Chytré továrny jako budoucnost dnešních prvňáků

Jolanta Svobodova
EDTECH KISK
Published in
3 min readMar 21, 2021

Stejně jako se digitalizace dotýká oblasti archivnictví dokumentů nebo signálu, ani průmysl není výjimkou. Množství inovací, které v posledních letech zaznamenaly průmyslové digitální technologie, přineslo takzvanou čtvrtou průmyslovou revoluci. (1) Rozmach robotiky, umělé inteligence, digitální výroby a dalších inovací zásadně mění způsob fungování továren. Dokonce natolik, že nejméně každý pátý současný prvňáček bude mít jako první zaměstnání takovou práci, která dnes ani neexistuje. (2) Kde tedy budou pracovat? V chytrých továrnách!

Každý pátý dnešní prvňák bude v budoucnu mít práci, která dnes neexistuje(Zdroj: Život onlife, Nikola Kalinová)

Čtvrtou průmyslovou revoluci spustila zejména myšlenka, že práci, kterou stroje dělat mohou, by zároveň i dělat měly. Nabízí se tak obava, zda-li stroje nepřipraví lidi o práci, jako se již dříve strachovali angličtí Luddité. Ti se při průmyslové revoluci natolik báli, že je nové stroje zcela nahradí, že stroje začali rozbíjet sekyrkami a kladivy. Některé dělníky skutečně zavádění strojů o práci připravilo, ale po jejich zavedení vzniklo spoustu nových pracovních míst, například jako obsluha těchto strojů. (3) Stejný průběh může mít i čtvrtá průmyslová revoluce. Možná díky automatizaci ztratí několik stovek, tisíců lidí své zaměstnání, ale zároveň vzniknou nová. Jen budou nejspíše vyžadovat digitální gramotnost.

Co jsou to Smart Factory?

Schéma smart factory (Zdroj: ESA automotive)

Továrny zaměřené na velkovýrobu se vlivem průmyslové revoluce a nových technologií přetransformují z digitálních na inteligentní, tedy na chytré továrny. V těch by se měly jednotlivé úrovně výroby digitálně propojit — takzvaným internetem věcí.

Smart factories by měly využívat autooptimalizace, autokonfigurace a autodiagnostiky. Díky propojení jednotlivých segmentů bude výroba lépe personalizovatelná a zákazník si výrobek bude moci během výroby sám konfigurovat při zachovnání stejné ceny. (5)

Hsopodářské noviny (in 5) popisují chytré továrny téměř scientifisticky — množství zásob pro výrobu by měly kontrolovat drony, na nestandardní situace budou upozorňovat roboti a chybovost eliminují chytré senzory. Komunikace mezi stroji a lidmi by měla být stejně přirozená jako na na sociální sítích, která se stala téměř denodenní součástí.

Pracovní pozice se v průběhu věků a technologickým růstem stále mění, takže je otázkou, zda-li i my budeme za dvacet, třicet let dělat stejnou práci, na kterou se nyní připravujeme. Rozhodně bychom ale progres neměli odmítat a bouřit se proti němu, protože každá změna má potenciál být změnou k lepšímu.

(1) BOONE, Laura. Industry 4.0 (Fourth industrial revolution). Salem Press Encyclopedia [online]. 2020 [cit. 2021–03–20].

(2) MICHAL ČERNÝ. Život onlife: lekce z informační vědy. Brno: Masarykova univerzita Brno, 2020. ISBN 9788021095861.

(3) Hroch, M., & Kubiš, K. (2005). Encyklopedie dějin novověku 1492–1815. Libri.

(4) Smart factory, 2020. In: ESA automation [online]. [cit. 2021–03–21]. Dostupné z: https://www.esa-automation.com/en/esa-automation-solutions-for-smart-manufacturing/

(5) ONDRA, Pavel, 2017. Chytrá továrna v Průmyslu 4.0. In: Průmyslové inženýrství [online]. [cit. 2021–03–21]. Dostupné z: https://www.prumysloveinzenyrstvi.cz/chytra-tovarna-prumyslu-4-0/

--

--

Jolanta Svobodova
EDTECH KISK
0 Followers
Writer for

Jsem studentkou na KISKu a mám vystudovanou žurnalistiku a sociální práci. Zajímají mě sociální problémy a snažím se je propojovat s tím, co studuji.