Celoživotní učení

Petra Čapková
EDTECH KISK
Published in
2 min readApr 10, 2018
https://pixabay.com/cs/u%C4%8Den%C3%AD-tableta-vzd%C4%9Bl%C3%A1v%C3%A1n%C3%AD-3107773/

Co je to vlastně celoživotní učení? Proč je dnes tak důležité?

Celoživotní učení zahrnuje studium, které probíhá po dobu celého života jedince. Nejedná se tedy pouze o studium formální, ale i o studium neformální. V dnešní době, tedy v době informační společnosti, prudce vzrostl jeho význam. Děje se tak proto, že se mění struktura a potřeby naší společnosti a s nimi i struktura pracovních míst. Dnes již například nepotřebujeme tolik zemědělců, jako před sto lety, protože většinu z nich nahradily těžké stroje. Na druhou stranu roste poptávka například po informatických povoláních — správcích systémů, programátech apod. Technologie pronikly do všech segmentů našeho života a naše společnost je na nich závislá. Je tedy velmi pravděpodobné, že v budoucnosti bude, díky vlivu těchto technologií, vzrůstat potřeba po nových (dnes třeba ještě neznámých povoláních) a naopak některá dnes známá povolání budou zanikat. S tím souvisí i nutnost celoživotního vzdělávání, protože část populace bude nucena během svého života změnit svá zaměstnání, a tedy i získat nové znalosti pro vykonávání zamstnání nového.

Jaké jsou jeho konkrétní formy?

Do celoživotního vzdělávání řadíme povinnou i nepovinnou školní docházku, rekvalifikace, kurzy (např. jazykové, počítačové, školení apod.) i vzdělávání seniorů (např. na univerzitách třetího věku). Mimo to sem patří i vzdělání informální, tedy to, při kterém získáváme znalosti během běžného života — z každodenních aktivit, v práci, z činností volného času, při sebevzdělávání.

V rámci celoživotního učení se často můžeme setkat s jednou jeho formou — s distančním vzděláváním. Do distančního vzdělávání můžeme zahrnout např. MOOC kurzy, e-learning (často se využívá například Moodle), ale například i distanční vzdělávání na univerzitě, ať již na běžných „kamenných“ univerzitách, nebo na univerzitách, které se na distanční vzdělávání zaměřují (Open Universities). Zvláštní kategorií jsou univerzity třetího věku. Tento pojem zahrnuje aktivity vysokých škol, které se orientují na vzdělávání seniorů. Nabízejí například přednášky zaměřené na seniory. Jejich cílem je rozvoj jedince, nikoliv získání vysokoškolského titulu.

Zdroje:

Celoživotní vzdělávání. Wikipedie.cz [online]. San Francisco: Wikimedia Foundation, 2018, 2018 [cit. 2018–03–30]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Celo%C5%BEivotn%C3%AD_u%C4%8Den%C3%AD

--

--