Byl to dobrý den, když ho manželka nechala dát výpověď

Jaroslav Staníček
EDTECH KISK
Published in
2 min readMay 3, 2017

Salman Khan klíčová osoba současného vzdělávání. Po získání 2 bakalářských titulů z matematiky a elektrotechniky a informačních technologií, vystudoval i magisterský program v oboru elektrotechnika a informační technologie. Vše na MIT jedné z nejprestižnějších technologických univerzit světa. Pokračoval MBA na Harvardu a po škole se živil jako finanční analytik. Tuto lukrativní práci však opustil pro svou zálibu, kterou našel ve vzdělávání. Vše začalo v roce 2004 doučováním Khanovi sestřenice z matematiky. Doučování probíhalo na dálku a Khan k němu využíval Yahoo’s Doodle notepad. Khan se osvědčil a potom co o doučování začalo žádat více členů rodiny a přátel se Khan rozhodl, že bude vhodnější natáčet videa a ty umístit na Youtube. Videa se brzo rozšířila a stala se velice populárními. Psal se rok 2006 a vznikla veřejně prospěšná organizace Khan Academy. Projekt se rozrůstal a v roce 2009 Khan opustil svou práci u Connective Capital Management a začal se projektu věnovat na plno. Nabídka výuky se z matematiky postupně rozšířila a v současnosti projekt nabízí výuku skrze více jak 6200 videí v předmětech jako jsou matematika, fyzika, chemie, organická chemie, historie, zdravotnictví a lékařství, finančnictví, ekonomie, biologie, astronomie, kosmologie. Videa mají přes 450 milionů zhlédnutí a jsou šířena pod licencí Creative Commons Attribution — NonCommercial-ShareAlike 3.0 Licence. Překonávají tak i MIT’s OpenCourseWare (OCW) které mají „pouhých“ 70 milionů zhlédnutí.

Khanovy videa vznikají na tabletu Wacom s pomocí software SmoothDraw 3 a Camtasia Studio. Partnerské organizace dokonce zajišťují distribuci offline verze Khanov Academy do odlehlých oblastí Asie, Afriky a Latinské Ameriky. Web se postupně rozrostl a kromě videí tak nyní nabízí i příklady k procvičování probrané látky. Do budoucna se počítá i s komunitním doučováním. Khanova vize je přeměna v nezávislou školu kde by studenti trávili 20% času sledováním výukových videí dle svého tempa a ve zbytku by např. stavěli roboty, malovali obrazy nebo skládali hudbu.

Jelikož je o Khan Academy velký zájem z celého světa vznikají v různých koutech světa i jazykové mutace. V Česku pod názvem Khanova škola bylo přeloženo již více než 2600 videí, z nichž část je otitulkována a část má i dabing. Na dabingu se podílel i herec Saša Rašilov. Pravidelně se v ČR pořádají překládací maratony, kde se každý může zapojit a pomoci tak dobré věci.

Bill Gates v roce 2010 prohlásil: “Řekl bych, že jsme přesunuli 160 IQ bodů z hedgových fondů do oblasti vzdělávání mas. Byl to dobrý den, když ho manželka nechala dát výpověď“.

--

--