Cesta ke snazší spolupráci na internetu — Virtuální networking

Jindřich
EDTECH KISK
Published in
7 min readJun 15, 2020

Zcela bezpochyby se mnou budete souhlasit, pokud označím spolupráci a komunikaci jako nepostradatelnou součást našich profesních či soukromých životů. Bez komunikace se nebudeme schopni hnout z místa, jelikož spolupráce, která z komunikace vyplývá může být velmi zásadní pro rozvoj našich pracovních, studijních či osobních cílů. Jenže, jak tento fenomén komunikace a spolupráce uchopit v kontextu digitálních technologií a porozumět jeho specifikům. Jedním z možných způsobů, jak na tento soubor činností nahlížet se skrývá pod pojem virtuální networking.

Co je to networking?

Než se budeme věnovat samotnému pojmu virtuální networking je třeba definovat, co to vlastně je networking. Doslovným překladem slova networking je práce se sítěmi. S výrazem networking se nejvíce setkáváme v oblasti informatiky. Nejčastější definicí, které se vám po zadání pojmu networking do vyhledávacího pole dostane je, že se jedná o sdílení dat napříč sítí mezi jednotlivě propojenými počítači.[1] Ovšem networking, kterému se budeme věnovat je definován jako vědomá činnost člověka nebo organizace za účelem získávání a vytváření sítě kontaktů, informací a znalostí. Jak už bylo zmíněno motivace k aplikování networkingu, čili komunikace a spolupráce, může být osobní či pracovní. [4]

V osobním životě se jedná o činnost vykonávanou v podstatě automaticky, jelikož jde převážně o projev přátelství, lásky či sympatie.[10] O tyto aspekty v osobní rovině stojíme převážně díky své vnitřní motivaci, která nemá prioritní zájem v rozvíjení svých znalostí a informací, ale spíše o sdílení názorů, pocitů, radostí a starostí. Ovšem pokud se budeme bavit o pracovní, potažmo profesní úrovni je využíván převážně k rozšiřování a udržování profesních vztahů ať už mezi jedinci, společnostmi nebo například vědeckou komunitou za účelem vzájemné výměny informací, sdílení kontaktů a poznatků vedoucích k vytvoření větší sítě konexí. Hlavní motivací na profesní rovině je tedy získání vlivných kontaktů a posílení svých pracovních příležitostí v daném oboru.

Virtuální networking a jeho specifika

Jelikož se dnešní, moderní společnost neustále proměňuje a vyvíjí vzniká tak daleko větší rozsah prostředků a nástrojů pro vytváření či udržování kontaktů, sdílení informací a komunikaci. S rozvojem společnosti souvisí i vývoj technologický. Jelikož je dnes velmi rozsáhlý výběr různých nástrojů pro komunikaci a spolupráci přesouvá se podstatná část networkingu spíše k virtuální formě. Ostatně, jak nám ukázal vývoj posledních měsíců, virtuální forma networkingu se stala prakticky nezbytnou součástí našich životů a v některých případech jedinou možnou formou komunikace.[8] Virtuální komunikace je velmi efektivní jelikož nemá tak velké nároky na prostor a čas jako forma fyzická. V podstatě se dá říct, že pokud máte laptop a připojení k internetu jste schopni okamžité interakce napříč sítí. Pokud by jste měli takto rychle reagovat fyzicky, nebylo by to v lidských silách a pokud ano, výsledek by nebyl moc valný.

