Chytré drogy jako pomocník při studiu
Určitě všichni známe ten pocit, kdy se nám do učení nechce, cítíme se unavení a nedokážeme se na nic pořádně soustředit. Někteří z nás v takovém případě sáhnou po kávě, čaji nebo energetickém nápoji, někteří zajdou ještě dál a zobnou si pilulku pro lepší paměť, koncentraci, pozornost apod. Ale jsou tyto pilulky, známé také jako „chytré drogy“ opravdu dobrým pomocníkem při studiu?
Většina těchto přípravků funguje tak, že lépe prokrvují mozek, ten má následkem toho více kyslíku a je výkonnější. Existují různé druhy — po jedněch je člověk pozornější (např. kofein), po jiných si lépe pamatuje (Piracetam) nebo tvořivě myslí (Brahmi). Ovšem jako většina prášků, i tyto můžou při příliš dlouhém užívání vykazovat negativní vedlejší účinky, ať už jde o předávkování, vliv na činnost ledvin nebo vznik závislosti. Některé jsou volně dostupné, jiné je možné získat pouze na předpis lékaře.
Ano, lékaři dnes opravdu předepisují pilulky na zlepšení pozornosti, ovšem jedná se o pacienty, kteří prokazatelně trpí ADHD a obdobnými poruchami. Toho se samozřejmě pokoušejí lidé zneužívat a snaží se psychoterapeuty podvést, aby „lepší“ prášky získali, ale většinou neúspěšně, jak říká i neurolog a hematolog Petr Staněk, který se problematikou nootropik podrobně zabýval. Další cestou je odkoupit si chytré drogy od lidí, kteří je mají předepsané, tento způsob je však nelegální.
Je tedy užívání nootropik cestou k lepším studijním výsledkům? Krátkodobě ano, ovšem je důležité řídit se následujícími pravidly:
· Pokud se rozhodnete užívat nootropika, měli byste být v dobré fyzické i psychické kondici, a v případě nejistoty tento krok zkonzultovat s lékařem. V opačném případě mohou být nootropika spouštěčem například epilepsie.
· Chytré drogy nejsou všemocné. I s jejich užíváním je potřeba nastavit si dobře time management a studijní plán. Fungovat týden nonstop na nootropikách a pak při vyplňování testu padnout vyčerpáním by asi nikdo z nás nechtěl. 😉
· Nedoporučuje se užívat déle než půl roku. Po delším intenzivním užívání léky ztrácejí účinek, organismus si na ně vytvoří „imunitu“.
· K předchozímu bodu se váže i zlenivění mozku. Ten si odvykne pracovat vlastní silou a může se vám nějakou dobu učit i hůř.
· Organismus každého z nás je individuální, takže zatímco jeden se po užití chytrých drog zvládne učit 12 hodin v kuse, na druhého mohou mít nulový účinek.
Přírodní alternativa?
Nedávno se na trhu objevil přípravek Mindflow, který vyvinula skupina studentů. Tento přípravek se pyšní tím, že je složen opravdu jen z přírodních látek (zelený čaj, ženšen, guarana, kofein, vitamin B3, B6 a B21), neobsahuje tedy škodlivé chemické látky a je vhodný i pro vegany. Zároveň tento přípravek neslibuje zázraky — jeho vývojáři jasně uvádějí, že účinek je 3–4 hodiny. Jejich stránky jsou vůbec velmi transparentní, mají k nahlédnutí i certifikáty analýzy, na rovinu píšou doporučení pro užívání a zodpovídají časté otázky zákazníků.
Zdroje:
Když jde člověk studovat s dobrou náladou, je to účinnější než chytrá droga. In: Studenta [online]. 2019 [cit. 2019–05–01]. Dostupné z: https://www.studenta.cz/life/kdyz-jde-clovek-studovat-s-dobrou-naladou-je-to-ucinnejsi-ne/r~24ab5c064b2411e9ae850cc47ab5f122/
Smart drugs: Je lidská inteligence výsledkem vlastních schopností, nebo dopingu?. In: Studenta [online]. 2019 [cit. 2019–05–01]. Dostupné z: https://www.studenta.cz/life/smart-drugs-je-lidska-inteligence-vysledkem-vlastnich-schopn/r~b1094a3043fb11e9819e0cc47ab5f122/
Chytré drogy. In: Zpaměti.cz [online]. 2019 [cit. 2019–05–01]. Dostupné z: https://zpameti.cz/lepsi-uceni/chytre-drogy/
Mindflow [online]. 2018 [cit. 2019–05–01]. Dostupné z: https://mindflow.cz/