Cellverse ako príklad imerzívneho vzdelávacieho prostredia

Jakub Janák
EDTECH KISK
Published in
2 min readMar 28, 2019
Zdroj

Formálne vzdelávanie môžeme nepochybne označiť za jednu z oblastí, ktorá v nasledujúcich desaťročiach prejde najradikálnejšou transformáciou vďaka technológiám virtuálnej reality (VR). Už v súčasnosti môžeme zaznamenať viaceré revolučné VRLE (virtual reality learning environment) projekty, ktoré študentom dávajú možnosť zažívať reálne situácie v autentickom prostredí a aktívnym spôsobom tak nadobúdať znalosti či skúsenosti bez toho, aby museli opustiť učebňu či dokonca vlastnú izbu. My sa v tomto príspevku podrobnejšie zameriame na projekt „Cellverse“, ktorý je v súčasnej dobe vyvíjaný na MIT.

Cellverse je imerzívne 3D vzdelávacie prostredie navrhnuté pre študentov biológie, ktoré umožňuje interaktívnym a kolaboratívnym spôsobom sa učiť o bunkách a procese premeny DNA na proteíny. Študenti po nasadení HMD (head-mount display) majú možnosť bezprostredne skúmať živé bunky v 3D prostredí, vďaka čomu môžu napríklad lepšie porozumieť ich štruktúre či pozorovať rozdieli a priestorové vzťahy medzi organelami. Projekt Cellverse stavia študentov do pozície aktívnych prieskumníkov, ktorý interagujú s jednotlivými prvkami prostredia a zároveň spolupracujú s inými študentami na riešení konkrétnych úloh.

Cellverse by mohol do budúcnosti slúžiť ako vzor či inšpirácia pri navrhovaní podobných projektov, pretože sprostredkováva „autentické, interaktívne a kolaboratívne zážitky, ktoré pomáhajú študentom učiť sa o komplexnej téme“. Práve na autentickosť, interakciu a kolaboráciu by mal byť pri navrhovaní každého nového VRLE primárne kladený dôraz.

Zdroj

Autentickosť je v Cellverse zaistená vďaka tomu, že táto 3D simulácia je navrhnutá spôsobom, aby študentom sprostredkovávala zážitky porovnateľné s tými, ktoré prežívajú vedecký pracovníci pri skúmaní buniek a ich okolitého prostredia pomocou najmodernejších výskumných prístrojov. Prostredie je modelované na základe dát z najaktuálnejších bunkových výskumov, pričom je neustále vylepšované aj vďaka feedbacku od expertov na oblasť bunkovej biológie. Študenti teda majú možnosť pracovať s podobnými nástrojmi a vykonávať viaceré aktivity, aké pri výskume buniek robia tiež experti z tejto oblasti.

Cellverse ale poskytuje imerzívny zážitok nielen vďaka autentickému prostrediu, ale tiež kvôli možnosti interakcie s jeho jednotlivými prvkami, ktoré študentom zasielajú spätnú väzbu a informujú ich napríklad o svojom názve, zložení či funkcií.

A pokiaľ sa zameriame na rys kolaboratívnosti, tak ten je v Cellverse zabezpečený nutnosťou spolupráce v tímoch, keďže už samotné pohybovanie sa v tomto prostredí môže predstavovať pre jedného človeka značnú kognitívnu záťaž. Spolupráca v tíme a rozdelenie rolí na „navigátorov“ a „prieskumníkov“ nielenže umožňuje odľahčenie kognitívnej záťaže jedinca, ale dopomáha tiež k efektívnejšiemu riešeniu problémov a zároveň teda k stimulácií procesu učenia.

Zdroj

THOMPSON, Meredith M. a kol. Authenticity, Interactivity, and Collaboration in VR Learning Games. Frontiers in Robotics and AI [online]. 2018, roč. 5. Dostupné z: https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/frobt.2018.00133/full

--

--