Praktické využití virtuálního networkingu je stejné jako u networkingu fyzického. Je buďto osobní, studijní či pracovní. Virtuální networking je masověji rozšířen pochopitelně v rovině osobní, jelikož je snadno přístupný a lépe přizpůsoben potřebám jednotlivců. Samozřejmě se nedá specifikovat jako užitečný pouze pro seznamování, spojování a vytváření nových přátel, například na sociálních sítích. Platforma sociálních sítí, je velmi moderním a elegantním řešením jak získat nové kontakty a udržet ty stávající. Každopádně virtuální networking nefiguruje pouze v rovině osobní, ale jeho dnes velmi častým uplatněním je sféra profesní a pracovní.[5] Hlavními benefity tohoto přístupu je zejména možnost rychlého spojení s pracovními partnery, sdílení interních dokumentů či online konference. Dalším uplatněním je pochopitelně oblast studijní. Online výuka prostřednictvím školních webů, zadávání vypracování úkolů či online přednášky. Využíváním nástrojů virtuálního networkingu tedy rozvíjíme své dovednosti a znalosti, díky kterým dosahujeme zvýšení našeho vzdělání či odbornosti, které můžeme uplatnit pro svůj profesní či studijní růst a potencionální získání větší hodnoty na trhu práce.

Je třeba si uvědomit, že networking, zejména ten profesní má svá pravidla. Pokud bychom se bavili o virtuálním networkingu v osobní sféře, měli bychom zejména dodržovat pravidla netikety. Ovšem pokud chceme aby byl virtuální networking v profesní rovině úspěšný musíme se držet určitých zásad. Mezi ty hlavní můžeme zařadit následující:

Seznamování: Nejdříve se musíme představit. Ať už podnik, organizace či jedince. Kdo jsme, co je naším cílem, jak ho chceme dosáhnout. Následně bychom měli zmínit naše silné stránky z profesního hlediska, prezentovat výhody, které spolupráce přinese zmínit důležitost vzájemné komunikace.

Sblížení: Zde se snažíme i v rovině profesní působit více neformálně. Snažíme se nalézt podobné názory a profesní či osobní filozofii. V této fázi si také měníme zkušenosti a znalosti, případně přibližujeme strategie, jak by bylo možné spolupráce dosáhnout.

Rozkrývání postupů a nástrojů: Demonstrujeme na jednotlivých příkladech naše zkušenosti a způsoby řešení problémů případně prezentujeme výsledky naší práce z minulých projektů.[1]

Rozdělení virtuálního networkingu podle využití

Díky výše zmíněným skutečnostem můžeme tedy virtuální networking rozdělit do dvou skupin. Na sociální sítě a komunitní servery odborného zaměření.[2] Sociálně sítě jsou pochopitelně širší oblastí. Na sociální sítě přicházíme, pokud se chceme virtuálně seznámit s novými přáteli nebo si udržet ty stávající. Všeobecný princip sociálních sítí je naprosto jednoduchý. Registrující člověk si vytvoří tzv. profil , kde upřesní své zájmy, zkušenosti, vzdělání popřípadě praxi. Může pak vyhledávat přátelé, validní zájmové skupiny a podílet se na různých diskuzích. Zároveň si přidáváním nových přátel vytváří svoji síť kontaktů. Tedy potencionální zdroj možných příležitostí. Dnes je na sociálních sítích k dispozici široké spektrum diskuzních skupin či fór, které jsou rozděleny podle oblasti zájmu či profesního zaměření. Nejčastěji se tedy můžeme setkat s využitím sociálních sítí primárně jedinci, kteří sdílejí podobné osobní nebo profesní zájmy, aktivity nebo jsou spolu propojeni i v reálném životě a sociální sítě jim slouží pouze ke spojení. Samozřejmě jsou sociální sítě, zejména Facebook či Instagram využívány ve velkém i firmami, které zde prezentují své výrobky, restauracemi, které zde sdílí svou nabídku či fotografie jídel. Nesmíme zapomenou i na uplatnění napříč veřejnoprávní sférou. Školní instituce sociální sítě využívají též primárně ke své propagaci a informování o svých aktivitách. Uplatnění sociálních sítí je tedy neomezené a dá se říct, že se s ním setkáváme na každodenní bázi.

