Cenzura internetu kolem nás

Magdalena Teturová
EDTECH KISK
Published in
6 min readJun 15, 2020
Photo by John Salvino on Unsplash

Spoustu lidí věří, že internet je svobodné médium, kde lze šířit své myšlenky. Bohužel, v různých státech to tak není. Dopisy a telegramy nahradily e-maily a rychlé posílání zpráv.
Internetové zpravodajství se stalo více používané než tištěná média, a proto se informace na internetu staly hlavním cílem kontroly. V každé zemi se cenzura liší, proto, než se vrhneme na cenzuru v Číně, měli bychom si aspoň říct co to přesně cenzura internetu je a jakými způsoby různé státy cenzurují internet.

Cenzura internetu

„Internetová cenzura je kontrola nebo potlačení toho, co může být zpřístupněno, zveřejněno nebo prohlíženo na internetu uzákoněném regulačními orgány, nebo z vlastního podnětu.“ [1]

Spousta demokratických států má mírnou internetovou cenzuru, ale najdou se i takové, které zachází daleko. Omezují přístup k informacím a utlumují diskusi mezi občany. Existují i takové státy, které neumožňují svým obyvatelům přístup k internetu. Internetová cenzura může být i reakce na protesty, nepokoje a volby. Do dalších druhů cenzury lze zařadit potlačení obsahu, pomluvy, obtěžování, …
Internetová cenzura by neměla být vykládána pouze v souvislosti s porušováním svobody projevu a práva na informace. Můžeme říct, že ve všech státech se objevuje určitá internetová cenzura a to, co mají všechny státy společného, je porušování autorských práv. Tyto nejpřísnější zákony uplatňuje Spojené království a USA. Spojené království vyžaduje po poskytovatelích služeb soukromý souhlas s omezením přístupu k webovým stránkám pomocí soudních příkazů.

Jak se měří internetová cenzura?
Tohle je velmi těžká otázka, avšak jsou organizace a instituce, které se tímto problémem zabývají.

Freedom on the Net

Freedom House je americká nevládní organizace, která publikovala zprávy Freedom on the Net. Tato organizace provádí výzkumy politické svobody, demokracie a lidských práv.

Zdroj: Freedomhouse.org

„Tyto zprávy vycházejí z průzkumů, které kladou soubor otázek určených pro měření úrovně svobody internetu a digitálních médií. Otázky se zaměřují na tři hlavní oblasti: překážky přístupu k internetu, omezení obsahu internetu a porušení uživatelských práv. Z výsledků z těchto tří oblastí je zkombinováno celkové skóre pro danou zemi (od 0 pro nejlepší až po 100 pro nejhorší). Země jsou označovány jako „svobodné“ (0 až 30), „částečně svobodné“ (31 až 60) nebo „nesvobodné“ (61 až 100).“ [2]

Iniciativa OpenNet

Několik akademických institucí se spojilo projektem OpenNet. Tento projekt vydával zprávy o filtrování internetu a dozory v různých zemích od roku 2007 do roku 2013. Pracovníci výzkumu se zaměřili na čtyři hlavní témata internetového obsahu: politická témata, sociální témata, konflikty a bezpečnost a internetové nástroje.
Organizátoři projektu už nezveřejňují informace, z důvodu strachu ze soudního stíhání, avšak zjištěná data jsou stále k dispozici veřejnosti.

Zdroj: Opennet.net

„V každé oblasti byly země klasifikovány dle blokování nebo filtrování obsahu na internetu jako „všudypřítomné“, „podstatné“, „selektivní“, „podezřelé“ nebo „žádný důkaz“. [3]

Způsoby internetové cenzury

Blokování obsahu

Je jedním z hlavních způsobů cenzury. Blokuje klíčová slova a výsledky vyhledávání. Nežádoucí výsledky se zobrazí mezi posledními na seznamu, takže není ani potřeba výsledek skrývat.

Zakázané seznamy

Některými státy jsou sestavovány seznamy zakázaných stránek, na které uživatelé nemají přístup. Stránky, které jsou zakázány, se mohou týkat prodávání nelegálního softwaru, rasismu nebo mohou být i politicky nekorektní.

Cenzura jako nástroj propagandy

Mnohdy státy filtrují a přizpůsobují výsledky Vašeho vyhledávání. Filtrují, to, co byste měli vidět i to, co ne. Například v Německu internetový vyhledávač Google upravuje výsledky vyhledávání, aby se nezobrazovaly informace s nacistickou tématikou.

Blokování celých služeb

Jsou případy, kdy stát může zakázat i některé služby. Například Turecko zablokovalo Youtube i Twitter.

Kontrola uživatelů a jejich pohybu internetem

V mnoha zemích kontrolují, na jaké stránky přistupujete a shromažďují tyto údaje. I v České republice se tyto kontroly provádí a informace se pro policii shromažďují půl roku. Dokonce
i americká NSA se špehováním zabývá. Některé státy neumožňují svým obyvatelům přístup k anonymní Wi-Fi. Například Severní Korea a Kuba zakázaly úplný přístup k internetu.

Postihování lidí

Nejen technologie můžeme používat na cenzuru internetu. Státy mohou své občany i trestat. Tak například v Etiopii můžete dostat 15 let ve vězení za použití aplikace Skype. V minulosti byl udělen trest smrti afgánskému novináři kvůli tomu, že distribuoval na internetu práva žen.

