Citizen Science: Pomáhat vědě můžeme všichni

Tereza Veletová
EDTECH KISK
Published in
2 min readMar 7, 2018

Občanská věda neboli Citizen Science je dle oxfordského slovníku definována jako sběr a analýza dat z přírody ze strany široké veřejnosti, obvykle jako součást společného projektu s profesionálními vědci. Tento koncept není úplnou novinku. Například ve Spojených státech již v roce 1890 dobrovolníci zapojení do meteorologického programu před domem měřili teplotu, množství srážek atp. a tyto údaje pak posílali vědcům. S rozvojem technologií se však tento způsob spolupráce logicky velmi zjednodušil a globalizoval, a přinesl tak boom občanské vědy. Například mobilní telefony, které mají lidé neustále u sebe, vybavené fotoaparáty či GPS systémy umožňují získaná data v aplikacích velice snadno sdílet. Výstižný je proto také používaný název „smartphonová věda.“

Všechny principy občanské vědy jsou nejlépe vidět na konkrétních příkladech. Podívejme se tedy na několik projektů využívající data získaná za spolupráce s veřejností.

Big Butterfly Count

Big Butterfly Count je největší studií motýlů na světě probíhající ve Velké Británii. V roce 2017 se do projektu zapojilo přes 60 000 lidí. Pro zájemce je připravena aplikace do mobilního telefonu, nebo si mohou listinu k zapisování vytisknout a následně přepsat na webové stránce. Od dobrovolníka je vyžadováno 15 minut, které stráví pozorováním motýlů na jednom místě a následnému zapisování všech druhů motýlů, které uvidí. Takto získaná data pak vědcům pomohou plánovat, jak chránit motýly před vyhynutím a pochopit změny klimatu na volně žijící zvířata.

Nářečí českých strnadů

Podobným počinem je v našem prostředí projekt Nářečí českých strnadů, které si klade za cíl zmapovat dialekty strnadů obecných na území Česka. Stejně jako u předchozího projektu je pozitivem při zapojení nejen pomoc vědeckému projektu, ale také pobyt v přírodě.

Globe at Night

Pro některé projekty občanské vědy je žádoucí vlastnit kromě běžného technologického vybavení jako jsou mobily a počítače i specializované vybavení. Příkladem může být mezinárodní projekt Globe at Night, který zvyšuje povědomí o znečištění pomocí pozorování jasu noční oblohy. Dobrovolníkům je tedy doporučeno vlastnit tzv. jasoměr (sky quality meter).

Asthma Mobile Health Study

Principů občanské vědy se hojně využívá také ve zdravotnictví. Firma Apple dokonce uvolnila software ResearchKit, pomocí nějž se dají tvořit aplikace sbírající nejrůznější data o zdravotním stavu, a tím přispívat k rozvoji výzkumu nemocí. Příkladem může být aplikace Asthma Mobile Health Study, která pomáhá sledovat příznaky astmatu, aktuální tendence či dostávat personalizované připomínky k užívání předepsaných léků. Dále také existují podobné aplikace týkající se cukrovky, infarktu a dalších zdravotních obtíží.

Pozitiva a negativa občanské vědy

Takto fungující systém má mnoho pozitiv. Dobrovolníkům (což jsou velmi často děti a studenti) lze tímto způsobem velmi dobře vysvětlit principy vědecké práce, dále získat užitečná data v obrovském rozsahu a za mnohem nižších nákladů. Osobně v takových projektech vidím velice smysluplné využití moderních technologií. Při sdílení dat o naší poloze, aktivitách, zdravotním stavu a podobných citlivějších údajů však také vyvstává mnoho etických otázek a je velkou výzvou, aby takto získaná data nebyla nijak zneužita.

--

--