Druhou zde zmíněnou skupinou jsou komunitní servery odborného zaměření. Za servery odborného zaměření považovat všechny online nástroje, které spojují zejména úzce zaměřené komunity, převážně profesně či vědecky. Obecně jsou tyto online nástroje určeny především pro usnadnění vytváření sítě kontaktů či za účelem výměny různých typů obsahu a to cílené na určitou odbornost. Hlavní funkcí těchto nástrojů je tedy zejména sdílení znalostí, nápadů a postupů v dané oblasti zájmu. Mezi hlavní online nástroje pro odbornou společnost můžeme zařadit např. LinkedIn, Xing, Ryze, Monster, Academia a další. Také zde můžeme zařadit různá online fóra, kde se neodborně vzdělaná, ale nadšená komunita věnuje určité úzce vymezené oblasti zájmu např. úpravy a opravy automobilů, cestování, sportování atd. Online komunity jsou velmi silným zdrojem kontaktů, informací a znalostí.. Jejich důležitost v prostředí internetu je nesporná, jelikož sdružuje odborníky či amatéry určitých oblastí a podporují tak osvětu či informovanost dané problematiky.

Závěr

Byť si to neuvědomuje virtuální networking je všude okolo nás a v praxi jej uplatňujeme skoro každý den. Ve většině případu se jedná o automatickou činnost, která je většině z nás blízká a přirozená. Ovšem čím dříve si uvědomíme, že je potřeba virtuální networking ovládat, můžeme výrazně zlepšit naši online komunikaci a spolupráci to nejen ve školním prostředí, ale i osobním či pracovním.

Zdroje

[1] LORENTZ, Pascaline, David ŠMAHEL, Monika METYKOVÁ a Michelle F. WRIGHT, ed., 2015. Living in the digital age: self-presentation, networking, playing, and participating in politics. Brno: Masarykova univerzita. ISBN 978–80–210–7810–9.

[2] POUCHLÝ, Petr. Networking: přirozená cesta ke spolupráci. Seduo [online]. Praha: LMC [cit. 2020–06–12]. Dostupné z: https://www.seduo.cz/networking-prirozena-cesta-k-profesni-spolupraci

[3] ANDRESEN, Simone L. Networking — a professional discipline. [online]. Ventus Publishing ApS, 2010. ISBN 978–87–7681–671–1.

[4] BOE, Anne. Úspěšný networking: zábavné a prosperující obchodní vztahy. Brno: J. Alman, 2000. Cesta k úspěchu. ISBN 80–861–3510–1.

[5] MISNER, Ivan. How to Make Online Networking Work for You. Entrepreneur [online]. Entrepreneur, January 17, 2018 [cit. 2020–06–12]. Dostupné z: https://www.entrepreneur.com/article/305160

[6] Social networks. In: Purple Dog Design [online]. [cit. 2020–06–12]. Dostupné z: https://www.purpledogdesign.com/services/emarketing/social-networks/

[7] BISHOP, Amy. 13 Awesome Professional Networking Alternatives to LinkedIn. In: Search Engine Jurnal [online]. Search Engine Jurnal, March 14, 2019 [cit. 2020–06–12]. Dostupné z: https://www.searchenginejournal.com/linkedin-alternatives/297409/

[8] BARBER, Medeleine. HOW HOSTING A VIRTUAL NETWORKING GROUP CAN BENEFIT YOUR BUSINESS DURING THE CORONAVIRUS CRISIS. In: TTG Media [online]. TTG Media, April 9, 2020 [cit. 2020–06–12]. Dostupné z: https://www.ttgmedia.com/features/features/how-hosting-a-virtual-networking-group-can-benefit-your-business-during-the-coronavirus-crisis-22362

[9] Build Your LinkedIn Profile for Virtual Networking, 2020. In: Nyit [online]. Nyit, June 3, 2020 [cit. 2020–06–12]. Dostupné z: https://www.nyit.edu/events/build_your_linkedin_profile_for_virtual_networking#

[10] YEUNG, Rob, 2009. Networking: The New Rules. ISBN 9781905736300.

--

--