Cenzura v České republice

Česká republika ve strategii s Digitálním Českem 2.0 garantuje, že „Česká republika nebude blokovat komukoliv přístup k Internetu, případně přístup ke konkrétním internetovým stránkám nebo on-line službám.“ Naše vláda se hlásí ke svobodnému internetu, ale i tak se zde objevil jeden případ, nad kterým si musíme položit otázku, zda to není případ cenzury internetu. Zákon 186/2016 Sb. o hazardních hrách.

Mezi největší cenzory patří:

  1. Eritrea
  2. Severní Korea
  3. Turkmenistán
  4. Saudská Arábie
  5. Čína

Cenzura internetu v Číně

V Číně je u moci komunistická strana, takže nemůžeme říct, že obyvatelé mají absolutní svobodu slova. Sice od roku 1970 se více liberalizovala, ale to nemělo velký vliv na cenzuru internetu. Ta se akorát omezila na určitá zásadní témata. Je zde vysoká míra digitalizace, každý úkol vyžaduje chytrý telefon a QR kód. Podle statistik roku 2020 používá internet přes 903 milionu lidí. A to je hlavní důvod, proč Čína zavedla určitou internetovou cenzuru, aby nebyla zpochybněna její vláda. Chce ji mít pod svou kontrolou, i když i ta není jednoduchá.

Způsoby cenzurování čínského internetu:

1. The Great firewall (Velký firewall)

Tento čínský firewall je aktivní od roku 1990. Jeho funkce je relativně prostá, blokuje všechny weby a sociální sítě, které neprojdou schvalovacím procesem schvalovacích úřadů. Například stránky, které se zabývají citlivými tématy, zpochybňování jednotnosti Číny, zpochybňování vládnoucí pozice komunistické strany a otázka lidských práv. Americká BBC je v Číně povolena ale čínská verze BBC je zablokovaná, jelikož čínští autoři se chtějí věnovat zakázaným tématům.

Velký firewall blokuje naše nejrozšířenější a nejoblíbenější sítě, jako je Facebook, Twitter, Youtube, Instagram a veškeré produkty Googlu.

A teď si říkáte, jak mohou Číňané bez těchto aplikací fungovat? Jednoduše velké čínské korporace vytvořily vlastní sociální sítě, streamovací stránky i vyhledávače. A pokud se zeptáte v Číně, jestli jim chybí tyto aplikace, odpoví Vám dvěma způsoby:

a) Nechybí, protože je nepotřebují, když mají vlastní
b) Nechybí, protože je používají (přes VPN)

VPN — tyto aplikace nebo programy umožňují obejít Velký čínský firewall a dostat se na stránky, které jsou v Číně zakázané.

2. Vyhledávání a blokování klíčových slov

Jak už jsem dříve zmiňovala, existuje seznam klíčových slov, která se věnují citlivým tématům. Automatické algoritmy neustále vyhledávají na webu, ale i v soukromých diskusích tato slova a cenzurují je. Funguje to ovšem mnohem komplikovaněji. Například algoritmy nevyhledávají samostatná klíčová slova, ale snaží se různým způsobem zařadit do kontextu. (Hledají je ve skupinách.)

U aktivistů nebo blogerů může dojít i k zatčení, a to kvůli tématům kterým se věnují. (Je u nich zaznamenána větší aktivita nebezpečných výrazů a slovních spojení.)

Cenzura má špatné dopady na ekonomiku, proto někteří politici a výzkumní pracovníci volají po postupném odstraňováním cenzury. Tyto hlasy postupně sílí, ale zároveň se objevují nové regulace vlády.

Na závěr je potřeba zmínit, že internetová cenzura je aktuální a vážný problém. Víc, než si myslíme.

Zdroje:

[1] Internet censorship. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2020–06–10] Dostupné z: https://en.wikipedia.org/wiki/Internet_censorship

[2], [3] Cenzura internetu ve světě | Zahraniční SEO. Zahraniční SEO | Mezinárodní SEO | SEO v zahraničí [online]. Copyright © ZahranicniSEO.cz 2014 [cit. 2020–06–09]. Dostupné z: https://zahranicniseo.cz/cenzura-internetu-ve-svete/

Jak na Internet — Cenzura Internetu. Jak na Internet — Jak na Internet [online]. Copyright © 2020 CZ.NIC, z. s. p. o. [cit. 2020–06–09]. Dostupné z: https://www.jaknainternet.cz/page/2540/cenzura-internetu/

10 Most Censored Countries — Committee to Protect Journalists. Committee to Protect Journalists — Defending Journalists Worldwide. — Committee to Protect Journalists [online]. Dostupné z: https://cpj.org/reports/2019/09/10-most-censored-eritrea-north-korea-turkmenistan-journalist/

Jak funguje cenzura na čínském internetu? In: YouTube [online]. 07.07. 2017 [cit. 2020–06–10]. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=3ZvXJsR4VAo. Kanál uživatele Patrik Kořenář

China: number of internet users 2020 | Statista. Statista — The Statistics Portal for Market Data, Market Research and Market Studies [online].
[cit. 2020–06–10]. Dostupné z: https://www.statista.com/statistics/265140/number-of-internet-users-in-china/

--

--

Magdalena Teturová
EDTECH KISK

Kavárenský povaleč, knihomol, korejština a MUNI KISK