Celoživotní vzdělávání v Městské knihovně v Lublani

První týden tříměsíční stáže v Lublani je téměř za námi a už se hrnou informace ze všech stran. To ale vůbec není na škodu, hlavně když se chcete dozvědět něco nového. Novinkou pro mě byla i řada služeb a workshopů, které nabízí Městská knihovna v Lublani v rámci Centra pro celoživotní učení.

Exchange learning

Borza znanja, tedy „výměna znalostí“ je projekt vyvinutý Slovinským institutem pro vzdělávání dospělých v roce 1992. Vytvořen byl v rámci projektu Centra pro podporu nezávislého učení, jež měl za úkol spojit neformální způsoby učení a učení dospělých. Původním modelem byl projekt The Exchange learning prvně vytvořen v Chicagu roku 1971.

V kostce je Learning Exchange informační centrum, které shromažďuje, zpracovává a zprostředkovává data a informace těm, kteří se chtějí naučit něco nového. Představte si například, že byste si potřebovali procvičovat německou konverzaci, ale nemáte nikoho, s kým byste si hezky pošprechtili. Naopak umíte skvěle hrát na kytaru a tuhle dovednost byste někoho mohli naučit. Pošlete svoje data do informačního centra a ti vás poté spojí s konkrétní osobou. Pro zapojení je však nutný feedback, tedy hodnocení toho, jak učení nebo „výměna“ probíhala, jestli měl daný člověk dostatek znalostí atd. Tímto způsobem pak mohou pracovníci v informačním centru vyfiltrovat ty méně zkušené „učitele“.

The Employment Information Service

Další zajímavou službou pro veřejnost je The Employment Information Service. Jedná se o službu, v rámci které vám speciálně vyškolený pracovník pomáhá s hledáním práce. Tuto pozici má momentálně na starosti velice milá a ochotná paní Lilijana, která nás seznámila s průběhem její práce. Řadu let pomáhá lidem, kterým nevyhovuje úřad práce (kde vám zkrátka přiřadí jakýkoli job bez většího ohledu na preference), a kteří chtějí využít tuto alternativu. Pomáhá jim zjistit situaci na trhu práce, pořádá workshopy kde se dozvíte, jak se správně oblékat na pohovor, jak vypilovat body language a jak si strukturovat životopis. A to všechno zadarmo.

Lady Cafe

Lady Cafe je projekt, v jehož rámci se uskutečňují akce pro ženy starší 45 let za účelem zvýšit jejich aktivitu ve veřejné sféře. Aktivity se zaměřují na velmi různé oblasti: e-learning, literaturu, psychologii, stravování, zdraví a tradiční medicínu. Hlavním cílem je komplexní neprofesionální rozvoj a učení žen nad 45 let.