naše aktivity tedy utváří to, jak budeme vnímáni druhými online i offline. Protože pravděpodobně každý používá ke komunikaci se světem zejména ICT, jedná se zejména o naše aktivity na sociálních sítích (každý tweet, like, status na FB, komentář atd.) i však jakékoliv (internetové) články, se kterými jsme spojení. Image, kterou si takto tvoříme a podle které jsme hodnoceni neovlivňuje náš úspěch pouze v osobním životě, ale stále ve větší míře i náš profesní růst. Digitální stopa o nás dnes totiž řekne mnohem více, než samotný životopis.

Kouknou se na vlastní digitální stopu můžete vygooglením vlastního jména nebo jeho zadáním na stránce pipl. Tyto techniky nejsou přímo těmi high-level, které používají zaměstnance hledající zaměstnavatelé (nebo agentury, HR, apod), ale pro vytvoření základního obrázku by to mělo stačit. Naše lehká dohledatelnost může být samozřejmě dobrou zprávou. Nýbrž i špatnou, protože zbytek našeho potencionálního úspěchu se odvíjí od našeho chování v online prostoru.

Jsou různé komplikovanější cesty, jak si napravit špatnou digitální reputaci. Internet nikdy nezapomíná a proto je těžké se zbavit nebo utajit naše přešlapy. Pouhá obrana ve formě nastavení soukromí na soc. sítích (kolik toho kdo může na profilu vidět), kterou řada článků doporučuje, nás (mimochodem) neubrání před pokročilejším softwarem.

Jedinou cestou je tedy spíše od začátku přemýšlet nad digitální stopou, kterou za sebou zanecháváme. Buď můžeme omezit tvorbu určité části digitální stopy, třeba používáním speciálních komunikačních aplikací jako je Cyberdust. Můžete se snažit také naopak o svojí anonymizaci, například skrze tento návod. Pokud se vám to nepovede, je tu dále v určitých případech možnost svojí digitální stopu skutečně vymazat — umožňuje to legislativa EU (tzv. Right to be forgotten). Realisticky nám však pro náš úspěch v běžném životě nezbývá nic jiného, než svojí pozitivní digitální stopu (reputaci) cíleně budovat. Samotný internet nám poskytuje rady z praxe. Vřele doporučuji se proto podívat na krátká a inspirativní videa výše a níže, nebo se obohatit tímto článkem.

Jak se prosadit
Proč je dobré vědět, kdo a proč nás sleduje

--

--